Jste ve stresu? Čichněte si ke triku partnera

Vůně milovaného partnera ženám pomáhá ke snížení stresu, ukázal psychologický výzkum Univerzity Britské Kolumbie. Naopak odér cizích mužů měl přesně opačný účinek. Hladina stresového hormonu kortizolu se ještě zvýšila.

REKLAMA

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

999 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

799 Kč

MACA 100 tob.

vyladí hormony

349 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

149 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

"Mnoho lidí nosí košili svého partnera nebo spí na jeho straně postele, když není doma. Vůbec si nemusí uvědomovat, proč to vlastně dělají," říká šéfka výzkumného týmu Marlise Hofer. "Naše zjištění naznačují, že samotná vůně partnera, a to i bez fyzické přítomnosti, může být účinným nástrojem ke snížení stresu,“ zní závěr studie, publikované začátkem roku 2018.

Zapojilo se do ní 96 párů. Muži dostali čisté tričko, které nosili 24 hodin. Bylo jim řečeno, aby se zdrželi používání deodorantů, jiných aromatických látek, kouření a konzumace některých potravin, které by mohly ovlivnit jejich vůni. Badatelé poté trička zmrazili, aby se zachovala jejich vůně.

Ženy, obecně jakožto bytosti s citlivějším čichem než muži, pak podstoupily test, v němž náhodně čichaly k různým tričkům. Ať už byly nošené jejich partnerem nebo cizím mužem. Nutno podotknout, že zcela anonymně – nevěděly, které je které. Zároveň podstoupily zátěžový test, který zahrnoval falešný pracovní pohovor a matematický úkol. Poté měly odpovědět na otázky, týkající se úrovně stresu. A nakonec poskytly vzorek slin pro určení hladiny kortizolu.

Ženy, které měly možnost si přivonět k partnerově triku, se cítily mnohem uvolněnější před a po zátěžovém testu. A pokud správně identifikovaly triko svého partnera, měly navíc nižší hladinu kortizolu. Naopak u žen, které byly vystavené cizí vůni, hladina kortizolu stoupla.

Na základě výsledků autoři studie vyslovili závěr, že evoluční faktory mohou ovlivnit, proč měla cizí vůně vliv na míru stresu. "Od dětství se lidé obávají cizinců, zvláště mužů, takže je možné, že cizí mužská vůně vyvolá podvědomou reakci "bojuj anebo uteč“, což vede ke zvýšení hladiny kortizolu," míní Hofer.

Hlavní autor studie Frances Chen dodal, že překvapivá zjištění mohou mít praktické důsledky, které pomohou lidem vyrovnat se stresovými situacemi, když nejsou v kontaktu se svými blízkými.

"S postupující globalizací lidé stále častěji cestují do práce a do nových měst," řekl Chen. "Náš výzkum naznačuje, že když jste daleko od domova, tak postačí, když si vezmete s sebou oblečení svého milovaného partnera. A budete klidnější." (zdroj: technologynetworks.com)

REKLAMA

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

799 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

399 Kč

GOTU KOLA 100 kapslí

sladí hemisféry

449 Kč

OSTROPESTŘCOVÝ OLEJ

pomůže játrům

249 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*