Jsou kočky stejně inteligentní jako psi?

Myšlenka, že psi jsou chytřejší než kočky, byla zpochybněna. Japonští vědci říkají, že v testech paměti si kočky vedou stejně dobře jako psi, což by mohlo naznačovat stejnou míru inteligence.

REKLAMA

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Studie zahrnující 49 domácích koček ukazuje, že kočkovité šelmy si dokáží vzpomenout na příjemné okamžiky, například konzumaci oblíbeného pamlsku. U psů se vyskytuje právě tento typ vzpomínek – jedinečný záznam události, tzv. epizodická paměť. Lidé se často snaží vědomě rekonstruovat události, které se odehrály v jejich minulosti, například co měli na snídani, první den v nové práci nebo rodinná svatba. Tyto vzpomínky jsou spojeny s individuálním pohledem na dané události, takže jsou jedinečné pro daného člověka.

energiezivota Banner3 - Jsou kočky stejně inteligentní jako psi?Podle Saho Takagi, psycholožky z Kjótské univerzity, používají kočky i psi vzpomínky na minulé zkušenosti, což by mohlo naznačovat přítomnost epizodické paměti, která se vyskytuje u lidí. „Epizodická paměť je považována za součást introspektivní části mysli; naše studie může znamenat, že kočky disponují určitým typem vědomí,“ řekla BBC News.

„Zajímavou domněnkou je to, že si možná rády aktivně vybavují své minulé vzpomínky, jako lidé.“ Japonský tým otestoval u 40 domácích koček jejich schopnost zapamatovat si, ze které misky už jedly, a na kterou ještě nesáhly, a to po 15minutovém intervalu.

Zjistili, že kočky si o miskách dokázaly uchovat informace typu „co“ a „kde“, což by mohlo naznačovat přítomnost epizodické paměti. Vědci se domnívají, že kočky si možná dokáží pamatovat na mnohem delší období, než na tyto krátké testované časy.

Dále říkají, že kočky se v různých mentálních testech vyrovnají psům, včetně reagování na lidská gesta, mimiku tváře a emoce. Saho Takagi říká, že jejich výzkum by mohl mít praktické využití. „Hlubší porozumění kočkám umožní vznik lepších vztahů mezi kočkami a lidmi,“ říká. „Kočky mohou být stejně inteligentní jako psi, což by vyvracelo běžný názor, že psi jsou mnohem chytřejší.“

Profesorka Laurie Santos z Yaleovy univerzity řekla, že tento experiment hezky ukazuje, jak si kočky pamatují informace o tom, kde už dříve něco hledaly, a kde měli v minulosti jídlo. „Tento výzkum umožňuje provádění nových studií, které by zkoumaly, jak dlouhé časové úseky si kočky dokáží zapamatovat, a zda si pamatují některé události živější, podobně jako lidí,“ dodává.

Experimenty ukázaly, že i psi si uchovávají vzpomínky spojené s určitými časy či místy. Stejný tým japonských vědců již dříve zjistil, že u podobných testů si psi dokázali vzpomenout na misky s jídlem, ze kterých jedli. A minulý rok tým maďarských vědců objevil, že psi si dokázali vzpomenout na akce svého majitele, i když k tomu nebyli žádným zvláštním způsobem vedeni. Výzkum byl publikován v časopise Behavioural Processes.

originální text: bbc.com

překlad: Lukáš Kucharczyk

REKLAMA

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*