Studie zvýšila schopnost věštit budoucnost (2)

Zde je graf stovky nejúspěšnějších věštců, kteří se účastnili projektu Good Judgment oproti stovce nejméně úspěšných podle Brierova skóre (statistický nástroj měření přesnosti předpovědi; vše, co potřebujete vědět je, že negativní hodnoty jsou lepší, než pozitivní). Na ose X je počet položených otázek. Lze vypozorovat, že když byli lidé požádáni o více předpovědí, mezera mezi nejlepšími a nejhoršími věštci se zvětšovala. Z toho lze usoudit, že nešlo o statistickou náhodu.

REKLAMA

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

469 Kč

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

89 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

1511242526bud graf01 478x300 - Studie zvýšila schopnost věštit budoucnost (2)

Výsledky byly ještě zajímavější, když je Tetlockův tým prozkoumal blíže.

Rozdělili účastníky do tří skupin: na „supervěštce“ (nejpřesnější 2 procenta, které požádali, aby pracovali společně a vypracovali předpovědi v týmech), „nejlepší týmové jedince“ (dalších 3 až 5 procent, kteří pracovali samostatně), a všechny ostatní.

Týmy supervěštců dramaticky překonaly všechny ostatní – a jak léta projektu ubíhala, rozdíl se ještě zvyšoval.

1511242526bud graf02 484x300 - Studie zvýšila schopnost věštit budoucnost (2)

Tyto výsledky se zdají být docela významné. Pokud bychom tyto věštce našli a jejich předpovědi vyhodnotili správnými statistickými nástroji, nejspíš by to byl krok směrem k výraznému zlepšení naší schopnosti předpovědět budoucí geopolitické události.

Abych to upřesnil: Nikdo si nepředstavuje, že budeme schopni vidět budoucnost nebo nabídnout předpovědi ve stylu Nostradama. Spíše se bude jednat o analytické úvahy na známá témata světového dění, které lze využít k lepší předpovědi řekněme toho, jak se budou vyvíjet volby v zahraničí nebo zda by Severní Korea mohla plánovat další nukleární test. To jsou jen náhodné analytické otázky týkající se budoucích události, ale k posouzení kvality analýzy existují spolehlivé funkce.

Cílem studie je vypracovat lekce předpovídání, které lze využít v reálném světě. Nezapomínejme, že Tetlockův výzkum sponzorují zpravodajské služby.

Není těžké pochopit, proč by se americké zpravodajské služby chtěly zlepšit v porozumění předpovídání budoucích událostí. Jde o to vědět, co přijde a být schopný se na to připravit, ale také jde o to vyhnout se chybám, což Tetlock vyzdvihl, když odkázal na invazi do Iráku v roce 2003.

„Mohla by nám soutěž v předvídání budoucnosti zachránit biliony dolarů a desítky tisíc životů, jež tato chyba stála? To nevím,“ říká Tetlock na setkání v Edge. „Řekl bych, že pokud máte nástroj, pomocí kterého lze zvýšit přesnost pravděpodobnostních odhadů – o 30, 40, 50, 60 procent – jak se to dařilo v soutěži IARPA, stojí za to investovat mnoho milionů dolarů do byť malé šance, že se podaří redukovat mnohabilionové chyby.“

Jak ale naleznete dostatek supervěštců k vytvoření podobného týmu jako byl ten, jenž exceloval v Tetlockově projektu? (zdroj: vox.com)

Bude pokračováno.

REKLAMA

GUARANA 100 kapslí

energie do života

429 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

189 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*