Vegetariáni jsou inteligentnější a empatičtější

Studie projektu National Child Development Study (Národní studie vývoje dětí) ukázala, že inteligentnější jedinci se vegetariány stanou pravděpodobněji, než jejich méně inteligentní protějšky se závislostí na mase. Výzkumníci ovšem zdůrazňují, že to platí rovněž obráceně – díky bezmasé stravě jsou lidé v myšlení mnohem rychlejší a pohotovější. A navíc jsou ochotní snadněji činit změny. Takže u nich platí dvojnásob, že není důležité co jí, ale proč to jí. Pokud chceme růst – osobnostně, duševně i duchovně – bez masa to jde mnohem snáz.

REKLAMA

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč

MACIBULUS 100 kapslí

nakopne hormony

429 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Výzkumníci během studie použili 11 různých testů, z nichž vyplynulo, že účastníci, kteří jsou ve věku 42 let vegetariány, mají významně vyšší IQ než ti, kteří konzumují maso. Rozdíl ve výsledném IQ přitom činil téměř 10 bodů. Tento výsledek nepotvrzuje pouze jediná studie, existují i jiné podobně zaměřené testy, které prokazují korelaci mezi jídelníčkem a inteligencí.

Evoluční psycholog Satoshi Kanazawa ve své studii také zkoumal vztah mezi vegetariánstvím a vysokou inteligencí a zjistil, že lidé s vysokou inteligencí a empatií jsou spíše ochotni změnit své osobní návyky ovlivňující okolní svět, jako je například konzumace masa.

Inteligentní lidé se pravděpodobněji přizpůsobí svému okolí a budou činit vědomá rozhodnutí o tom, co budou jíst, místo aby se podvolili návykům svých předků.

Spojení mezi inteligencí a bezmasým jídelníčkem však nefunguje pouze jednosměrně. Konzumace vyvážené vegetariánské stravy může ve skutečnosti poskytnout více proteinů, než jídelníček obsahující maso a díky těmto nutričním výhodám se pak tělo i mozek stávají silnějšími a výkonnějšími. Bezmasá strava tak může zlepšit zdraví vašeho mozku, zvýšit vaši produktivitu a inteligenci.

Povědomí o tom, co jíme, není pouze o konzumaci, chuti na jídlo a o hladovění, ale také o udržitelnosti. A při současné expanzi masné produkce, která je v posledních dvou desetiletích hlavní příčinou odlesňování není pravděpodobné, že bychom byli schopni dále zachovat dosavadní míru konzumace masa.

Vegetariánská strava nemusí být neporušitelným dietním požadavkem – někdy zkrátka dostanete chuť na burger. Výše zmíněná studie spíše nabádá ke snížení konzumace masa. To nás povede k tomu, abychom se VĚDOMĚ zajímali o své stravování a činili v jeho rámci VĚDOMÁ rozhodnutí. To může vyžaduje inteligenci a empatii. Je tedy na nás, zda-li chceme růst anebo stát na místě.

Ačkoliv tedy věda říká, že vegetariáni jsou inteligentnější, neznamená to, že my ostatní nemůžeme být co do konzumace masa vědomější. Informace si můžete najít i sami a pak činit vlastní rozhodnutí o své stravě. Ať už si však k jídlu vybíráte cokoliv, hlavní je, abychom byli spokojení s tím, co jíte, jelikož budeme vědět, zda-li nám to prospívá po všech stránkách.

V tomto směru nám možná pomůže jiná studie vědců z Glasgowské univerzity. Ti se zaměřili na souvislost se zvýšením rizika rakoviny a konzumaci červeného masa. A přišli na zásadní věc – pojídání vepřového a hovězího urychluje stárnutí organismu.

Konzumace masité stravy totiž zvyšuje koncentraci fosfátů v krvi, což má za následek nejen předčasné stárnutí tělesných orgánů, ale zároveň oslabení ledvin a jejich chronické onemocnění. Již dříve se navíc prokázala, že zvýšená hladina fosfátů v krvi způsobuje předčasná úmrtí a mnohem větší opotřebení cév, což zákonitě vede ke kardiovaskulárním onemocněním. (zdroje: lifeadvancer.com www.gla.ac.uk)

REKLAMA

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč