Pokud přijde řeč na afrodiziaka, jen málo lidí napadne Tribulus terrestris, běžně nazývaný kotvičník. Množství důkazů však svědčí o tom, že extrakt z listů této byliny pomáhá ženám léčit celou řadu sexuálních problémů jako je nízké libido, potíže se vzrušením, s lubrikací a s orgasmem – a možná také erektilní dysfunkci a neplodnost u mužů.
Ne všechny studie přínos této rostliny potvrzují a vědci si stále nejsou jisti, jaký je vlastně mechanismus jejího účinku. Kotvičník je však v doporučeném množství bezpečný a váha současných důkazů se přiklání ve prospěch této byliny jako účinné sexuální medicíny.
Tribulus pochází z Asie – Indové mu říkají gokšura – ale rostlina roste v mírných oblastech po celém světě a někdy tak intenzivně, že se stává invazivním škůdcem.
Má chlupaté listy, žluté květy a plody velikosti nehtů obalené v tvrdých skořápkách s jedním nebo více ostrými trny. Kotvičník zapouští dlouhý kořen hluboko do půdy, což mu umožňuje najít vodu a prospívat i ve vyprahlých oblastech. Indičtí a čínští bylinkáři využívali jeho léčivé účinky po staletí a dlouho jej považovali za afrodiziakum.
Západní vědci byli k jeho účinkům skeptičtí, dokud jej sami nezačali testovat.
Mnoho sexuálních výhod pro ženy
Několik studií ukazuje, že extrakt z listů kotvičníku (7,5 až 750 mg/den po dobu jednoho až čtyř měsíců) zlepšuje ženské sexuální funkce:
- Brazilští výzkumníci podávali placebo nebo kotvičník (750 mg/den) 36 ženám po menopauze, které si stěžovaly na nízké libido. Po čtyřech měsících skupina užívající placebo hlásila mizivé zlepšení, ale ženy užívající kotvičník hlásily významně zvýšenou touhu, vzrušení a lubrikaci a větší pravděpodobnost orgasmu.
- Jiný brazilský tým podával placebo nebo kotvičník (750 mg/den) 60 ženám po menopauze, které si stěžovaly na sexuální dysfunkci. Po čtyřech měsících hlásila skupina užívající kotvičník výrazně vyšší touhu, snadnější vzrušení, lepší lubrikaci, pohodlnější pohlavní styk, více orgasmů a větší sexuální uspokojení.
- Třetí brazilská skupina podávala bylinu (250 mg třikrát denně) 120 ženám s nízkým libidem. 106 z nich (88 procent) hlásilo významné zlepšení.
- Čtvrtá skupina Brazilců podávala kotvičník nebo placebo 40 ženám před menopauzou, které si stěžovaly na nízkou touhu. Skupina užívající placebo nevykazovala žádné zlepšení, ale ženy užívající rostlinný extrakt vykazovaly výrazně zvýšenou touhu, vzrušení, lubrikaci, orgasmus a spokojenost.
- Íránští vědci podávali 60 ženám s nízkým libidem placebo nebo kotvičník (7,5 mg/den). O měsíc později hlásily tyto ženy výrazně zvýšenou touhu, lubrikaci i uspokojení.
U mužů pomáhá při erektilní dysfunkci a neplodnosti
Účinnost kotvičník při řešení mužských sexuálních problémů není tak konzistentní jako u žen. Brazilská studie, během níž muži užívali dávku 800 mg/den, neprokázala při léčbě erektilní dysfunkce (ED) žádný přínos. Tato studie však trvala pouze měsíc, možná příliš krátkou dobu na to, aby se účinek projevil.
V tříměsíční studii bulharští výzkumníci podávali buď placebo, nebo kotvičník (750 mg/den) 180 mužům ve věku 18 až 65 let s mírnou až středně těžkou erektilní dysfunkcí, z nichž někteří si také stěžovali na nízké libido. Skupina užívající kotvičník vykazovala výrazné zlepšení: více touhy, pevnější erekci a lepší sexuální uspokojení.
Několik studií navíc naznačuje, že u mužů trpících neplodností zvyšuje kotvičník (750 až 1500 mg denně) pohyblivost a kvalitu spermií.
Mechanismus? Záhada.
Zpočátku se vědci domnívali, že Tribulus zvyšuje hladinu mužských pohlavních hormonů – testosteronu u mužů a androgenů u žen. Tyto hormony ovlivňují libido a ženy užívající kotvičník soustavně vykazovaly zlepšení touhy.
Některé studie kotvičníku proto u účastníků sledovaly hladiny testosteronu a androgenů, avšak výsledky byly neprůkazné. V některých studiích se hladiny hormonů zvýšily, v jiných nikoliv. Dodatečná dávka testosteronu erektilní dysfunkci stejně neléčí. V bulharské studii však kotvičník erekci u pacientů s ED zlepšil. Vědci proto nyní spekulují, že rostlina v těle zvyšuje syntézu jiné sloučeniny nezbytné pro sexuální funkci – oxidu dusnatého.
V západní medicíně je obtížné přijmout novou léčbu, dokud vědci nevysvětlí mechanismus jejího účinku. Mechanismus fungování kotvičníku zatím zůstává záhadou. Dokud mu vědci nepřijdou na kloub, zůstane kotvičník pravděpodobně kontroverzní rostlinou.
V doporučeném množství je kotvičník nejspíš bezpečný, přestože několik účastníků svou účast ve studii přerušilo kvůli nežádoucím účinkům, typicky žaludeční nevolnosti. V případě střevních potíží snižte dávku nebo přerušte užívání.
Kotvičník je složkou mnoha směsí kombinovaných doplňků „sexuálního zdraví“, ale obvykle v dávkách mnohem nižších než ve výše popsaných studiích. Pokud chcete tuto bylinu vyzkoušet, vyhněte se kombinovaným přípravkům a užívejte pouze kotvičník, ideálně ve formě extraktu v kapslích.
(zdroj: psychologytoday.com)
Buďte první kdo přidá komentář