DMT fascinujícím způsobem mění fungování mozku

Vzít si DMT je trochu jako prohnat svůj mozek skrze tryskový motor, který vaše vědomí vystřelí na druhém konci. Už není žádné “vy”. Jste tak nějak všude, obklopeni barvami a fraktály a bytostmi, které vypadají trochu jako elfové.

REKLAMA

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč


DMT fascinujícím způsobem mění fungování mozku.
DMT fascinujícím způsobem mění fungování mozku. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Trip na DMT hodně připomíná pocit jako když jste mrtví nebo jak si myslíte, že to vypadá být mrtvý. A pak vás to nasaje zpátky do těla a máte pocit něco mezi děsem a klidem mysli. Přestože jde o hodně chaotický zážitek, vypadá to, že se odehrává podle určitého vzorce. Tento trip má tendenci pokaždé sledovat podobnou trajektorii a každý zdá se zažívá určitou variaci stejné záležitosti.

Pro vědce znamenala tato jednotnost zajímavé otázky. Jmenovitě: Jaká neurologie je na pozadí DMT? Proč tolik lidí vidí elfy? Tyto otázky podnítily několik studií včetně studie Johnse Hopkinse ze Spojených Států, avšak nejnovější zjištění právě dorazila z Imperial College v Londýně.

Magický počet 13 dobrovolníků

Minulý týden byla v časopise Scientific Reports uveřejněna studie zaměřená na odezvu mozku na DMT. Stojí za ní Psychedelický výzkumný tým z této školy. Výzkumníci tam nitrožilně vpravili 13 dobrovolníkům DMT a měřili elektrickou aktivitu jejich mozku prostřednictvím sítě elektrod v čepicích. Jedná se o zařízení známá jako “EEG čepice”.

“Pokud chceme důkladně porozumět lidským bytostem a jejich vědomí, potřebujeme porozumět psychedelickým zážitkům,” řekl webu VICE po telefonu Christopher Timmins, PhD student na Imperial College v Londýně a autor studie. “DMT (je) obzvláště důležitá z toho důvodu, že při normálních dávkách vytváří onen velmi silný pocit vnoření.

Zeptali jsme se Christophera, co dalšího on a jeho tým zjistili o zvláštních vlivech DMT na mozek.

VICE: Ahoj, Chrisi. Můžeš začít vysvětlením našeho současného porozumění tomu, jak funguje DMT na neurologické úrovni?

Christopher Timmermann: Víme, že DMT využívá serotoninového systému mozku. Serotonin je jedním  z hlavních chemických látek v mozku, které jsou zodpovědné za sérii funkcí souvisejících s vědomím – bdělostí, pozorností. DMT je velmi blízce spjata s molekulou serotoninu. Víme také, že pokud zablokujeme specifický serotoninový receptor v mozku, psychologické vlivy DMT jsou potlačeny. Takže víme, že tento specifický receptor, serotoninový 2A receptor, je zásadní pro psychedelický efekt. A tento receptor se vyskytuje v celé kůře mozkové. Velmi význačný je ve smyslových oblastech a v jejich okolí.

DMT redukuje alfa vlny

Jaké neurologické efekty jsi viděl u dobrovolníků poté, co dostali DMT?

Vzorce mozkových vln, které jsme pozorovali, jsou známé zejména z určitých stavů vědomí. Například vzorec vln alfa je velmi výrazný, když zavřete oči a odpoutáte se od okolí. Když pak otevřete oči, tyto vzorce alfa vln mizí velice výmluvným způsobem. Ve studii DMT jsme narazili na stejnou věc – velice silná redukce těchto alfa vln. Jediným rozdílem bylo, že ti lidé měli své oči nadále zavřené. Je to skoro jako by viděli i přes zavřené oči a fungovali v normálním světě. Zjistili jsme, že tato redukce alfa vln měla velmi silnou spojitost s intenzitou zážitku.

Další způsob, jakým se snažíme porozumět mozkové aktivitě, je sledování toho, jak chaoticky nebo entropicky se mozek chová po vpravení těchto drog. U DMT jsme zjistili, že došlo k obrovskému nárůstu chaotické aktivity. Je to zajímavé, neboť je to přesný opak toho, co se v mozku děje, když ztratíte vědomí, například když jste v kómatu nebo spíte či sníte.

Všimli jste si nějakých dalších vzorců mozkových vln?

Ano, sledovali jsme také nárůst vln theta a delta. Je to zajímavé, protože tento nárůst byl obzvláště zřetelný, když lidé byli na špičce svého zážitku, čili v ten moment, kdy se cítili zcela pohroužení do onoho druhu alternativní reality. Tyto theta vlny jsou obzvláště úzce spojeny se sněním, proto máme jisté počáteční důkazy o tom, že za sněním a tímto velmi pohrouživým DMT zážitkem stojí podobný mechanismus.

Jednu dobrovolnici bytosti nepustily dál

Zajímá mě, jak lidé ve vaší studii reagovali na DMT. Píšete, že všichni byli vystaveni psychedelikům, ale viděl někdo z nich v průběhu tripu něco zajímavého?

Určitě jsme zaznamenali podnětné okamžiky. Okamžiky, kdy lidé v následném rozhovoru líčili, že to na ně bylo příliš. Jedna účastnice řekla, že dosáhla bodu, kdy už nemohla jít dále. Popsala určitá stvoření nebo entity, které ji odstrkovaly zpět a nedovolily jí přestoupit do jejich říše a myslím, že tohle je obzvláště podnětné. Potom však řekla, že padala skrze růžová mračna pohodlí a jiné entity ji při průchodu tímto prostorem léčily.

Vypadá to tedy tak, že DMT umožňuje lidem prolomit hranice jiných realit. Je však docela hodnověrně zjištěno, že zatímco některým se to daří, jiným ne. Je pro to nějaký neurologický důvod?

Faktorů, které to mohou ovlivnit, je mnoho. Řekl bych, že velice důležité je, že lidé DMT obvykle kouří. A kouření je velice neúčinný způsob, jak si tuto drogu vpravit, protože její velká část se spálí dřív, než může být absorbována. Rozdíly budou také v kapacitě plic, délce zadržování kouře a v podstatě i v historii kouření jiných látek.

Mohou antidepresiva ovlivňovat účinky DMT?

Dobře, ale existují nějaká neurologická vysvětlení? Dříve jste zmínil serotonin, takže může něco jeho receptory pozměňovat? Například antidepresiva?

Nevíme, do jaké míry probíhá interakce s antidepresivy, alespoň na zkušenostní úrovni. Obvykle se říká, že psychedelika u lidí na antidepresivech nefungují tak dobře. Existují také určité důkazy, že tento serotoninový 2A receptor je zprostředkován genem, který někteří lidé patrně mají a jiní ne. Ale znovu, jsou to jen spekulace. Mechanisticky není dokázáno, proč lidé nemohou prolomit hranice jiných realit. Ale řekl bych, že zásadní vliv bude mít dávka.

Existuje nějaký vědecký způsob, jak vysvětlit návštěvy jiných realit na DMT? Jsme o něco blíž porozumění tomu, proč lidé potkávají entity jako jsou “strojoví elfové” a co za tím vězí?

V tuto chvíli to nevíme. Nyní provádíme další experimenty s použitím DMT a s pomocí fMRI skenerů, protože fMRI skenery nám dovolují sledovat, co se děje v mozku mnohem podrobněji. A to je důležité, protože víme, že určité oblasti mozku slouží k rozpoznávání tváří při sociálních aktivitách a podobně.

Vidíme na DMT skutečně elfy?

Takže říkáte, že DMT může ovlivňovat části mozku zodpovědné za rozpoznávání obličejů a proto možná vidíme obličeje elfů, když jsme na DMT?

Podívejte, DMT může mít vliv na jisté oblasti mozku zodpovědné za rozpoznávání tváří, porozumění myšlení druhých lidí nebo rozpoznání záměrů, avšak jedná se pouze o spekulace.

Takže jaký podle vás byl význam studie? Jak nám tento výzkum pomůže porozumět DMT nebo chápání vědomí?

Důležitou součástí této studie bylo zkoumání toho, jakou část repertoáru lidských zážitků představují DMT tripy. Jedná se o stavy, které lidské bytosti mohou zažít. Jako vědec jsem samozřejmě zvědavý a nechci vědět jen proč se tyto zážitky odehrávají, ale chci také porozumět samotným zážitkům. Jedním z důležitých cílů této studie bylo zjistit, jaký druh zážitků mohou lidé mít a jak bychom je měli chápat. (zdroj: vice.com)

REKLAMA

Monoatomické zlato rozšiřuje vědomí

Zlato ormus 576x700web final hot 247x300 - DMT fascinujícím způsobem mění fungování mozku269b - DMT fascinujícím způsobem mění fungování mozku MONOATOMICKÉ ZLATO AKTIVUJE DNA

Již spící prorok Edgar Cayce hovořil o léčivém použití zlaté vibrační energie jako o léčbě koordinací impulzů v nervovém systému. Doktor Richard Gerber, autor knihy „Vibrační medicína“, říká, že monatomické zlato je produktem, vhodným pro jednotlivce, kteří se chtějí rozvíjet směrem k vyššímu vědomí, samoléčení a jsou na cestě duchovní transformace.

2665 - DMT fascinujícím způsobem mění fungování mozku OBJEDNEJTE SI ORMUS 27a1 - DMT fascinujícím způsobem mění fungování mozku monoatomické zlato

POŠTOVNÉ nad 1500 Kč ZDARMA, DÁRKY: nad 2000 korun MACA BIO 100 g, nad 2500 Kč Brahmi extrakt 20%, nad 3000 Kč Kotvičník extrakt 90% 20 g

REKLAMA

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*