Střevní mikroflóra je poškozena traumaty z dětství

Studie Kolumbijské univerzity zjistila, že strastiplné dětství je u dětí spojeno se zvýšeným množstvím trávících problémů. Ty mohou mít při jejich dospívání dopad na mozek a chování.

REKLAMA

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

393 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

399 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

999 Kč


Střevní mikroflóra je poškozena traumaty z dětství.
Střevní mikroflóra je poškozena traumaty z dětství. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

“Mezi běžné potíže, s nimž děti přicházejí do ordinace lékaře, jsou střevní problémy,” říká autorka studie a profesorka psychologie Nim Tottenham. “Naše zjištění naznačují, že střevní příznaky u dětí mohou být varovným signálem budoucích emocionálních zdravotních potíží.” Střevní mikroflóra se pak vyvine nezdravým způsobem.

Vědci již dlouho upozorňovali na silné spojení mezi střevy a mozkem. Předchozí výzkum ukázal, že až u poloviny dospělých se syndromem dráždivého tračníku (IBS) byla hlášena anamnéza traumatu nebo zneužívání. Výskyt byl dvakrát vyšší než u pacientů bez IBS.

“Úloha traumatu při vzrůstající náchylnosti vůči příznakům gastrointestinálního i duševního zdraví je u dospělých dobře známá. Avšak u dětí málo prostudovaná,” říká vedoucí autorka studie Brdiget Callaghan z Kolumbijské univerzity.

Studie na zvířatech navíc prokázaly, že strádáním vyvolané změny střevní mikroflóry – komunity tělních bakterií, jež regulují mnoho procesů od trávení až po funkce imunitního systému – ovlivňují neurologický výzkum. Avšak žádné podobné studie na lidských dobrovolnících neproběhly.

Střevní mikroflóra trpí strádáním v dětství

“Naše studie je jednou z prvních, která spojuje narušení dětského gastrointestinální mikroflóry v důsledku strádání v rané fázi života s mozkovou aktivitou v oblastech spojených s emocionálním zdravím,” říká Callaghan.

Výzkumníci čerpali z dat od 115 dětí adoptovaných z dětských domovů nebo pěstounské péče přibližně ve 2 letech nebo později a od 229 dětí vychovávaných biologickými pečovateli. Děti s problematickou péčí vykázaly vyšší úrovně příznaků. Mezi ně patřily bolesti žaludku, zácpa, zvracení a nevolnost.

Ze vzorku adoptovaných dětí pak výzkumníci vybrali osm účastníků ve věku od 7 do 13 let ze skupiny vystavené strádání. A dalších osm, kteří patřili do skupiny vychovávané svými biologickými rodiči. Tottenham a Callaghan shromáždili behaviorální informace, vzorky stolice a mozkové skeny všech dětí. K identifikaci mikrobů přítomných ve vzorcích stolice použili genové sekvencování. Vyšetřili množství a různorodost bakterií ve fekální hmotě každého z účastníků.

Střevní mikroflóra strádajících dětí ovlivnila vývoj emocí

Děti s problematickou péčí v raném věku měly výrazně jinou střevní mikroflóru, než děti vyrůstající od narození u biologických pečovatelů. Mozkové skeny všech dětí také ukázaly, že vzorce mozkové aktivity korelovaly s určitými bakteriemi. Například děti vychovávané rodiči měly zvýšenou různorodost střevní mikroflóry. Což se pojí s prefrontálním kortexem, oblastí mozku, která pomáhá usměrňovat emoce.

“Na nějaké závěry je ještě příliš brzy. Ale naše studie naznačuje, že změny střevní mikroflóry v důsledku strádání mají vliv na mozkové funkce včetně rozdílů v oblastech mozku spojených se zpracováním emocí,” říká Tottenham, expertka na emocionální vývoj.

Je zapotřebí dalšího výzkumu. Avšak Tottenham a Callaghan věří, že jejich studie pomůže v literatuře zaplnit důležitou mezeru.

Jak střeva léčit?

“Studie na zvířatech nám říkají, že dietní zásahy a probiotika mohou střevní mikroflóru manipulovat a zmírnit účinky strádání na centrální nervový systém. Obzvláště během prvních let života, kdy jsou vyvíjející se mozek i mikroflóra ještě pružnější,” říká Callaghan. “Je možné, že tento typ výzkumu nám pomůže přijít na to, zda, jak a kdy je možné takto zasáhnout u lidí.

Callaghan a Tottenham aktuálně pracují na větší studii se 60 dětmi v New Yorku. Zjišťují, zda se jejich zjištění potvrdí. Výsledky očekávají ještě tento rok.

Studie byla publikována online v časopise Development and Psychopathology 28. března 2019. (zdroj: technologynetworks.com)

REKLAMA

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

699 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

799 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

399 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*