Důkazů, že Měsíc vzešel z masivní kolize, přibývá

Myšlenka, že Měsíc byl stvořen při masivní kosmické srážce mezi objektem velikosti Marsu a pravěkou Zemí před asi 4,5 miliardami let, má minimálně dva podpůrné argumenty.

eshop energie života nabízí


ERYTHRITOL 400 g

nahradí bílý cukr

119 Kč

GREPOVÉ JÁDRO 20 g

silná imunita

349 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

posílí ledviny

499 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

249 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

energiezivota Banner3 - Důkazů, že Měsíc vzešel z masivní kolize, přibýváPřed dvěma lety našel tým výzkumníků mezi vzorky měsíčních hornin, které přivezly na Zemi mise Apollo před 40 lety, chemický pozůstatek onoho samotného objektu, známého jako Theia.

Jiní vědci ve stejné době hluboko v zemském plášti, který odděluje roztavené železné jádro Země od její povrchové kůry, detekovali chemickou známku pravěké Země v podobě, v jaké existovala před srážkou.

Tento druhý důkaz pochází ze studie nevysvětlených podílů chemických izotopů hluboko v zemském plášti. Vědci věří, že by mohlo jít o známky pravěké Země před tím, než ji zasáhla Theia.

Při této kolizi by vzniklo takové množství energie, jež by stačilo k roztavení celé planety, ale vědci věří, že ačkoliv po stranách výbuchu by se materiál vypařil, část planety na opačné hemisféře by zůstala vcelku a netknutá.

„Energie uvolněná při srážce mezi Zemí a Theiou by byla ohromná, určitě dostatečná na to, aby roztavila celou planetu. Věříme však, že dopadová energie se po pradávné Zemi nerozprostřela rovnoměrně,“ říká profesor Sujoy Mukhopadhyay z Harvardské univerzity.

„Znamená to, že hlavní část hemisféry, jež čelila srážce, by se pravděpodobně zcela vypařila, ale protilehlá hemisféra by byla částečně chráněna a nedošlo by k jejímu úplnému roztavení,“ dodává profesor Mukhopadhyay.

Studie shledala, že poměry plynů neonu a hélia se významně liší podle toho, zda pocházejí z hlubokých nebo mělčích vrstev zemského pláště – což poukazuje na jejich odlišný původ.

„Dá se z toho vyvodit, že tato poslední obří srážka nepromíchala obsah pláště zcela, a že z něj nevznikl oceán magmatu,“ říká profesor Mukhopadhyay.

„Pokud se tato teorie potvrdí, pak možná budeme svědky ozvěn pradávné Země z časů před srážkou,“ řekl.

Další důkaz pochází z analýzy plynných izotopů xeonu, které pocházejí z radioaktivního rozpadu plynného jódu. Naznačuje to, že k utváření starších částí zemské kůry docházelo během prvních 100 milionů let existence Země, což je tím pádem také pravděpodobné období srážky s Theiou.

Většina počítačových modelů srážky naznačuje, že 70 až 90 procent materiálu tvořícího Měsíc pochází z původní Thei a zbývajících 10 až 30 procent tvoří trosky Země, které odlétly při výbuchu po šikmém dopadu.

Bývalý prezident Geochemické společnosti Profesor Richard Carlson z Carnegie Institute ve Washingtonu řekl: „Tyto vzrušující výsledky přispívají k pozorovatelným důkazům, že k důležitým aspektům utváření Země docházelo během drsného zrodu planety a poskytují nový pohled na fyzické procesy, jež k němu mohou vést.“

Výzkum byl uveřejněn na konferenci Goldschmit v Sakramentu v Kalifornii (8. až 13. června 2014).

zdroj: www.independent.co.uk

překlad: Honzoid


GOJI A kvalita 1 kg

zrychlí metabolismus

349 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

799 Kč

GUARANA 100 kapslí

energie do života

349 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

199 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*