Studie zvýšila schopnost věštit budoucnost (2)

Zde je graf stovky nejúspěšnějších věštců, kteří se účastnili projektu Good Judgment oproti stovce nejméně úspěšných podle Brierova skóre (statistický nástroj měření přesnosti předpovědi; vše, co potřebujete vědět je, že negativní hodnoty jsou lepší, než pozitivní). Na ose X je počet položených otázek. Lze vypozorovat, že když byli lidé požádáni o více předpovědí, mezera mezi nejlepšími a nejhoršími věštci se zvětšovala. Z toho lze usoudit, že nešlo o statistickou náhodu.

REKLAMA

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

349 Kč

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

79 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

139 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

799 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

1511242526bud graf01 478x300 - Studie zvýšila schopnost věštit budoucnost (2)

Výsledky byly ještě zajímavější, když je Tetlockův tým prozkoumal blíže.

Rozdělili účastníky do tří skupin: na „supervěštce“ (nejpřesnější 2 procenta, které požádali, aby pracovali společně a vypracovali předpovědi v týmech), „nejlepší týmové jedince“ (dalších 3 až 5 procent, kteří pracovali samostatně), a všechny ostatní.

Týmy supervěštců dramaticky překonaly všechny ostatní – a jak léta projektu ubíhala, rozdíl se ještě zvyšoval.

1511242526bud graf02 484x300 - Studie zvýšila schopnost věštit budoucnost (2)

Tyto výsledky se zdají být docela významné. Pokud bychom tyto věštce našli a jejich předpovědi vyhodnotili správnými statistickými nástroji, nejspíš by to byl krok směrem k výraznému zlepšení naší schopnosti předpovědět budoucí geopolitické události.

Abych to upřesnil: Nikdo si nepředstavuje, že budeme schopni vidět budoucnost nebo nabídnout předpovědi ve stylu Nostradama. Spíše se bude jednat o analytické úvahy na známá témata světového dění, které lze využít k lepší předpovědi řekněme toho, jak se budou vyvíjet volby v zahraničí nebo zda by Severní Korea mohla plánovat další nukleární test. To jsou jen náhodné analytické otázky týkající se budoucích události, ale k posouzení kvality analýzy existují spolehlivé funkce.

Cílem studie je vypracovat lekce předpovídání, které lze využít v reálném světě. Nezapomínejme, že Tetlockův výzkum sponzorují zpravodajské služby.

Není těžké pochopit, proč by se americké zpravodajské služby chtěly zlepšit v porozumění předpovídání budoucích událostí. Jde o to vědět, co přijde a být schopný se na to připravit, ale také jde o to vyhnout se chybám, což Tetlock vyzdvihl, když odkázal na invazi do Iráku v roce 2003.

„Mohla by nám soutěž v předvídání budoucnosti zachránit biliony dolarů a desítky tisíc životů, jež tato chyba stála? To nevím,“ říká Tetlock na setkání v Edge. „Řekl bych, že pokud máte nástroj, pomocí kterého lze zvýšit přesnost pravděpodobnostních odhadů – o 30, 40, 50, 60 procent – jak se to dařilo v soutěži IARPA, stojí za to investovat mnoho milionů dolarů do byť malé šance, že se podaří redukovat mnohabilionové chyby.“

Jak ale naleznete dostatek supervěštců k vytvoření podobného týmu jako byl ten, jenž exceloval v Tetlockově projektu? (zdroj: vox.com)

Bude pokračováno.

REKLAMA

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

249 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

799 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

799 Kč

VILCACORA 100 kapslí

detoxikace

399 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*