
Umělá inteligence vyvinutá týmem složeným z německých, francouzských a amerických vědců, umí diagnostikovat rakovinu kůže přesněji než dermatologové. Ve studii umělá inteligence správně určila rakovinu u 95 % snímků melanomů a benigních znamének, zatímco tým 58 dermatologů byl úspěšný jen v 87 %.
Umělá inteligence (anglicky Artificial intelligence, AI) je obor informatiky zabývající se tvorbou strojů vykazujících známky inteligentního chování. Definice pojmu „inteligentní chování“ je stále předmětem diskuse, nejčastěji se jako etalon inteligence užívá lidský rozum. S tímto pojmem poprvé přišel John McCarthy v roce 1955. Z psychosociálního hlediska je umělá inteligence jednou z forem ne-lidské inteligence.
Umělá inteligence pro zjištění rakoviny prostaty
Čínští výzkumníci vyvinuli algoritmus diagnostikující rakovinu prostaty se stejnou přesností jako patologové. Vedoucí výzkumu Hongqian Guo z Univerzity v Nankingu říká: „Pomůže to patologům s lepší a rychlejší diagnostikou a zároveň odpadnou každodenní rozdíly v úsudku, které se mohou vlivem různých faktorů do lidského hodnocení vloudit.“
Zaměřeno na tumory hlavy a krku
Umělá inteligence výzkumníků z Texaské univerzity v Houstonu slouží k přesnému vykreslení tvaru tumorů hlavy a krku. Studie prokázaly, že školení lékaři vykazují velké rozdíly při hodnocení objemu tumorů. Tato umělá inteligence umožňuje radiačním onkologům zaměřit svou léčbu přesněji, což je u těchto typů rakoviny obzvláště důležité kvůli zranitelným tkáním v okolí.
Kolorektální rakovina
Vědci z Jokohamy v Japonsku vyvinuli software, který umí zjistit kolorektální rakovinu v jejích nejranějších stádiích s 86 % přesností. Tento typ rakoviny je často obtížné objevit dříve, než se tumory změní ve zhoubné a smrtelné poté, co vstoupí do krevního řečiště. Takže včasná diagnóza je zde naprosto klíčová.
Rakovina prsou
Výzkumníci z Imperial College v Londýně pracují s DeepMind Health a vyvíjejí techniky založené na umělé inteligenci, aby vylepšili spolehlivost skríningu rakoviny prsu. Analyzují 7500 anonymních mamogramů a doufají, že vytvoří software, který sníží počet nesprávných diagnóz. Své výsledky zveřejní ještě v letošním roce. (zdroj: theguardian.com)
Buďte první kdo přidá komentář