Menstruační cyklus mění mozkové vlny

Nový výzkum uveřejněný v časopise Human Brain Mapping předložil důkazy, že v průběhu menstruačního cyklu se mění mozkové vlny. A to velmi zásadním způsobem. Od konce ovulace až do začátku menstruace se mozkové vlny dosahují hladiny gama, která je typická pro velké duševní vypětí například během náročného sportovního výkonu anebo při autonehodě.

REKLAMA

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

899 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč

KLOUB eso 100 kapslí

regenerace kloubů

1099 Kč

KOTVIČNÍK 90% 20g

nakopne hormony

299 Kč


Menstruační cyklus mění mozkové vlny.
Menstruační cyklus mění mozkové vlny. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Studie zkoumala menstruační cyklus 20 žen ve věku 21-23 let za použití EEG k záznamu vzorců elektrické mozkové aktivity v takzvaném zrakovém kortexu.

Jeden sken mozku se odehrál během folikulární fáze, což je období od konce menstruace do začátku ovulace.

Druhý pak proběhl v půlce luteální fáze menstruačního cyklu, tedy prakticky těsně před menstruací.

Vědci zaznamenali vyšší frekvenci gama oscilace v luteální fázi, kdy jsou hodnoty progesteronu a estradiolu nejvyšší.

„Každý měsíc v průběhu přirozeného menstruačního cyklu hormony způsobují významné změny ve vývoji a funkci mozku. V této studii jsme našli způsob, jak změřit povahu těchto změn přesněji a pochopit jejich důsledky,“ řekla autorka studie Rachael Sumner z Aucklandské univerzity.

Většina dosavadního výzkumu dosud probíhala pouze na hlodavcích. Ačkoliv jsou i tyto poznatky velmi cenné, neodráží veškerou složitost lidského menstruačního cyklu.

„Náš výzkum také přispěje ke zjištění, že vědci musejí při zkoumání žen vzít v potaz i menstruační cyklus. Posunutá rovnováha útlumu a vybuzení mozkové kůry má zřejmě podstatný vliv na určitá měření, například měření mozkové oscilace,“ poznamenává badatelka.

Důsledky těchto zjištění jsou v tomto okamžiku nejasné. Poskytují však výchozí bod pro budoucí výzkum.

„Je důležité si uvědomit, že se nesnažíme interpretovat, zda menstruační cyklus ovlivňuje funkce mozku v té či oné fázi k lepšímu či horšímu. Říkáme jen, že jsou jiné,“ říká Sumner.

Menstruační cyklus velmi pozitivním způsobem ovlivňují přírodní prostředky, jako je maca a kotvičník. Premenstruační syndrom velmi zásadním způsobem uklidňuje polynéská Kava Kava.

Menstruační cyklus vyvolává poruchy

„Víme však, že menstruační cyklus vyvolává mnoho poruch a nemocí nebo je zhoršuje. Patří mezi ně premenstruační syndrom, závažnější premenstruační dysforická porucha a epilepsie. Mnoha ženám trpícím epilepsií menstruační cyklus v určitých momentech zhoršuje symptomy – říká se tomu katameniální epilepsie,“ vysvětluje vědkyně.

Tyto poruchy mají podle ní silné spojení s hormonálně vyvolanými změnami v elektrofyziologii mozku. „Myslím, že hodnota naší studie a použitých metod spočívá obzvláště v jejich uplatnění při budoucím výzkumu těchto poruch. Právě zde narážíme na limity pokusných zvířat, která nám toho moc neřeknou,“ podotýká výzkumnice.

V první řadě ji zajímá vývoj způsobů, jakými lze za pomoci neinvazivních technik, jako například EEG, měřit zdraví lidského mozku.

Menstruační cyklus představuje v chemii mozku zásadní změnu, která se opakuje v měsíčních intervalech. „Vzhledem k nedostatku neinvazivních technik se máme o jeho vlivu na lidský mozek ještě hodně co učit,“ myslí si badatelka.

„Víme, že tyto poruchy jsou složitější, než jen rozdílné hladiny hormonů,“ dodává Sumner. Věří, že v budoucnu bude možné využít model, pomocí něhož je možné popsat, jak hormony reagují s mozkem, čímž vyvolávají změny v mozkových vlnách.

Přispěje to k pochopení podrobnější dynamiky toho, jak mozek ve vzájemné reakci s hormony způsobuje specifické poruchy.

„Mám velký zájem především na porozumění, jak má fungovat zdravý menstruační cyklus. Doufám, že získané znalosti bude možné využít v dalším výzkumu neurologických poruch spojených s menstruačním cyklem,“ uzavírá Sumner. (zdroj: psypost.org)

REKLAMA

KOTVIČNÍK 90% 20g

nakopne hormony

299 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč

MONOATOMICKÉ ZLATO

vyšší vědomí

1851 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*