Parkinsonova choroba je odhalitelná díky železu v mozku

Nová studie zjistila, že s využitím nejnovější techniky magnetické rezonance k detekci ložisek železa v různých oblastech mozku lze sledovat úpadek intelektu, paměti a pohybů u lidí s Parkinsonovou chorobou.

REKLAMA

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

799 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

399 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč


Parkinsonova choroba je odhalitelná díky železu v mozku.
Parkinsonova choroba je odhalitelná díky železu v mozku. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Zjištění naznačují, že hodnoty železa v mozku možná mohou pomoci předpovědět, u kterých pacientů s Parkinsonovou chorobou se rozvine demence.

“Železo v mozku je stále častěji v hledáčku výzkumníků neurodegenerativních chorob jako je Parkinsonova choroba a demence. S věkem se v mozku hromadí železo, které zde má spojitost s tvorbou škodlivých proteinů. Takže začínáme nacházet důkazy o tom, že by nám to mohlo pomoci v monitorování vývoje chorob a možná i v diagnostice,” říká vedoucí autorka studie Dr. Rimona Weil z neurologického institutu UCL Qeen Square.

Studie se účastnilo 97 pacientů s Parkinsonovou chorobou, u nichž byla tato nemoc zjištěna v průběhu uplynulých 10 let a 37 lidí v kontrolní skupině, kteří tuto nemoc nemají. Vědci u nich testovali výkonnost myšlení, paměť a motorické funkce.

Parkinsonova choroba je progresivní degenerativní mozkové onemocnění. V pozdějších stádiích se projevuje třesem, ztuhlostí a zpomalením pohybů. U téměř poloviny lidí s tímto onemocněním se rozvine demence. Avšak doba jejího nástupu a její intenzita se podstatně liší.

Parkinsonova choroba se zatím nedá s předstihem detekovat

Zatím neexistuje spolehlivý nástroj, jak sledovat rozvoj Parkinsonovy nemoci v mozku, takže lékaři se zatím spoléhají na monitorování příznaků. Pomocí konvenčního skenování mozku lze rozvoj nemoci zachytit až v pozdním stádiu, kdy lze vysledovat velké ztráty objemu mozku. 

Železo se s věkem hromadí v mozku. Částečně kvůli zvýšené propustnosti bariéry mezi krevním řečištěm a mozkem. Zvýšené úrovně železa mohou mít toxický vliv a způsobit nevratné změny proteinů. Nedávné studie zjistily, že když se vytvoří proteiny spojované s Alzheimerovou chorobou (amyloidní a tau plaky, jež mají spojitost i s demencí u Parkinsona), hromadí se v postižených oblastech mozku také železo.

V nejnovější studii výzkumníci ke zmapování úrovní železa v mozku využili novou techniku zvanou kvantitativní mapování náchylnosti založenou na MRI (magnetické rezonanci). Zjistili, že železo nahromaděné v mozkových oblastech hipokampu a thalamu odpovídalo špatným výsledkům testů účastníků v testech paměti a logiky. Železo v mozkové oblasti putamenu mělo spojitost se špatnými výsledky pohybových schopností a naznačovalo pokročilejší stádium onemocnění.

U Parkinsonovy choroby mají hipokampus a thalamus spojitost s myšlením a pamětí, putamen zase s pohybem. Výzkumníci na základě toho tvrdí, že zjištění nánosů železa právě v těchto oblastech je velmi slibné.

Tyto výsledky naznačují, že ložiska železa mohou být cenná při sledování stupně úspěšnosti léčby při klinických zkouškách. Mohly by možná pomoci při včasné diagnóze Parkinsonovy choroby a dalších neurodegenerativních onemocnění.

Měření hladiny železa je slibným pokrokem

Dr. Weil ve své studii z r. 2019 už dříve zjistila, že sada vizuálních testů může pomoci předpovědět kognitivní úpadek u pacientů s Parkinsonem. Dr. Weil a její kolegové doufají, že další výzkum zjistí, zda vizuální testy a měření železa mohou pomoci předpovědět, u kterých lidí s Parkinsonem se pravděpodobně rozvine demence.

První autor studie, student George Thomas, PhD (z neurologického institutu UCL Queen Square) říká: “Tato slibná měření, díky kterým snad budeme schopni sledovat proměnlivý postup Parkinsonovy choroby, mohou pomoci lékařům lépe navrhnout léčebný plán pro pacienty na základě projevů jejich stavu.

Spoluautor Dr. Julio Acosta-Carbonero z Tenoke Ltd. a Přijímacího střediska pro lidské neurozobrazování na UCL k tomu dodává: “Byli jsme překvapeni, jak dobře odpovídají úrovně železa naměřené s pomocí MRI v různých oblastech mozku kognitivním a pohybovým schopnostem. Doufáme, že měření železa v mozku může být užitečné pro široké spektrum okolností. Například při stanovení závažnosti demence nebo při stanovení oblastí mozku zasažených dalšími pohybovými nervově-svalovými a nervově-zánětlivými poruchami, mrtvicí, traumatickými poraněními mozku a drogami.”

Vědci nyní sledují postup onemocnění u účastníků studie, zda se u nich rozvine demence a jak budou tyto změny po čase odpovídat změnám hladin železa. (zdroj: docs.google.com)

REKLAMA

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

399 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

999 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

799 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*