
Fáze Měsíce a kvalita spánku mají mezi sebou přímou souvislost. Je známo, že lunární fáze působí na lidské chování i chování zvířat. Fáze Měsíce rovněž řídí mořské proudy a příliv a odliv. Lidé trpící chronickými bolestmi si často stěžují na to, že se jejich problémy v určitých měsíčních fázích zhoršují. Měsíc totiž působí určitou gravitační silou, kterou pociťujeme i na planetě Zemi.
Fáze Měsíce mají vliv na kvalitu spánku
O tom, že Měsíc zásadně ovlivňuje kvalitu našeho spánku, mluvili předci dávno před námi. Tuto skutečnost v roce 2013 potvrdila skupina švýcarských vědců z Univerzity v Basileji, díky jejichž studii víme, proč se nám v některých lunárních fázích spí dobře a v dalších zas hůř.
Měsíc má osm podob, lunace trvá 29,5 dní
Že máme různé fáze Měsíce, patří k prvním astronomickým poznatkům našich předků. Tento satelit planety Země má osm základních podob, které můžeme pozorovat v průběhu tzv. lunace trvající 29,5 dne.
První fáze Měsíce je nov. V tuto dobu vidíme pouze jeho neosvětlenou část. V době 0 až 7,4 dne následuje dorůstající srpek, který ve stáří 7,4 dne přechází v první čtvrt. Tehdy má Měsíc tvar písmene D. V rozmezí od 7,4 do 14,8 dní mluvíme o dorůstajícím Měsíci a v době 14,8 dní o úplňku. Měsíc je v této fázi plně osvětlený, protože se nachází naproti Slunci.
Po úplňku následuje couvající měsíc (14,8 až 22,1 dní), kdy pravou stranu Měsíce pomalu zalévají stíny. V době 22,1 dní mluvíme o poslední čtvrti, kdy má Měsíc tvar písmene C. V době 22,1 až 29,5 je tu ubývající srpek, kdy na obloze vidíme pouze uzoučkou část Měsíce. Tato fáze Měsíce je poslední, opět po ní přijde nov, který zahájí další cyklus lunárních fází.
Švýcarští vědci se zaměřili především na úplněk
Měsíc stále prochází obměnami. Můžeme jej ale rozdělit do osmi základních měsíčních fází, z nichž všechny ovlivňují planetu Zemi i naše biologické funkce. Právě vědci z Psychiatrické univerzitní nemocnice (UPK) při Univerzitě ve švýcarské Basileji potvrdili, že fáze Měsíce mají určitý vliv na lidský spánkový cyklus.
Vědci studovali celkem 33 dobrovolníků. Ve skupině, která zahrnovala dospělé ve věku od 20 do 31 let a seniory od 57 do 74 let, byl vyvážený počet žen a mužů. Všichni dobrovolníci byli zdraví a nekonzumovali kofein ani alkohol. Vědci zkoumali jejich spánkové vzorce celý týden. Dobrovolníci přitom nedostali žádné informace o denní době, nebyli ani přímo vystaveni měsíčnímu světlu.
Celá studie se zaměřovala na úplněk. Vědci zjistili, že účastníkům výzkumu v noci, kdy byl úplněk, trvalo usínání o něco déle, a to v průměru o pět minut. Také kvalita jejich spánku byla mnohem horší nežli v jiných nocích, kdy byly jiné fáze Měsíce. Úplněk ovlivnil jejich mozkovou aktivitu pomalými vlnami. Dobrovolníci konkrétně strávili o 30 procent méně času v hlubokém spánku nežli během ostatních nocí.
Vědci si rovněž všimli toho, že v tělech dobrovolníků během úplňku poklesla hladina hormonu spánku melatoninu. Dobrovolníci dále hlásili, že v době úplňku naspali v průměru o 20 minut méně nežli obvykle.
Lidské tělo je naladěno na fáze Měsíce
Čím to, že lunární fáze ovlivňují náš spánek? Podle vědců je to tím, že naše tělo je nějakým způsobem přirozeně naladěno na měsíční cykly. A to i tehdy, když Měsíc na obloze nesledujeme a nejsme si vědomi, ve které fázi se zrovna nachází.
Vědci, spadající do tzv. středního proudu klasické vědy, tvrdí, že za kvalitu našeho spánku údajně nejsou zodpovědné gravitační síly Měsíce. Domnívají se naopak, že člověk má v těle vnitřní hodiny, které jsou propojeny s jednotlivými měsíčními fázemi a ve spojení s Měsícem mluví o tzv. cirkalunárním rytmu. Co se nižší hladiny melatoninu během úplňku týče, vědci vidí spojitost s evolucí člověka. V době, kdy se lidé živili lovem, byla noc během úplňku ideálním časem pro obstarání potravy. Tento vnitřně zakódovaný vzor se může objevovat také u dnešních lidí.
Buďte první kdo přidá komentář