Jsou kočky stejně inteligentní jako psi?

Myšlenka, že psi jsou chytřejší než kočky, byla zpochybněna. Japonští vědci říkají, že v testech paměti si kočky vedou stejně dobře jako psi, což by mohlo naznačovat stejnou míru inteligence.

eshop energie života nabízí


MANDLE NATURAL 250 g

doplní nutné živiny

129 Kč

L-ARGININ 100 kapslí

zpevní svaly

399 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

probudí vyšší energii

2391 Kč

GOJI 250 g

zrychlí metabolismus

99 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Studie zahrnující 49 domácích koček ukazuje, že kočkovité šelmy si dokáží vzpomenout na příjemné okamžiky, například konzumaci oblíbeného pamlsku. U psů se vyskytuje právě tento typ vzpomínek – jedinečný záznam události, tzv. epizodická paměť. Lidé se často snaží vědomě rekonstruovat události, které se odehrály v jejich minulosti, například co měli na snídani, první den v nové práci nebo rodinná svatba. Tyto vzpomínky jsou spojeny s individuálním pohledem na dané události, takže jsou jedinečné pro daného člověka.

energiezivota Banner3 - Jsou kočky stejně inteligentní jako psi?Podle Saho Takagi, psycholožky z Kjótské univerzity, používají kočky i psi vzpomínky na minulé zkušenosti, což by mohlo naznačovat přítomnost epizodické paměti, která se vyskytuje u lidí. „Epizodická paměť je považována za součást introspektivní části mysli; naše studie může znamenat, že kočky disponují určitým typem vědomí,“ řekla BBC News.

„Zajímavou domněnkou je to, že si možná rády aktivně vybavují své minulé vzpomínky, jako lidé.“ Japonský tým otestoval u 40 domácích koček jejich schopnost zapamatovat si, ze které misky už jedly, a na kterou ještě nesáhly, a to po 15minutovém intervalu.

Zjistili, že kočky si o miskách dokázaly uchovat informace typu „co“ a „kde“, což by mohlo naznačovat přítomnost epizodické paměti. Vědci se domnívají, že kočky si možná dokáží pamatovat na mnohem delší období, než na tyto krátké testované časy.

Dále říkají, že kočky se v různých mentálních testech vyrovnají psům, včetně reagování na lidská gesta, mimiku tváře a emoce. Saho Takagi říká, že jejich výzkum by mohl mít praktické využití. „Hlubší porozumění kočkám umožní vznik lepších vztahů mezi kočkami a lidmi,“ říká. „Kočky mohou být stejně inteligentní jako psi, což by vyvracelo běžný názor, že psi jsou mnohem chytřejší.“

Profesorka Laurie Santos z Yaleovy univerzity řekla, že tento experiment hezky ukazuje, jak si kočky pamatují informace o tom, kde už dříve něco hledaly, a kde měli v minulosti jídlo. „Tento výzkum umožňuje provádění nových studií, které by zkoumaly, jak dlouhé časové úseky si kočky dokáží zapamatovat, a zda si pamatují některé události živější, podobně jako lidí,“ dodává.

Experimenty ukázaly, že i psi si uchovávají vzpomínky spojené s určitými časy či místy. Stejný tým japonských vědců již dříve zjistil, že u podobných testů si psi dokázali vzpomenout na misky s jídlem, ze kterých jedli. A minulý rok tým maďarských vědců objevil, že psi si dokázali vzpomenout na akce svého majitele, i když k tomu nebyli žádným zvláštním způsobem vedeni. Výzkum byl publikován v časopise Behavioural Processes.

originální text: bbc.com


e203dd30b26dfc8f4d8813fa52c810f7 0 - Jsou kočky stejně inteligentní jako psi?

GOJI A kvalita 1 kg

zrychlí metabolismus

349 Kč

eac7439b82dd04c10f9079c6d04524dc 0 - Jsou kočky stejně inteligentní jako psi?

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

399 Kč

e8ddbdb7c7d44f4b661ae5f50b1baf26 0 - Jsou kočky stejně inteligentní jako psi?

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

799 Kč

48b612a7daa42faf21630616987ce212 0 - Jsou kočky stejně inteligentní jako psi?

SPIRULINA BIO 200 tbl.

vyčistí krev

180 Kč


překlad: Lukáš Kucharczyk


QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

169 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

399 Kč

SCHIZANDRA 100 g

posílí imunitu

249 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

probudí vyšší energii

2391 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*