Nová studie ukázala, že dlouhodobé užívání konopí může vést k výrazně vyšší hladině specifického mozkového proteinu spojovaného s chronickým stresem a úzkostí. Stejní uživatelé konopí měli ve srovnání s lidmi, kteří konopí neužívají, také vyšší hladinu zánětlivých markerů v krvi.
Tato studie je výsledkem spolupráce výzkumníků v kanadském Torontu a Novém Jižním Walesu v Austrálii. Byla uveřejněna v časopise JAMA Psychiatry v září 2019.
Dlouhodobé užívání konopí vede k vyšší expresi translačního proteinu
Studie porovnávala 24 osob, užívajících konopí déle než rok, s 27 konopnými abstinenty v kontrolní skupině. U obou skupin vědci zkoumali hladiny neuroimunitní aktivace a translačního proteinu 18-kDa (TSPO). Prověřovali přítomnost jakéhokoliv spojení mezi úrovněmi TSPO v mozku, behaviorálními veličinami a zánětlivými krevními biomarkery.
S pomocí speciální pozitronové emisní tomografie (PET) vyvinuté Centrem pro závislosti a duševní zdraví výzkumníci zjistili, že mladí uživatelé konopí (s průměrným věkem 23,1 let) vykazovali o 23,3 % vyšší neuroimunitní aktivaci nebo hladiny TSPO ve srovnání s kontrolní skupinou (průměrný věk 23,6 let). U podskupiny uživatelů s poruchou užívání konopí vzrostly zmíněné hodnoty dokonce o 31,5 %.
S takto zvýšenými hladinami TSPO v mozku byly spojeny vyšší úrovně stresu a úzkosti. Dále byly také zvýšeny hladiny C-reaktivního proteinu v krvi – látky produkované játry v reakci na zánět.
Výsledky vědce překvapily
Vědci byli těmito výsledky překvapeni. Vzhledem k tomu, jak často se lékařské konopí doporučuje pro své protizánětlivé vlastnosti a kolik rekreačních uživatelů jej využívá k relaxaci, totiž čekali přesný opak.
“Tak zřetelně vyvrácená hypotéza se objeví jen vzácně, jde však o přesvědčivé zjištění,” řekla senior autorka studie Dr. Romina Mizrahi z Univerzity v Torontě CTVNews.
Ačkoliv zvýšení markerů souvisejících se zánětem a stresem může znít znepokojivě, jiní odborníci v oboru potvrdili, že tyto výsledky nejsou důvodem k obavám.
Říkáme tomu observační studie – vezmete jednu skupinu, vezmete další skupinu,” říká Dr. Suresh Muthukumaraswamy z Centra výzkumu mozku na Univerzitě v Aucklandu pro AM Show.
“Nemůžete však na základě toho říci, že kvůli konopí mají tito lidé více zánětu. Mohlo by jít o něco jiného. Může to být třeba tím, že mají v životě více stresu. Prostě to nevíte. Nejde o typ studie, která by vám umožnila vyvozovat takový druh závěrů.”
Na obzoru jsou další studie na téma dlouhodobé užívání konopí a zánětlivost
Samotní výzkumní pracovníci by rádi zdůraznili, že tato studie nemusí nutně prokazovat, že dlouhodobé užívání konopí má souvislost se stresem, úzkostí nebo zánětem. Byli by rádi, kdyby se tyto průzkumné korelace potvrdily v jiných studiích s větším vzorkem.
“Doufáme, že dokážeme naše zjištění zopakovat a rozšířit. Abychom tak mohli dále posoudit, zda se zmíněný biomarker vrátí na normální úroveň, když se daný subjekt zdrží užívání konopí,” uvedl Dr. Mizrahi v prohlášení.
“Konopí je nejčastěji užívanou nelegální drogou na světě. Ale o jejím dopadu na mozek toho víme jen velmi málo – zejména u mladých uživatelů, jejichž mozek se až do 25 let stále vyvíjí,” vysvětluje. Tato zjištění jsou důležitým krokem vpřed, ale k lepšímu pochopení úlohy kanabinoidů a neuroimunitní signalizace je zapotřebí více studií.“ (zdroj: analyticalcannabis.com)
Buďte první kdo přidá komentář