Negativní emoce snižuje pravidelná fyzická aktivita

Fyzicky aktivní ženy umí lépe ovládat negativní emoce. Naznačuje to studie, zveřejněná v časopise Mental Health and Physical Activity.

REKLAMA

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč


Negativní emoce snižuje pravidelná fyzická aktivita.
Negativní emoce snižuje pravidelná fyzická aktivita. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Ve studii výzkumníci prověřovali schopnost 26 často aktivních a 26 málo aktivních žen zvládat negativní emoce. Účastnice se považovaly za často aktivní, pokud provozovaly aerobní aktivity nejméně třikrát za týden alespoň po dobu jednoho roku. Druhá skupina cvičila méně než jednou týdně.

Účastnice sledovaly emočně laděné obrázky. Jako například odpudivé jídlo, smutné lidi, nehody, obrazy násilí, zmrzačená zvířata či operační procedury.

Poté je výzkumníci požádali, aby tyto negativní obrázky popsaly méně negativním způsobem. Anebo aby obrázek pasivně sledovaly a přirozeně ho vnímaly. Během tohoto úkolu výzkumníci monitorovali elektrickou aktivitu jejich mozku, jak se u nich projevují negativní emoce.

Výzkumníky zajímal obzvláště vzorec mozkové aktivity známý jako takzvaný pozdně pozitivní potenciál (late positive potential – LPP), který je příznakem pozornosti na emocionální podněty. Jinými slovy LPP poskytuje zpětnou vazbu, do jaké míry někdo věnuje pozornost emocionálním informacím a tudíž jak zvládá ovládat své negativní emoce. 

Negativní emoce byly méně znatelné u aktivnější skupiny

Výzkumníci zjistili, že LPP bylo nižší, když účastnice popsaly negativní obrázky v porovnání s tím, když si je jen pasivně prohlížely. Ve finální fázi procesu se LPP navíc zdálo podstatně snížené u často aktivní skupiny.

„Tato zjištění jsou v souladu s myšlenkou, že četnost fyzické aktivity může mít pozitivní spojitost s lepší schopností kontroly negativních emocí,” říkají výzkumníci.

Také samotné účastníce uváděly méně nepříjemné pocity poté, co negativní obrázky přehodnotily v porovnání s tím, když si je jen pasivně prohlížely. Když měly ženy samy posoudit své pocity, nebyl mezi často aktivní skupinou a skupinou málo aktivních žen podstatný rozdíl.

“To může vrhat jistou pochybnost na platnost výsledků uváděných v článku,” říkají výzkumníci. Avšak zároveň věří, že jejich zjištění jsou nadále platná,“ tvrdí vědci, protože našli významný rozdíl mezi skupinami co se týče reakce na emotivní podněty, které mohou vyvolávat negativní emoce.

Ve shrnutí své studie autoři tvrdí, že “fyzická aktivita může mít spojitost s lepší schopností ovládat negativní emoce prostřednictvím přehodnocení. Avšak rozdíly mezi často aktivními a málo aktivními účastnicemi se zdá být malý. A je pozorovatelný jen s použitím neurálních měřítek účinnosti přehodnocení.” (zdroj: psypost.org)

REKLAMA

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč


1 Comment

  1. Zdravím a souhlasím.cvičím denně.3x týdně 2,5 hod.fest.a pak ta skvělá nálada,záplava endorfinům.paráda.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*