Smrt mozku nastává až 10 minut po zástavě srdce

Neurovědci zjistili, že mozek může fungovat i po zástavě oběhu. Smrt tak lze popsat jako asynchronní proces: po zástavě srdce neumírají všechny části lidského těla současně.

REKLAMA

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč


Smrt mozku nastává až 10 minut po zástavě srdce.
Smrt mozku nastává až 10 minut po zástavě srdce. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Například poté, co nastane smrt mozku, s pomocí přístrojů k podpoře cirkulace krve a jejího okysličení lze mnoho tělesných orgánů jako srdce, plíce, rohovku, játra, slinivku, tenké střevo, kůži, šlachy, ledviny a kosti udržovat dostatečně dlouho funkční. Aby je bylo možné použít k transplantaci a záchraně života jiného člověka.

Stejně tak mohou zůstat funkční lidské končetiny, pokud jsou ihned po amputaci udržovány v chladu. Paži lze úspěšně přišít 3-4 hodiny a prst dokonce až osm hodin po oddělení od těla. Avšak za jak dlouho poté, co srdce přestane pumpovat okysličenou krev, nastává smrt mozku?

Jak lze definovat smrt mozku?

Podle časopisu Journal of Medicine and Philosophy všech 50 států USA právně definuje smrt neurologickými kritérii. Vědci nyní pozorovali, že lidský mozek, stejně jako mnoho dalších částí těla, nepřestává pracovat okamžitě po zástavě srdce.

Může podle jejich studie uveřejněné v roce 2018 v časopise Annals of Neurology nazvané “Terminálně šířená depolarizace a elektrický klid při smrti lidské mozkové kůry” fungovat ještě pět minut poté.

Výzkumný tým vedený profesorem Jensem Dreirem z Centra pro výzkum mrtvice Charité a Jedem Hartingsem z Oddělení neurochirurgie na Univerzitě v Cincinnati zjistili, že lidé i zvířata procházejí událostí zvanou “terminálně šířená depolarizace“. Odehrává se v několika minutách po zástavě oběhu. Tento objev má “důležité důsledky pro přežití mozkových ischemických poškození.”

Jak probíhá depolarizace?

V průběhu 10 minut po zástavě srdce nastává v důsledku nedostatku kyslíku nevratné poškození a následná smrt mozku.

Během 20-40 sekund bez kyslíku začíná být mozek elektricky neaktivní a aktivita mezi neurony ustává.

Ve zdravém okysličeném lidském mozku jsou udržovány iontové gradienty, nerovnoměrná distribuce iontů na vnitřní a vnější straně nervových buněk.

Během několika minut se iontové gradienty začnou hroutit. Mozkem se šíří depolarizace jako “masivní vlna elektrochemické energie uvolněná ve formě tepla,” zvaná “mozková tsunami.”

Otrava nervových buněk předchází smrti mozku

Jak se tato energetická ztráta šíří mozkovou kůrou k dalším oblastem mozku, objevuje se patofyziologická kaskáda, která “postupně způsobuje otravu nervových buněk.”

Podle výzkumné studie lze tuto vlnu do určité doby zvrátit. Nervové buňky se zcela zotaví, pokud se do tohoto okamžiku obnoví krevní oběh.”

Podle Dreiera je znalost procesů probíhajících při šíření depolarizace základem pro vývoj dalších léčebných strategií zaměřených na prodloužení přežití nervových buněk v situacích, kdy je přítok krve přerušen.

Při srdeční zástavě se mohou zdravotničtí pracovníci pokusit resuscitovat pacienty za použití různých technik jako je kardiopulmonární resuscitace a defibrilace.

Tento výzkum může pomoci při vývoji budoucích zdravotnických technologií a technik ke zvrácení důsledků, které má přerušený oběh kyslíku na nervové buňky lidského mozku. (zdroj: psychologytoday.com)

REKLAMA

Monoatomické zlato rozšiřuje vědomí

Zlato ormus 576x700web final hot 247x300 - Smrt mozku nastává až 10 minut po zástavě srdce 269b - Smrt mozku nastává až 10 minut po zástavě srdce  MONOATOMICKÉ ZLATO AKTIVUJE DNA

Již spící prorok Edgar Cayce hovořil o léčivém použití zlaté vibrační energie jako o léčbě koordinací impulzů v nervovém systému. Doktor Richard Gerber, autor knihy „Vibrační medicína“, říká, že monatomické zlato je produktem, vhodným pro jednotlivce, kteří se chtějí rozvíjet směrem k vyššímu vědomí, samoléčení a jsou na cestě duchovní transformace.

2665 - Smrt mozku nastává až 10 minut po zástavě srdce  OBJEDNEJTE SI ORMUS 27a1 - Smrt mozku nastává až 10 minut po zástavě srdce  monoatomické zlato

POŠTOVNÉ nad 1500 Kč ZDARMA, DÁRKY: nad 2000 korun MACA BIO 100 g, nad 2500 Kč Kotvičník extrakt 50% 20 g, nad 2500 Kč Camu Camu BIO 100 g v hodnotě 349 Kč.

REKLAMA

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

SAMOLEPKA 1 ks

posílení duše

89 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*