
Ve studii výzkumníci prověřovali schopnost 26 často aktivních a 26 málo aktivních žen zvládat negativní emoce. Účastnice se považovaly za často aktivní, pokud provozovaly aerobní aktivity nejméně třikrát za týden alespoň po dobu jednoho roku. Druhá skupina cvičila méně než jednou týdně.
Účastnice sledovaly emočně laděné obrázky. Jako například odpudivé jídlo, smutné lidi, nehody, obrazy násilí, zmrzačená zvířata či operační procedury.
Poté je výzkumníci požádali, aby tyto negativní obrázky popsaly méně negativním způsobem. Anebo aby obrázek pasivně sledovaly a přirozeně ho vnímaly. Během tohoto úkolu výzkumníci monitorovali elektrickou aktivitu jejich mozku, jak se u nich projevují negativní emoce.
Výzkumníky zajímal obzvláště vzorec mozkové aktivity známý jako takzvaný pozdně pozitivní potenciál (late positive potential – LPP), který je příznakem pozornosti na emocionální podněty. Jinými slovy LPP poskytuje zpětnou vazbu, do jaké míry někdo věnuje pozornost emocionálním informacím a tudíž jak zvládá ovládat své negativní emoce.
Negativní emoce byly méně znatelné u aktivnější skupiny
Výzkumníci zjistili, že LPP bylo nižší, když účastnice popsaly negativní obrázky v porovnání s tím, když si je jen pasivně prohlížely. Ve finální fázi procesu se LPP navíc zdálo podstatně snížené u často aktivní skupiny.
„Tato zjištění jsou v souladu s myšlenkou, že četnost fyzické aktivity může mít pozitivní spojitost s lepší schopností kontroly negativních emocí,” říkají výzkumníci.
Také samotné účastníce uváděly méně nepříjemné pocity poté, co negativní obrázky přehodnotily v porovnání s tím, když si je jen pasivně prohlížely. Když měly ženy samy posoudit své pocity, nebyl mezi často aktivní skupinou a skupinou málo aktivních žen podstatný rozdíl.
“To může vrhat jistou pochybnost na platnost výsledků uváděných v článku,” říkají výzkumníci. Avšak zároveň věří, že jejich zjištění jsou nadále platná,“ tvrdí vědci, protože našli významný rozdíl mezi skupinami co se týče reakce na emotivní podněty, které mohou vyvolávat negativní emoce.
Ve shrnutí své studie autoři tvrdí, že “fyzická aktivita může mít spojitost s lepší schopností ovládat negativní emoce prostřednictvím přehodnocení. Avšak rozdíly mezi často aktivními a málo aktivními účastnicemi se zdá být malý. A je pozorovatelný jen s použitím neurálních měřítek účinnosti přehodnocení.” (zdroj: psypost.org)
Zdravím a souhlasím.cvičím denně.3x týdně 2,5 hod.fest.a pak ta skvělá nálada,záplava endorfinům.paráda.