Dobře spíte? Budete atraktivní pro druhé

Vědci zkoumali, jak cizí lidé reagovali na 25 mužů a žen po krátkém spánku a po doporučených osmi hodinách. Zjistili, že čím méně člověk spal, tím méně byli cizí lidé ochotni se s daným člověkem socializovat.

REKLAMA

KOKOSOVÝ OLEJ BIO 500ml

zdravá pokožka

249 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

349 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 100 g

dodá zdravé tuky

59 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Dobrovolníci v rámci studie nejdříve dostali úkol, aby dvě noci za sebou spali osm hodin. O týden později obdrželi zadání, aby dvě noci za sebou nedostatečně odpočívali a měli tak jen čtyři či méně hodiny spánku. Zkoumaní lidé měli na sobě zařízení pro sledování spánku, a po každém experimentu byli foceni bez makeupu. Nebylo jim řečeno, jaký je záměr studie, nebo co přesně fotografie měřily.

Poté byly fotky ukázány 122 lidem. Ti pak byli dotázání, zda by s osobou na fotce byli ochotni socializovat. Dále byli požádáni, aby ohodnotili přitažlivost, ospalost, důvěryhodnost a zdravý vzhled lidí na fotkách.

Účastníci studie si podle očekávání vedli hůře na fotkách, kde byli ospalí. Nejenže lidé častěji prohlašovali, že by s unaveným účastníkem nechtěli socializovat, ale také ospalé hodnotili hůře v otázkách přitažlivost a zdravého vzhledu. Na důvěryhodnost zúčastněných to vliv nemělo.

„Tato zjištění naznačují, že přirozený úbytek spánku se může projevit ve tváři a lidé jsou pak s daným jedincem méně ochotni přicházet do styku,“ popisují vědci ve studii, která byla publikována v časopisu Royal Society Open Science.

V souvislosti se studií je nutno uvést několik výhrad. Velikost vzoru účastníků i dotazovaných lidí je relativně malá, takže je těžké zjištěná fakta aplikovat na celkovou populaci.

Studie také nebrala v potaz psychologickou zaujatost. Lidé neměli žádné informace o osobnosti, zájmech či dalších faktorech, které mohly mít vliv na to, jak v reálném životě vnímají ostatní. Výsledky by například nemusely být stejné, pokud by se účastníci dívali na fotky svých blízkých. Dále by výsledky nemusely být stejné, pokud by spolu přišli do osobního styku místo souzení vzhledu podle fotografie.

Studie nicméně nabízí jistý vhled do způsobu, jakým spánek ovlivňuje fyzické vlastnosti. Již víme, že dobrý odpočinek prospívá mnoha vnitřním funkcím, například imunitnímu systému, mysli a srdci. Tento výzkum však ukazuje, že i jen několik málo nocí nedostatečného spánku si může na našem zevnějšku vybrat svou daň.

originální text: huffingtonpost.com

překlad: Lukáš Kucharczyk

REKLAMA

MACA 100 tob.

vyladí hormony

349 Kč

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

549 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

239 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

199 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*