IQ společnosti začalo klesat. Opět hloupneme?

V průběhu 20. století šla průměrná hodnota IQ nahoru. Civilizace inteligenčně roste. Jenže tento pozitivní trend je zřejmě pasé. Jak ukazuje nová studie, opět jsme začali jako společnost upadat.

REKLAMA

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč


IQ společnosti začalo klesat. Opět hloupneme?
IQ společnosti začalo klesat. Opět hloupneme? foto: Pixabay
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

O původním růstu IQ vypovídal takzvaný Flynnův efekt, pojmenovaný podle práce výzkumníka inteligence ptáků kiwi Jamese Flynna. Popisuje rychlý nárůst inteligenčního kvocientu ve 20. století o zhruba 3 IQ body za dekádu.

Nová analýza 730 tisíc IQ testů, kterou vypracovali výzkumníci z Ragnar Frisch Centre for Economic Research v Norsku dokazuje, že Flynnův efekt dosáhl svého vrcholu u lidí narozených během poloviny sedmdesátých let 20. století. Od té doby významně poklesl.

„Jedná se o dosud nejpřesvědčivější důkaz o obratu ve Flynnově efektu,“ řekl novinám Times psycholog Stuart Ritchie z Edinburghské university, který byl do studie zapojen. „Pokud je ten model správný, výsledky jsou působivé a poměrně znepokojivé,“ dodal Ritchie.

Zdrojem údajů pro výzkum byly výsledky IQ testů 18-19 letých norských mužů, kteří je podstoupili v rámci povinné vojenské služby.

Mezi lety 1970 a 2009 armáda odvedla přes 730 tisíc mužů (narozených v letech 1962 až 1991), jejichž IQ testy posloužily jako zdrojové údaje pro tento výzkum.

IQ začalo klesat u lidí, narozených po roce 1975

Výsledky ukazují, že obrat Flynnova efektu nastává u skupiny branců narozených po roce 1975 a odpovídá ekvivalentu úbytku 7 IQ bodů za generaci.

Není to poprvé, co vidíme takový výsledek. Výzkum, který se zaměřil na IQ britských náctiletých před téměř desetiletím a prováděl jej samotný Flynn, zaznamenal podobný propad ve výsledcích testů.

„Vypadá to, že s britskými teenagery je něco v nepořádku,“ řekl tehdy Flynn novinám The Telegraph.

Podle vědců by za tímto negativním obratem mohl stát vliv prostředí, přestože je stále jen hypotéza.

V norské studii vědci zaznamenali pokles IQ, ke kterému docházelo v rámci současných rodin, mezi bratry a syny. Pravděpodobně to však není důsledkem dědičnosti špatných genů, jak by někteří mohli namítat.

Spíše by za poklesem IQ mohly stát změny životního stylu. Možná v důsledku způsobu vzdělávání, výchovy a množství času, který děti věnují těm či oněm aktivitám. Například druh her, do nichž se zapojují, zda čtou knihy a podobně. To může mít zároveň vliv na schopnost pružně používat paměť.

Další možností je, že IQ testy nejsou dostatečně adaptované tak, aby odpovídajícím způsobem vyčíslily a odhadly inteligenci moderních lidí. Možná upřednostňují výuku formálního uvažování, na něž se v současném vzdělávání a životním stylu mladých lidí klade menší důraz.

„Vědci zkoumající inteligenci rozlišují mezi fluidní a krystalizovanou inteligencí,“ vysvětlil Timesům jeden z autorů studie, ekonom výzkumu Ole Rogeberg.

„Krystalizovaná inteligence odráží to, co jsme se učili a co máme natrénováno. Fluidní inteligence vyjadřuje naši schopnost vidět nové vzorce a používat logiku při řešení neobvyklých problémů.“

To by mohlo znamenat, že na vině nejsme my, ale IQ testy.

Dokud však vědci nevyužijí vlastní fluidní inteligenci k tomu, aby uskutečnili zásadní průlom a zjistili, jak se věci mají, nemůžeme si být s naším nižším IQ nikdy jistí. (zdroj: sciencealert.com)

REKLAMA

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč


2 Comments

  1. likvidace vzdělanosti je záměrná západem pro zotročení lidstva bankstery, proto východ je inteligenčně, emočně i morálně mnohem nadřazenější, což potvrzují experti v oborech, kteří jsou většinou z východu

  2. Těžko se lze divit poklesu IQ, když chemicky předčasně ukončujeme vývoj nervové soustavy každého jedince a pokřivujeme logiku tím, že učíme celou populaci lžím a nepravdám.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*