
„Velký třesk ve skutečnosti nestojí za vznikem vesmíru, jde pouze o přechodnou fázi.“ Před naším vesmírem existovaly další vesmíry, stejně tak po něm vzniknou další.
Předpokládá se, že přibližně před 13,7 miliardami let vznikl po Velkém třesku náš vesmír. Co ale bylo před Velkým třeskem? Existovalo vůbec něco? Lze vůbec tuto otázku zodpovědět na vědecké úrovni?
Tým vědců možná přišel s fascinujícím novým modelem, podle kterého je náš vesmír součástí cyklu mnoha vesmírů. Každý z nich má vlastní fázi rozpínání a smršťování.
Studie, zveřejněná na serveru arxiv.org obsahujícím články čekající na recenzní řízení, zkoumá stav před Velkým třeskem a umožňuje vznik kosmologie v době před touto událostí.
„Náš časoprostor je pouze přiblížením k nějaké čistě matematické teorii popisující realitu, a z této teorie pochází geometrie časoprostoru. Stejně jako geometrie jakéhokoliv pevného, hmotného předmětu pochází z atomové teorie. Nemá smysl hovořit o geometrii pevného předmětu na atomové úrovni a stejně tak nemá smysl hovořit o geometrii pevného předmětu s takovou energií, při které dochází k jeho roztavení.
Podobně nemá smysl hovořit o geometrii časoprostoru pod určitým rozměrem a nad určitou energetickou úrovní. Avšak skutečnost, že je geometrie časoprostoru vázána minimální délkou a maximální energií, lze použít při studii kvantových gravitačních účinků na kosmologii, a díky tomu jsme byli schopni studovat kosmologii před Velkým třeskem,“ řekl serveru IBTimes UK Mir Faizal, jeden z vědců, kteří se na studii podíleli.
„Rovnice naznačují, že dojde k zastavení expanze vesmíru, po které bude okamžitě následovat fáze kontrakce. Po extrapolaci rovnic nad maximální míru kontrakce je odhalen scénář cyklického vesmíru,“ uvádí vědci ve své studii.
„Velký třesk není počátkem vesmíru, je to pouze přechodná fáze,“ řekl Faizal.
„Velkému třesku předcházela jedna fáze, v současnosti se vesmír nachází ve druhé fázi, po které budou následovat dvě další fáze. Poté dojde k novému Velkému třesku. Vesmír tedy existuje ve čtyřech různých fázích, podobně jako se voda vyskytuje ve třech skupenstvích,“ dodává. (zdroj: ancient-code.com)
Buďte první kdo přidá komentář