Cvičení před snídaní zvyšuje spalování tuku o 100%

Nová vědecká studie zjistila, že lidé, kteří cvičí před snídaní, spálí dvojnásobné množství tělesného tuku než lidé, kteří cvičí až po snídani.

eshop energie života nabízí


KONOPNÉ SEMÍNKO 100 g

dodá zdravé tuky

59 Kč

JESENEC - CELASTRUS 50 g

zrychlí vaši mysl

149 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

posílí ledviny

499 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

449 Kč


Cvičení před snídaní zvyšuje spalování tuku o 100%.
Cvičení před snídaní zvyšuje spalování tuku o 100%. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Studie uveřejněná v časopise Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism se zabývala skutečností, jak lze změnou načasování jídla a cvičení lépe regulovat úrovně krevního cukru.

Vědci z Univerzit v Bath a v Birminghamu během šestitýdenní studie, do níž se zapojilo 30 mužů s obezitou nebo nadváhou, porovnávali výsledky dvou skupin. V jedné účastníci jedli snídani před cvičení, ve druhé po cvičení. V kontrolní skupině pak byli dobrovolníci, kteří neprovedli žádnou změnu životního stylu.

Zjistili, že tuk se spaluje intenzivněji díky nízkým úrovním inzulínu během cvičení, kdy lidé přes noc nejedí.

Což znamená, že mohou jako palivo využít více tuku z tukových tkání a svalů.  K ověření tohoto principu byli do počáteční studie zahrnuti pouze muži. Avšak budoucí studie se pokusí tato zjištění ověřit u různých dalších skupin včetně žen.

Aktivita před snídaní zlepšuje reakci na inzulín

Ačkoliv cvičení před snídaní po šesti týdnech nakonec nepřineslo vyšší váhový úbytek, než u skupiny cvičící až po snídani, mělo “silný a pozitivní dopad” na zdraví účastníků. Jejich těla byla totiž schopná lépe odpovídat na inzulín. A tím udržet úroveň krevních cukrů pod kontrolou a snížit tak riziko vzniku cukrovky a srdečních chorob.

Vzhledem k rostoucí míře důkazů o tom, že načasování cvičení vzhledem k době jídla má vliv na jeho účinek, se vědecký tým soustředil na dopad těchto změn na tukové zásoby ve svalech u jedinců, kteří buď cvičili před nebo po jídle a na inzulinovou odpověď na jídlo.

Dr Javier Gonzales z Katedry pro zdraví na Univerzitě v Bath vysvětluje: “Naše výsledky naznačují, že změna načasování jídla ve vztahu k načasování cvičení může přinést silné a pozitivní změny pro zdraví jako celek.

“Skupina, která cvičila před snídaní zvýšila svou schopnost odezvy na inzulín. Což je ještě pozoruhodnější vzhledem k tomu, že obě skupiny, které cvičily, zaznamenaly podobný úbytek tělesné hmotnosti. Obě dosáhly podobné kondice. Jediným rozdílem byl čas příjmu potravy.”

Cvičení před snídaní také zlepšuje kvalitu svalů

Během šestitýdenního testování vědci zjistili, že svaly účastníků ze skupiny, která cvičila před snídaní měly v porovnání se skupinou účastníků, kteří cvičili po snídani lepší odezvu na inzulín.

A to navzdory tomu, že cviky i jídlo byly pro obě skupiny naprosto shodné. Svaly účastníků, kteří cvičili před snídaní vykazovaly také větší nárůst klíčových proteinů. Obzvláště těch, které jsou zapojeny do transportu glukózy z krve do svalů. 

Skupina, která cvičila až po snídani na tom byla s inzulinovou odpovědí po 6 týdnech studie stejně jako kontrolní skupina.

Spoluautor studie Dr. Gareth Wallis z Univerzity v Birminghamu k tomu dodává: “Tato práce naznačuje, že cvičení po nočním půstu může u jednotlivců zvýšit zdravotní prospěch cvičení. Aniž by bylo nutné zvýšit intenzitu, dobu cvičení nebo úsilí. Nyní zbývá prozkoumat dlouhodobé vlivy takového typu cvičení a zda se u žen projeví stejný účinek. (galacticconnection.com)


L-ARGININ 100 kapslí

zpevní svaly

449 Kč

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

169 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

999 Kč

SLZOVKA 250 g

detoxikace těla

119 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*