Probiotika by mohla pomoci s léčením úzkosti

Lidem, kteří trpí příznaky úzkosti, by mohla pomoci probiotika. K tomuto závěru dospěla studie, zveřejněná v časopise General Psychiatry.

REKLAMA

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

369 Kč

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč


Probiotika by mohla pomoci s léčením úzkosti.
Probiotika by mohla pomoci s léčením úzkosti. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Příznaky úzkosti jsou běžné u lidí s duševními chorobami a různými fyzickými poruchami, zejména u poruch souvisejících se stresem. Mohou být probiotika spásou?

Předchozí studie ukázaly, že až třetina lidí bude trpět během svého života příznaky úzkosti.

Výzkumy stále více naznačují, že střevní mikroorganismy, které jsou důležité pro imunitu a metabolismus, mohou pomoci optimalizovat funkci mozku prostřednictvím takzvané „střevní-mozkové osy.

Nedávný výzkum také zjistil, že psychiatři by mohli léčit duševní poruchy regulací střevní mikroflóry.

Jsou probiotika skutečně účinná pro léčbu úzkosti?

Tým vědců z Šanghajského centra duševního zdraví na Šanghajské univerzitě Jiao Tong University of Medicine se proto rozhodl prozkoumat, zda existují důkazy podporující zlepšení příznaků úzkosti regulací střevní mikrobioty.

Zkoumali 21 studií, kterých se zúčastnilo 1 503 lidí.

Z 21 studií si 14 vybralo probiotika jako k regulaci střevní mikrobioty a sedm zvolilo neprobiotické způsoby, jako je úprava denní stravy.

Probiotika jsou živé organismy, které se přirozeně vyskytují v některých potravinách. Jsou známé také jako „dobré“ nebo „přátelské“ bakterie, protože bojují proti škodlivým bakteriím a zabraňují jejich usazování ve střevech.

Probiotika zabírala v mnoha studiích

Vědci zjistili, že probiotické doplňky v sedmi studiích v rámci jejich analýzy obsahovaly pouze jeden druh probiotik. Ve dvou studiích byl použit produkt, který obsahoval dva druhy probiotik. Doplňky používané v dalších pěti studiích zahrnovaly alespoň tři druhy.

Celkově 11 z 21 studií zjistila pozitivní účinek na příznaky úzkosti regulací střevní mikroflóry. To znamená, že více než polovina studií prokázala, že tento přístup je účinný, ačkoli některé studie, které tento přístup použily, jej nenašly.

Ze 14 studií, které pro léčení použily probiotika, více než třetina (36%) zjistila, že jsou účinné při snižování příznaků úzkosti. Šest ze zbývajících sedmi studií, které o zkusily bez probiotik, zjistilo, že jsou účinné na 86%.

Úprava stravy účinkovala lépe než probiotika

Autoři uvádějí jeden důvod, proč studie bez probiotik byly významně účinnější než ty s probiotiky. Podle nic to bylo možné díky skutečnosti, že změna stravy by mohla mít větší dopad na růst střevních bakterií než použití probiotických doplňků.

A stejně tak některé studie zahrnovaly použití různých typů probiotik, které se pak mohly negativně ovlivňovat. Navíc některé studie byly příliš krátkodobého charakteru, než aby se prokázal plný účinek.

Źádná studie nezaznamenala závažné nežádoucí účinky. Pouze ve čtyřech studiích vědci zjistili mírné nežádoucí účinky, jako je sucho v ústech a průjem.

Závěr: Kromě psychofarmak regulujme střevní mikroflóru

„Zjistili jsme, že více než polovina zahrnutých studií ukázala pozitivní účinky k léčení úzkosti za pomocí regulace střevní mikroflóry,“ říkají výzkumníci.

Na druhou stranu zároveň přiznávají, že změna stravy může mít ještě lepší efekt na léčení úzkosti. Každopádně se shodují, že kromě psychiatrických léčiv je žádoucí, aby lékaři pamatovali rovněž na regulaci střevní mikroflóry. (zdroj: technologynetworks.com)

REKLAMA

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

369 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

799 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*