Tvar srdce může pozitivně změnit běh

Pokud budete pravidelně běhat, máte mnohem nižší šanci, že vaše srdce onemocní.

REKLAMA

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

319 Kč


Tvar srdce může pozitivně změnit běh.
Tvar srdce může pozitivně změnit běh. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Vědci už dlouho vědí, že lidé jsou stvořeni k vytrvalosti. Svědčí o tom jejich elastické šlachy a klouby, které plní funkci tlumičů. Nová studie nyní dokazuje, že také lidská srdce jsou optimalizována pro vytrvalost. Ačkoliv stupeň této vytrvalosti závisí na tom, zda běháme, farmaříme, nebo ležíme na gauči. Tvar srdce pak odpovídá životnímu stylu.

Pomocí ultrazvukového zobrazování vědci prozkoumali tvar srdce více než 160 dospělých mužů ze čtyř skupin: běžci na dlouhé tratě, jedinci se sedavým způsobem života, trénovaní čároví rozhodčí a Tarahumara, domorodí američtí farmáři známí svými běžeckými dovednostmi.

Pro porovnání zkoumali také srdce 43 letého dospělého šimpanzího samce, jednoho z našich nejbližších evolučních příbuzných.

Běžci a farmáři mají ideální tvar srdce

Když výzkumníci porovnávali nejužší ze čtyř srdečních komor – tu levou ve tvaru jahody, pumpující krev – našli jasné rozdíly. Vytrvalostní běžci a farmáři měli tuto komoru objemnější a prodlouženou, s užšími stěnami.

Tedy vlastnosti, které pomáhají pumpovat velké objemy krve po dlouhou dobu, informují vědci v dnešním vydání časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.

U čárových rozhodčích, jejichž trénink je zaměřený na krátkodobý výkon vysoké intenzity, tvar srdce odpovídal kratším a širším komorám s užšími stěnami. Stejné je měli jedinci se sedavým způsobem života. Šimpanzi, jejichž hlavními aktivitami jsou krátké dávky vysoce intenzivních pohybů jako je boj nebo šplh, měli nejkratší a nejužší komoru. 

Vzhledem k tomu, že vysoce intenzivní aktivita působí krátkodobé zvýšení krevního tlaku v arteriích, je takový tvar srdce, tedy komora takto malých rozměrů s úzkými stěnami a oblejšími tvary pro čárové rozhodčí a šimpanze prospěšná.

Neboť zajišťuje přísun krve do mozku v dostatečném množství k tomu, aby jedinec zůstal při vědomí, tvrdí vědci. Zdá se však, že gaučový styl vyústil ve stejný druh zúžení i bez těchto evolučních vlivů.

Trénink vytrvalosti nejspíš vypomáhal našim raným předkům z řad lovců-sběračů a farmářů. Avšak mohly být také příčinou, proč se srdce dnešních lidí těžko přizpůsobují pohodlnému životnímu stylu, pro který je typický vysoký krevní tlak a kardiovaskulární nemoci.

Trénovaná srdce našich předků zkrátka nejsou odolná vůči srdečním chorobám v důsledku vysokého krevního tlaku, takže vlivem nezdravého životního stylu degenerují a kolabují.

Výzkumníci zdůraznili, že změny tvaru srdce jsou pravděpodobně vratné. Pokud se po mnoho let budeme věnovat vytrvalostním aktivitám jako je běh na dlouhé tratě nebo plavání. To je cesta k srdeční proměně. (inspirace: sciencemag.org)

REKLAMA

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

319 Kč

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*