Neuvěřitelné podobnosti mezi lidským mozkem a vesmírem

Podobá se vesmír lidskému mozku nebo naopak? Na tuto otázku se snaží odpovědět zbrusu nová odvážná studie, kterou vypracovali dva italští vědci – neurochirurg Alberto Feletti a astrofyzik Franco Vazza.

REKLAMA

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč


Neuvěřitelné podobnosti mezi lidským mozkem a vesmírem.
Neuvěřitelné podobnosti mezi lidským mozkem a vesmírem. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Jaká je podobnost lidského mozku a složité sítě galaxií ve známém vesmíru?

Přestože velikostně jsou porovnávané objekty nesouměřitelné, odborníci úspěšně provedli srovnání mezi kosmickou sítí galaxií a neuronovou sítí v lidském mozku. Podobnosti vědce velmi překvapily a podnítily řadu nových testů, vedoucích k současným objevům.

Kdybych to měl stručně vysvětlit, řekl bych, že naše zjištění dokazují, že fyzikální procesy zcela odlišné povahy a velikosti mohou vést v úplně jiném prostředí ke stejným výsledkům.

Porovnání mozku a vesmíru

1.NetworkaconfrontoG - Neuvěřitelné podobnosti mezi lidským mozkem a vesmírem
Vlevo vidíte část mozečku, zvětšenou 40x pomocí elektronického mikroskopu. Vpravo je malý výřez simulace kosmického prostoru. Zdroj: Dr. E. Zunarelli, University Hospital of Modena; Vazza et al. 2019 A&A

Podívejme se na zjištěné podobnosti mezi mozkem a sítí galaxií a sami posuďte, zda s tímto úžasným objevem souhlasíte.

Představte si síť neuronů v mozku – je jich téměř 70 miliard. Síť galaxií ve vesmíru, kterou známe, zahrnuje ještě více „neuronů“ – asi 100 miliard galaxií.

Opakuji, že je nelze srovnávat podle velikosti, pouze podle jejich kompozice. A právě proto se blíže podívejme na hmotnost těchto dvou komplexních systémů. Společným prvkem galaxií a neuronů je totiž obsazení daného prostoru.

V obou případech je daný prostor těmito objekty vyplněn maximálně ze 30 %. Zbývající procenta vyplňují jiné substance – v případě mozku je to voda a v případě vesmíru temná energie.

Vědecké experimenty

Tyto skutečnosti položily základ pro testy obou italských vědců. Porovnáním rozložení hmoty – nejprve v simulaci sítě galaxií a pak v mozku – nalezli neuvěřitelné podobnosti mezi dvěma naprosto odlišnými systémy.

Jak vysvětlil astrofyzik Franco Vazza, použili standardní kosmologickou techniku. Vypočítali výkonové spektrum, které přineslo tyto výsledky:

„Pro oba systémy jsme vypočítali výkonové spektrum, což je standardní technika používaná v kosmologii ke studiu prostorového rozložení galaxií“, vysvětluje Franco Vazza . „Z této analýzy vyplynulo, že rozložení fluktuací v neuronální síti mozečku na stupnici od 1 mikrometru do 0,1 mm má stejný trend jako rozložení hmoty v kosmické síti na stupnici od 5 milionů světelných let do 500 milionů světelných let “.

Vědci navíc experimentovali s dalšími parametry mozku a kosmické sítě galaxií a našli další nápadné podobnosti. Nejdůležitější je, že strukturální charakteristiky nebo parametry, ať už dáváte přednost čemukoliv, vykazují nečekanou podobnost.

To samozřejmě naznačuje teorii, že obě sítě nebo systémy se formují a vyvíjejí podle stejných fyzikálních principů, navzdory absolutnímu rozdílu v síle a povaze interakcí.

Podle neurochirurga Alberta Felettiho, který se na studii podílel:

„Existuje větší podobnost mezi strukturou těchto dvou složitých sítí než mezi kosmickou sítí a jedinou galaxií nebo mezi neuronovou sítí a vnitřkem neuronového těla.“

Abych to shrnul, domnívám se, že tato nová odvážná studie je pouze začátkem série důkladnějších výzkumů, které by mohly zcela změnit naše vnímání a celkové chápání vesmíru i lidského mozku. Pro mě je tato studie možná jednou z nejvýznamnějších pro letošní rok, i když jsme v posledních několika měsících skutečně zaznamenali několik ohromujících objevů. (zdroj: curiosmos.com)

REKLAMA

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*