Nedostatečný spánek má přímou souvislost s obezitou

Nedostatečný spánek ovlivňuje obvyklé rytmy těla. Tímto zásahem do přirozeného fungování lidského organismu se zvyšuje riziko řady zdravotních problémů. Studie totiž zjistily, že vlivem nespavosti se zvyšuje nárůst zánětů v těle, což je známý rizikový faktor u cukrovky 2. typu.

REKLAMA

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

349 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 100 g

dodá zdravé tuky

59 Kč

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

79 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

59 Kč


Nedostatečný spánek má přímou souvislost s obezitou.
Nedostatečný spánek má přímou souvislost s obezitou. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Nedostatečný spánek všeobecně způsobuje zásah do energetických metabolismů těla. Podle Jonathana Cedernaese, prvního autora tohoto tvrzení, se jedná o potvrzení nenahraditelné funkce, kterou spánek má. Nejedná se totiž jen o způsob získávání energie, ale spánek má i mnoho jiných a významnějších funkcí.

Nedostatečný spánek má přímý vliv na rovnováhu mezi tuky a svaly v těle

Nedostatečný spánek narušuje hormony, které řídí chuť k jídlu a pocity plnosti. Ti, kteří spí méně, mají více času na jídlo. Mohou být zároveň příliš unavení k cvičení a mají méně sebeovládání, pokud jde o odolávání pokušení nezdravých svačin.

I předchozí studie Jonathana Cedernaese a jeho kolegů ukázala, že i krátká doba nedostačujícího spánku vedla lidi k větší konzumaci jídla. Přitom se navíc rozhodli pro jídlo s vyšším obsahem kalorií. Obezita, která se pak objevuje, zvyšuje riziko spánkové apnoe. Což je dýchací problém, kterém sám kvalitu spánku dále narušuje.

Poslední studie poskytuje nové důkazy o tom, že deprivace spánku má přímý vliv na základní metabolismus a tělesnou rovnováhu mezi tuky a svalovou hmotou. Nedostatečný spánek způsobuje, že lidská tuková tkáň prokazuje změny v genové aktivitě. Ta zvyšuje tendenci buněk absorbovat lipidy a také proliferovat.

Ztráta spánku snižuje klíčové složky svalů

Naproti tomu ve svalech vědci viděli snížené hladiny strukturálních bílkovin. Jedná se o stavební prvky, které tělo potřebuje k udržení a budování svalové hmoty. Dřívější epidemiologické studie, které zkoumaly pracovníky na směny, našly souvislost mezi nedostatkem spánku a jejich nižší svalovou hmotou.

Nejnovější práce toto jenom potvrzují a ukazují, že ve hře jsou opravdu i základní biologické mechanismy těla. A nejedná se tedy jen o důsledek životního stylu daného člověka. „Ztráta spánku sama o sobě snižuje bílkoviny, které jsou klíčovými složkami svalů,“ řekl Cedernaes.

Autoři však uvedli, že by bylo důležité provést další šetření. Konkrétně je potřeba prověřit, zda tyto změny u pracovníků souvisí jen se směnným provozem. Nebo zda se tito lidé setkávají s depresí spánku v delších časových obdobích. V loňském roce bylo totiž v přehledu 28 stávajících studií zjištěno, že pracovníci s nepřetržitou noční směnností mají o 29% vyšší pravděpodobnost výskytu obezity nebo nadváhy než rotující pracovníci na směny. (zdroj: theguardian.com)

REKLAMA

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

59 Kč

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

79 Kč

CBD olej 5% 10 ml

klid a spánek

599 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

349 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*