Soustředění mohou ovlivňovat velmi tučná jídla

Pokud se vám po obědě nechce příliš do práce, zřejmě bylo vaše jídlo příliš bohaté na nasycené tuky.

REKLAMA

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč


Soustředění mohou ovlivňovat velmi tučná jídla.
Soustředění mohou ovlivňovat velmi tučná jídla. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Možná máte v tomto nesnadném období chuť na tučná jídla. Avšak nový výzkum naznačuje, že pouhé jedno jídlo s vysokým obsahem nasycených tuků může snižovat naši schopnost soustředění. A to není dobrá zpráva pro ty, kteří pracují z domu a jejich jídelníček vzal v době koronavirové pandemie za své.

Studie porovnávala, jak si vedlo 51 žen v testu pozornosti poté, co jedly buď jídla s vysokým obsahem nasycených tuků, nebo stejná jídla s obsahem slunečnicového oleje, který má vysoký obsah nenasycených tuků.

Jejich výsledky se po snězení jídla s obsahem vysoce nasycených tuků v porovnání s výsledky po jídle se zdravějšími tuky zhoršily. Z toho lze usoudit na spojitost mezi tučným jídlem a mozkem.

Vědci dále zkoumali, zda má na soustředění vliv také stav zvaný netěsná střeva, kdy střevní bakterie unikají do krevního oběhu. Účastnice s netěsnícími střevy si v úlohách zaměřených na koncentraci vedly hůře bez ohledu na to, jaká jídla jedly.

Ztráta soustředění po jediném jídle byla pro vědce ponaučením

“Většina předchozího výzkumu kauzativního vlivu jídelníčku sledovala určité časové období. My jsme zkoumali vliv jediného jídla. Je skutečně pozoruhodné, že jsme zaznamenali rozdíl,” říká Annelise Madison, vedoucí autorka studie a postgraduální studentka klinické psychologie na Státní univerzitě v Ohiu.

Madison také poznamenala, že ačkoliv jídla s obsahem slunečnicového oleje obsahují jen malé množství nasycených tuků, stále obsahují velké množství tuku.

“Vzhledem k tomu, že obě jídla měla vysoký obsah tuku a byla potenciálně problematická, kognitivní vliv jídel s vysokým obsahem nasycených tuků bude v porovnání s nízkotučným jídlem ještě vyšší,” říká.

Madison pracuje v laboratoři Janice Kiecolt-Glaser, profesorky psychiatrie a psychologie a ředitelky Institutu pro výzkum behaviorální medicíny na Státní univerzitě v Ohiu. Pro tuto práci Madison provedla druhou analýzu dat získaných ze studie profesorky Kiecolt-Glaser. Zjišťovala, zda tučná jídla zvyšují únavu a zánětlivost u vyléčených onkologických pacientů.

Ženy, které se studie účastnily, podstoupily v průběhu ranní návštěvy laboratoře výchozí vyhodnocení své pozornosti. Nástroj zvaný test souvislého výkonu měří přetrvávající pozornost, koncentraci a reakční čas na základě 10 minut počítačových aktivit.

Následovalo jídlo s vysokým obsahem tuku: vejce, sušenky, krůtí klobása s omáčkou obsahující 60 gramů tuku. A sice buď oleje na základě kyseliny palmitové s vysokým obsahem nasyceného tuku nebo slunečnicového s nízkým obsahem nasycených tuků.

Energetická hodnota obou jídel byla 930 kalorií a jídla byla sestavena tak, aby napodobovala obsah různých fastfoodových jídel jako například Burger King double whopper se sýrem nebo McDonald’s Big Mac se středními hranolky. 

O pět hodin později podstoupily ženy test souvislého výkonu znovu. V rozmezí následujícího týdne až čtyř týdnů opakovaly tyto kroky, kdy jedly vždy druhý druh jídla, než při první návštěvě.

Soustředění ještě narušují endotoxiny

Vědci zároveň analyzovali výchozí krevní vzorky účastnic odebrané po půstu, aby určili, zda obsahují zánětlivé molekuly signalizující přítomnost endotoxinů. Tedy toxinů, které při narušené střevní bariéře unikají ze střev a vstupují do krevního řečiště.

Po snězení jídla s vysokým obsahem nasycených tuků měly všechny účastnice průměrně o 11 procent nižší úspěšnost detekce cílových stimulů v testu pozornosti. Snížená koncentrace byla patrná také u žen s příznaky netěsnících střev. Jejich reakční časy vykazovaly nepravidelnost a schopnost udržet pozornost během desetiminutového testu u nich byla snížená.

“Pokud měla nějaká žena vysoké hladiny endotoxinů, zmizely u ní rozdíly mezi jídly s vysokým a nízkým obsahem nasycených tuků. Vykazovala horší výsledky bez ohledu na druh jídla,” říká Madison.

Ačkoliv studie nestanovila, proč mozek takto reaguje, podle Madison předchozí výzkumy naznačují, že jídlo s vysokým obsahem nasycených tuků může hodně zvýšit hladinu zánětu v celém těle. A nejspíš tedy i v mozku. Mastné kyseliny navíc mohou prostupovat bariéru mezi mozkem a krevním řečištěm.

“Mastné kyseliny možná interagují s mozkem přímo. Poukazuje to na vážné důsledky nesprávné střevní regulace.

Statistická analýza zohlednila další možné vlivy na kognitivní funkce. Včetně depresivních příznaků a průměrné konzumace nasycených tuků účastníky. Ženy ve studii snědly tři standardizovaná jídla. Před každou návštěvou laboratoře držely 12 hodin půst, aby omezily odchylky v jídelníčku, jež by mohly ovlivnit jejich fyziologickou odezvu na jídla s vysokým obsahem tuků.

Příliš tučná jídla zpomalují mozek

Tato zjištění naznačují, že pozornost u lidí vystresovaných pandemií, kteří se uklidňují tučným jídlem, by se mohla zhoršit ještě více, říká Kiecolt-Glaser.

“Víme, že když lidé pociťují úzkost, mnoho z nich považuje jídlo s vysokým obsahem nasycených tuků za lákavější, než třeba brokolici,” říká. “Z jiných výzkumů vyplývá, že deprese a úzkost mohou také narušovat pozornost a koncentraci. Když se tyto okolnosti sečtou, můžeme v reálném světě očekávat ještě výraznější důsledky. (zdroj: technologynetworks.com)

REKLAMA

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*