Výzkum tvrdí, že televize brzdí duševní vývoj dětí

Rodiče se běžně domnívají, že jejich děti tráví u televize příliš mnoho času. Podle kanadské studie se u dětí, které příliš často sledují televizi, projevuje mnoho negativních vedlejších účinků, včetně špatných jazykových a sociálních dovedností a zvýšené míry šikany.

REKLAMA

GUARANA 100 g

energie do života

169 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč

KLOUB eso 100 kapslí

regenerace kloubů

1099 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Studie z roku 2013 měla za úkol zjistit, zda sledování televize ve 29 měsících (2,5 letech) ovlivňuje školní výkony v 65 měsících (5,5 letech).Studie se zúčastnilo 991 dívek a 1 006 chlapců a závěr, podle energiezivota Banner3 - Výzkum tvrdí, že televize brzdí duševní vývoj dětíúdajů shromážděných od rodičů i učitelů, je tento:

„Nárůst celkového času sledování televize ve 29 měsících byl spojován s následnými sníženými schopnostmi vyjadřování a matematickými dovednostmi, zapojením ve třídě (což je do značné míry určeno schopnosti soustředění), šikanování spolužáky a fyzickou zdatností ve školce.

Tyto potencionální asociace, nezávislé na dalších klíčových faktorech, naznačují, že by se rodiče měli více zajímat o to, jak dlouho jejich děti tráví u televize a také se řídit doporučeními navrženými Americkou akademií pediatrů (AAP).“

Podle této studie má u 29měsíčních dětí každá 1,2 hodiny sledování televize za následek zhoršení motoriky, schopnosti vyjadřování a matematických a sociálních dovedností. Rovněž roste šance, že bude dítě šikanováno, protože televize potlačuje vývoj sebevědomí.

Studie také upozorňuje na to, že mnoho rodičů neřeší, jak dlouhou dobu jejich děti u televize tráví. Americká akademie pediatrů doporučuje pro děti starší dvou let nanejvýš 2 hodiny televize denně. Děti mladší dvou let by se podle ní na televizi neměly dívat vůbec. Řeč je samozřejmě o obsahu vhodném pro danou věkovou skupinu.

Zajímavé také je, že podle AAP mají naučné televizní pořady na děti pozitivní vliv, zatímco sledování zábavných pohádek a pohádek s rychlým tempem snižuje jejich schopnost soustředění.

Studie poznamenává, že sledování televize v raném dětství také nepřímo ovlivňuje dítě samotné. V období, kdy je růst a vývoj mozku silně závislý na vnější stimulaci, ubírá televize dítěti čas, který by mělo strávit kreativními nebo společenskými aktivitami, jako například hraní si s rodinou nebo imaginativní hry.

„Předškolní věk, který vrcholí při vstupu do školky, představuje citlivé období ve vývoji kognitivních, senzomotorických a socio-emocionálních vlastností, které hrají klíčovou roli v budoucích studijních a osobních úspěších,“ říká studie, čímž naznačuje předpověď budoucího životního úspěchu. „Školní zralost by se měla týkat i připraveností pro osvojení dovedností a návyků zdravého životního stylu, protože rozdíly v úrovni dosaženého vzdělání se často promítají do rozdílů v životním stylu, blahobytu a podpoře v rodině.“

Bez ohledu na to, jak obtížné to může být, je důležité zapojit malé děti do intelektuálních a společenských aktivit a nenechat je pouze sledovat televizi. Možná, že pokud je budete podporovat ve hrách, představivosti a následování jejich vlastní intuice, zajistíte jim v životě širší možnosti jak společenské, tak intelektuální.

zdrojový článek: www.soundofheart.org

odkaz na studii: www.ncbi.nlm.nih.gov

překlad: Siw

REKLAMA

CBD olej 5% 10 ml

klid a spánek

599 Kč

MACA 100 tob.

vyladí hormony

429 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*