Nedostatečný spánek má přímou souvislost s obezitou

Nedostatečný spánek ovlivňuje obvyklé rytmy těla. Tímto zásahem do přirozeného fungování lidského organismu se zvyšuje riziko řady zdravotních problémů. Studie totiž zjistily, že vlivem nespavosti se zvyšuje nárůst zánětů v těle, což je známý rizikový faktor u cukrovky 2. typu.

eshop energie života nabízí


KRATOM 50 g

nahradí antidepresivum

599 Kč

KOTVIČNÍK 90% 20g

nakopne hormony

299 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

199 Kč

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

149 Kč


Nedostatečný spánek má přímou souvislost s obezitou.
Nedostatečný spánek má přímou souvislost s obezitou. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Nedostatečný spánek všeobecně způsobuje zásah do energetických metabolismů těla. Podle Jonathana Cedernaese, prvního autora tohoto tvrzení, se jedná o potvrzení nenahraditelné funkce, kterou spánek má. Nejedná se totiž jen o způsob získávání energie, ale spánek má i mnoho jiných a významnějších funkcí.

Nedostatečný spánek má přímý vliv na rovnováhu mezi tuky a svaly v těle

Nedostatečný spánek narušuje hormony, které řídí chuť k jídlu a pocity plnosti. Ti, kteří spí méně, mají více času na jídlo. Mohou být zároveň příliš unavení k cvičení a mají méně sebeovládání, pokud jde o odolávání pokušení nezdravých svačin.

I předchozí studie Jonathana Cedernaese a jeho kolegů ukázala, že i krátká doba nedostačujícího spánku vedla lidi k větší konzumaci jídla. Přitom se navíc rozhodli pro jídlo s vyšším obsahem kalorií. Obezita, která se pak objevuje, zvyšuje riziko spánkové apnoe. Což je dýchací problém, kterém sám kvalitu spánku dále narušuje.

MELATONIN 5mg FORTE 100 tbl.

Poslední studie poskytuje nové důkazy o tom, že deprivace spánku má přímý vliv na základní metabolismus a tělesnou rovnováhu mezi tuky a svalovou hmotou. Nedostatečný spánek způsobuje, že lidská tuková tkáň prokazuje změny v genové aktivitě. Ta zvyšuje tendenci buněk absorbovat lipidy a také proliferovat.

Ztráta spánku snižuje klíčové složky svalů

Naproti tomu ve svalech vědci viděli snížené hladiny strukturálních bílkovin. Jedná se o stavební prvky, které tělo potřebuje k udržení a budování svalové hmoty. Dřívější epidemiologické studie, které zkoumaly pracovníky na směny, našly souvislost mezi nedostatkem spánku a jejich nižší svalovou hmotou.

Nejnovější práce toto jenom potvrzují a ukazují, že ve hře jsou opravdu i základní biologické mechanismy těla. A nejedná se tedy jen o důsledek životního stylu daného člověka. „Ztráta spánku sama o sobě snižuje bílkoviny, které jsou klíčovými složkami svalů,“ řekl Cedernaes.

Autoři však uvedli, že by bylo důležité provést další šetření. Konkrétně je potřeba prověřit, zda tyto změny u pracovníků souvisí jen se směnným provozem. Nebo zda se tito lidé setkávají s depresí spánku v delších časových obdobích. V loňském roce bylo totiž v přehledu 28 stávajících studií zjištěno, že pracovníci s nepřetržitou noční směnností mají o 29% vyšší pravděpodobnost výskytu obezity nebo nadváhy než rotující pracovníci na směny. (zdroj: theguardian.com)

Darina


e8c733bcd50b96b52624aa988d084686 0 - Nedostatečný spánek má přímou souvislost s obezitou

MACA 100 tob.

vyladí hormony

299 Kč

361254b181ff17c74902d54abfbbb6bb 0 - Nedostatečný spánek má přímou souvislost s obezitou

OSTROPESTŘ. OLEJ 500 ml

vyčistí játra

199 Kč

8091f96decc85f54d3dc00f9a7d2c71e 0 - Nedostatečný spánek má přímou souvislost s obezitou

DÝŇOVÁ SEMENA 500 g

doplní nutné živiny

139 Kč

4ad3677294700a8ba6ddbbdd19793f9c 0 - Nedostatečný spánek má přímou souvislost s obezitou

ERYTHRITOL 1000 g

nahradí bílý cukr

249 KčSPIRULINA BIO 200 tbl.

vyčistí krev

180 Kč

JESENEC - CELASTRUS 50 g

zrychlí vaši mysl

149 Kč

GOJI 250 g

zrychlí metabolismus

99 Kč

REISHI FORTE

prodlouží váš věk

799 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*