Vegané žijí déle a zdravěji než masožravci

Pokud zvýšíte příjem kalorii z rostlinných bílkovin o tři procenta, snížíte riziko svého úmrtí o 10 procent. Tak zní závěr studie, která sledovala 130 000 lidí během 30-ti let.

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

KOTVIČNÍK 90% 20g

nakopne hormony

299 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč


Vegané žijí déle a zdravěji než masožravci.
Vegané žijí déle a zdravěji než masožravci. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Vegané mají podstatně nižší úmrtnost než lidé, konzumující maso, zjistila studie, již před čtyřmi lety publikovaná v časopise JAMA Internal Medicine Journal. Znovu tak otevřela debatu o stále populárnější veganské stravě, která je terčem protichůdných lékařských rad a důkazů o jejich dopadu na zdraví.

Vegané žijí zdravěji

Výzkum provedli vědci ve Všeobecné nemocnici v Massachusetts, jejíž personál během třiceti let sledoval zdravotní a dietní záznamy více než 130 000 lidí.

Výzkumníci zjistili, že každé tří procentní zvýšení kalorií z rostlinných bílkovin snižuje riziko úmrtí o 10 procent. V případě srdečních chorob je to 12 procent.

Naopak zvýšení podílu živočišných bílkovin ve stravě o 10 procent vedlo ke zvýšení rizika úmrtí ze všech příčin o 2 procenta. V případě srdečních chorob o osm procent.

Nahrazení vajec rostlinnými bílkovinami vedlo ke snížení rizika úmrtí o 19 procent. Vyloučení nezpracovaného červeného masa zaznamenalo pokles o 12 procent.

Jak se dalo očekávat, riziko je nejvýraznější u lidí, kteří vědomě poškozují své zdraví kouřením, nadměrným pitím alkoholu nebo obezitou.

Jsou vegané mladší a bohatší?

Při interpretaci výsledků je však nutno postupovat opatrně, protože na výsledky mohou mít vliv i jiné faktory než strava.

Například vegané jsou s větší pravděpodobností mladší než běžná populace, a proto mají mnohem nižší úmrtnost. Obdobně mohou také vegané pocházet z vyšších sociálních vrstev, což může také ovlivnit riziko úmrtnosti.

„Celkově naše zjištění podporují důležitost zdrojů potravních bílkovin pro dlouhodobé zdravotní výsledky,“ uvedl hlavní vědec studie Dr. Mingyang Song.

Zatímco předchozí studie se podle něj primárně zaměřily na celkové množství bílkovin, což je důležité z širšího stravovacího hlediska, stejně důležitá jsou konkrétní jídla, která lidé konzumují, aby získali bílkoviny.

„Naše zjištění naznačují, že by lidé měli zvážit konzumaci více rostlinných než živočišných bílkovin. A pokud si vyberou ze zdrojů živočišných bílkovin ryby a kuřata, jsou pravděpodobně lepší volbou,“ míní vědec.

Veganství je na vzestupu

Počet lidí ve Velké Británii, kteří přešli na veganskou stravu, se za poslední desetiletí zvýšil o 360 procent. Vegané vylučují ze své stravy všechny živočišné produkty. Včetně masa, mléčných výrobků a dalších produktů zpracovaných za použití živočišných produktů, jako jsou některé formy cukru a vína.

Siobhan Fenton, The independent

REKLAMA

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

899 Kč

GOTU KOLA 10:1 20g

zpomalí stárnutí

199 Kč

GOJI 500g

zrychlí metabolismus

229 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*