Výzkum tvrdí, že televize brzdí duševní vývoj dětí

Rodiče se běžně domnívají, že jejich děti tráví u televize příliš mnoho času. Podle kanadské studie se u dětí, které příliš často sledují televizi, projevuje mnoho negativních vedlejších účinků, včetně špatných jazykových a sociálních dovedností a zvýšené míry šikany.

eshop energie života nabízí


QUINOA 500g

doplní bílkoviny

89 Kč

KOKOSOVÝ OLEJ BIO 500ml

zdravá pokožka

199 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

799 Kč

MONOATOM PLATINA

vyšší energie

1851 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Studie z roku 2013 měla za úkol zjistit, zda sledování televize ve 29 měsících (2,5 letech) ovlivňuje školní výkony v 65 měsících (5,5 letech).Studie se zúčastnilo 991 dívek a 1 006 chlapců a závěr, podle energiezivota Banner3 - Výzkum tvrdí, že televize brzdí duševní vývoj dětíúdajů shromážděných od rodičů i učitelů, je tento:

„Nárůst celkového času sledování televize ve 29 měsících byl spojován s následnými sníženými schopnostmi vyjadřování a matematickými dovednostmi, zapojením ve třídě (což je do značné míry určeno schopnosti soustředění), šikanování spolužáky a fyzickou zdatností ve školce.

Tyto potencionální asociace, nezávislé na dalších klíčových faktorech, naznačují, že by se rodiče měli více zajímat o to, jak dlouho jejich děti tráví u televize a také se řídit doporučeními navrženými Americkou akademií pediatrů (AAP).“

Podle této studie má u 29měsíčních dětí každá 1,2 hodiny sledování televize za následek zhoršení motoriky, schopnosti vyjadřování a matematických a sociálních dovedností. Rovněž roste šance, že bude dítě šikanováno, protože televize potlačuje vývoj sebevědomí.

Studie také upozorňuje na to, že mnoho rodičů neřeší, jak dlouhou dobu jejich děti u televize tráví. Americká akademie pediatrů doporučuje pro děti starší dvou let nanejvýš 2 hodiny televize denně. Děti mladší dvou let by se podle ní na televizi neměly dívat vůbec. Řeč je samozřejmě o obsahu vhodném pro danou věkovou skupinu.

Zajímavé také je, že podle AAP mají naučné televizní pořady na děti pozitivní vliv, zatímco sledování zábavných pohádek a pohádek s rychlým tempem snižuje jejich schopnost soustředění.

Studie poznamenává, že sledování televize v raném dětství také nepřímo ovlivňuje dítě samotné. V období, kdy je růst a vývoj mozku silně závislý na vnější stimulaci, ubírá televize dítěti čas, který by mělo strávit kreativními nebo společenskými aktivitami, jako například hraní si s rodinou nebo imaginativní hry.

„Předškolní věk, který vrcholí při vstupu do školky, představuje citlivé období ve vývoji kognitivních, senzomotorických a socio-emocionálních vlastností, které hrají klíčovou roli v budoucích studijních a osobních úspěších,“ říká studie, čímž naznačuje předpověď budoucího životního úspěchu. „Školní zralost by se měla týkat i připraveností pro osvojení dovedností a návyků zdravého životního stylu, protože rozdíly v úrovni dosaženého vzdělání se často promítají do rozdílů v životním stylu, blahobytu a podpoře v rodině.“

Bez ohledu na to, jak obtížné to může být, je důležité zapojit malé děti do intelektuálních a společenských aktivit a nenechat je pouze sledovat televizi. Možná, že pokud je budete podporovat ve hrách, představivosti a následování jejich vlastní intuice, zajistíte jim v životě širší možnosti jak společenské, tak intelektuální.

zdrojový článek: www.soundofheart.org

odkaz na studii: www.ncbi.nlm.nih.gov

překlad: Siw


REISHI FORTE

rakovina ustupuje

799 Kč

GOJI 0,5 kg premium

zrychlí metabolismus

222 Kč

RHODIOLA extrakt

štítná žláza

249 Kč

REISHI prášek 100 g

silná imunita

249 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*