Nespavost vede k emocionální negativitě

Nespavost kromě únavy a nervozity může zároveň způsobit, že vnímáme věci negativněji a budeme bez nálady.

REKLAMA

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

CBD olej 5% 10 ml

klid a spánek

599 Kč


Nespavost vede k emocionální negativitě.
Nespavost vede k emocionální negativitě. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Nová doktorská práce oddělení klinické neurovědy Institutu Karolinska zkoumala nespavost za pomocí neurální zobrazovací metody. „Výsledky nám mohou pomoci porozumět tomu, jak nespavost, ospalost a únava přispívají k psychiatrickým stavům jako je zvýšené riziko vzniku deprese,“ říká Sandra Tamm.

Je známo, že nespavost může ovlivnit způsoby, jakými reagujeme na emocionální prožitky. Při své práci Sandra Tamm a její kolegové využili magnetické rezonance ke zkoumání tří emocionálních funkcí v experimentálních podmínkách.

  • emoční nákazu – naši přirozenou tendenci napodobovat emoce jiných lidí výrazem vlastní tváře
  • empatii při bolesti – jak reagujeme na bolest jiných lidí
  • emoční regulaci – jak jsme dobří při vědomé kontrole našich emocionálních reakcí na emocionální obrazy

Jiná studie také zkoumala mozkové záněty, které mohou způsobovat nespavost, únavu a depresi u lidí s těžkou sezónní alergií. Studie probíhala celkem na 117 účastnících.

Nespavost a negativita

Výsledky těchto různých studií ukazují, že nespavost vede k předpojaté negativitě. Což se dá vysvětlit tak, že dlouhodobě špatně spící člověk má tendenci negativně reagovat na emocionální podněty. Stejně tak má negativní náladu a celkově narušenou emocionální rovnováhu.

Nicméně schopnost vcítit se do bolesti druhých lidí, pokud ji daný člověk má, zůstala stejná. Takže zatímco můžeme být ráno mrzutí, i tak máme starost o partnera, když se náhodou opaří při vaření čaje.

Výzkumníci také zjistili, že účastníci s pylovou alergií měli narušený spánek v průběhu pylové sezóny i mimo ni. Množství hlubokého spánku u nich bylo vyšší během pylové sezóny než v ostatních obdobích roku.

Výzkumnému týmu se bohužel nepodařilo zjistit, jak přesně nespavost negativitu způsobuje. „U lidí trpících pylovou alergií jsme našli známky zánětu v krevním obrazu, ne však v mozku,“ uzavírá Sandra Tamm. (zdroj: technologynetworks.com)

Ašvaganda je jedna z mála bylin na světě, která umí nejen nabudit, ale zároveň uklidnit a zbavit stresu. Účinky indické byliny Withania somnifera, jiným názvem Ašvaganda, byly silnou motivací pro uskutečnění celé řady vědeckých studií. Výsledek byl jednoznačný – Ašvaganda je silný antistress, pomáhá při depresích, úzkostech a poruchách spánku.

REKLAMA

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

429 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*