Co byste měli určitě vědět o šišince mozkové

Šišinka (epifýza) ve tvaru borové šišky se nachází téměř v samém středu mozku. Tento orgán, který obvykle během spánku vylučuje úžasný neurohormon melatonin, byl kdysi považován za pozůstatek z nižšího evolučního stavu.

REKLAMA

SAMOLEPKA 1 ks

posílení duše

89 Kč

GOJI A kvalita 1 kg

zrychlí metabolismus

419 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

319 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

​Podle nedávné studie bychom ve skutečnosti mohli zvyšovat riziko vzniku chronické choroby, jako je rakovina, zbytečným vystavováním tohoto orgánu umělému světlu, prací na noční směně nebo ponocováním.

Narušením chronobiologického spojení šišinky a melatoninu s 24hodinovou rotační periodou Země, známého jako cirkadiánní (biologický) rytmus, neotevíráme pravděpodobně dveře vnímání, ale nemocem a poruchám.

Nedávno vydaná studie z Vanderbilt University objevila spojení mezí cirkadiánním narušením a srdečním onemocněním, cukrovkou a obezitou.

Nabouráváním toho, co „pinealofilové“ nazývají třetím okem naší mysli s neustále spuštěnou technokulturou vysílající globálně rychlostí světla, jsme možná znevýhodnili naši genetickou schopnost odrážet nejrůznější druhy složitých nočních můr.

mandala 483321 640 300x300 - Co byste měli určitě vědět o šišince mozkovéNení divu, že je šišinka základem popkultury pro fanoušky sci-fi, fantasy a hororu a rovněž velkým lákadlem pro mystiky a mentalisty. Zdá se, že její schopnost rozdělovat a spojovat naše světlé a temné životy roste s tím, jak ji bereme vážněji.

„Stále úplně nechápeme význam šišinky,“ řekl mi Jimo Borjigin, profesor fyziologie a neurologie na Michiganské univerzitě a průkopník v lékařské vizualizaci vylučování melatoninu ze šišinky. „V šišince se nachází velký počet molekul, z kterých lze mnoho najít pouze v noci, a nejsme si dost dobře jisti, jakou mají funkci. Jediná funkce, o které nepochybujeme, je syntéza a vylučování melatoninu v noci, což je proces řízený centrálními hodinami v suprachiasmatickém jádře a modulovaný světlem. Vše ostatní jsou spekulace.“

Rozlišit mezi vědou a spekulací o šišince nebylo jednoduché již dlouho předtím, než ji René Descartes, po dlouhém studování před skoro čtyřmi staletími, nazval „hlavním sídlem duše“ (I když „neexistuje důkaz, který by toto tvrzení podpořil,“ objasňuje Borjigin.) Zde je tedy užitečný přehled toho, co byste o šišince měli vědět.

Třetí oko a theosofie

Podle současných vědeckých poznatků se pravděpodobně šišinka ze začátku vyvíjela jako oko a přijímala signály ze světla a naších sítnic. Zda šlo o naše jediné oko, které se scvrklo a ustoupilo do mozku, poté co jeho úkol vnímání převzaly naše dvě nové oči, nebo zda šlo o třetí oko s duchovním a fyzickým spojením s předchozími duchovními a evolučními stavy, nebo obojí, podněcuje vědecké debaty a spekulace po staletí.

Historie starodávných kultur jsou plné folklóru, ve kterém vystupují jak jednooké, tak tříoké bytosti s obrovskou mocí, od Šivy a Kyklopa až po milého chlapíka z klasické epizody seriálu The Twilight Zone, „Will the Real Martian Please Stand Up?“ a další. Spojitosti lze nalézt v hinduismu, v němž je sedmá primární čakra Sahasara zobrazena jako mnohovrstvý lotos, který má tvar borové šišky = šišinky a jejíž primární funkcí je vnímat univerzální jednotu, vědecky a duchovně řečeno.

Theosofisté, kteří studují to, co vnímají jako skryté vědění od dob, kdy filozofickému a vědeckému bádání vévodili Řekové a Římané, nyní tvrdí, že šišinka je duchovní pohon naší evoluce do „bohů v zárodku, bytostí vědomí a hmoty“.

Tento popis se zdá být příhodný, vzhledem k astronomické moci, které jsme dosáhli během několika milionů let evoluce. Přestože se třetí oko Homo sapiens pravděpodobně v průběhu přeměnilo do šišinky, můžeme dnes stále nalézt zvířata s třetím okem, dnes nazývaným parietálním okem, schopným vnímat světelné popudy, jako je například ohrožená hatérie novozélandská.

U některých fosilií starověkých tvorů byly v lebkách nalezeny podobné důlky, což dělá z naší šišinky kandidáta na bývalé třetí oko.

Co bylo kdysi ukryto, dnes vidíme ve vysokém rozlišení

Profesor Borjigin a jeho tým se usilovně snaží zjistit, jak šišinka a melatonin řídí naše životy.

„Centrální cirkadiánní hodiny řídí časování skoro všech stránek našeho života, včetně fyziologie a chování, a melatonin je nejlepším ukazatelem pro rozluštění stop cirkadiánního časování u lidí a zvířat,“ řekl mi.

„V minulost bylo velmi složité zkoumat cirkadiánní vlastnosti melatoninu u zvířat kvůli technickým omezením. Má laboratoř vyvinula dlouhodobou pineální mikrodialýzu, která umožňuje automatickou, počítačem řízenou, vysoce rozlišitelnou analýzu vylučování melatoninu u hlodavců po dobu čtyř až deseti týdnů u stejného zvířete.“

hands 1325696 640 - Co byste měli určitě vědět o šišince mozkovéTyto vizualizace by nám mohly významně pomoci pochopit jak nabourat melatonin, který šišinka vylučuje, když spíme a který pomáhá mozku opravit a synchronizovat naše tělo se zemskou rotací. Melatonin je úžasná sloučenina, která se přirozeně vyskytuje v rostlinách, zvířatech a mikrobech. Silný antioxidant, jehož seznam lékařského využití se rozrůstá každým rokem, jak se postupně dozvídáme více o jeho schopnosti pomáhat v boji proti poruchám imunity, chronickým nemocem a neurodegeneraci.

„Pineální mikrodialýza nám umožňuje podrobně monitorovat vylučování melatoninu za různých podmínek, jako je simulace pásmové nemoci, práce na směny, světelné znečištění, manipulace se stravou atd., abychom mohli definovat cirkadiánní odezvu na okolní prostředí,“ dodává.

„Rovněž nám to umožňuje objevit zvířata s extrémními chronotypy, jako jsou ranní ptáčata nebo noční sovy, abychom pochopili jak jednotlivci s různými chronotypy odlišně reagují na cirkadiánní překážky. Jde o studie, které stále ještě probíhají, ale některé práce snad budou tento rok již publikovány.“

REKLAMA

Monoatomické zlato rozšiřuje vědomí

Zlato ormus 576x700web final hot 247x300 - Co byste měli určitě vědět o šišince mozkové269b - Co byste měli určitě vědět o šišince mozkové MONOATOMICKÉ ZLATO AKTIVUJE DNA

Již spící prorok Edgar Cayce hovořil o léčivém použití zlaté vibrační energie jako o léčbě koordinací impulzů v nervovém systému. Doktor Richard Gerber, autor knihy „Vibrační medicína“, říká, že monatomické zlato je produktem, vhodným pro jednotlivce, kteří se chtějí rozvíjet směrem k vyššímu vědomí, samoléčení a jsou na cestě duchovní transformace.

2665 - Co byste měli určitě vědět o šišince mozkové OBJEDNEJTE SI ORMUS 27a1 - Co byste měli určitě vědět o šišince mozkové monoatomické zlato

POŠTOVNÉ nad 1500 Kč ZDARMA, DÁRKY: nad 2000 korun MACA BIO 100 g, nad 2500 Kč Kotvičník extrakt 50% 20 g, nad 2500 Kč Camu Camu BIO 100 g v hodnotě 349 Kč.

Umělé světlo = temná budoucnost

To co již bylo o melatoninu publikováno, je i tak velmi významné, zvláště pro ty, kteří hledají způsob, jak bojovat s rakovinou prsu a prostaty. Itai Kloog, výzkumník z Harvard University School of Public Health, a jeho tým publikovali v posledních několika letech řadu studií, které vysvětlují, jak naše „moderní urbanizované lokality, ve kterých spíme“ jsou obrovským rizikem vzniku rakoviny na hormonální bázi.

„Vymazali jsme noční oblohu umělým světlem“, napsal Holly Hayworth v Earth Island Journal, když citoval Kloogův výzkum a poznamenal, že polovina tohoto světla je stejně jen plýtvání.

„Nade vši pochybnost jsme prokázali, že jde o rizikový faktor,“ řekl Kloog. „Na mnoha úrovních, mým týmem a mnoha dalšími, bylo dokázáno, že světlo v noci přispívá častějšímu vzniku a rozvoji hormonální rakoviny.“

baby 20339 640 - Co byste měli určitě vědět o šišince mozkové

Kloogův tým publikoval celkem pět studií, včetně analýzy na místní a globální úrovni a všechny nalezly pevné souvislosti mezi cirkadiánním a melatoninovým narušením a vyšším rizikem rakoviny. Analýzou archivu Obranného meteorologického satelitního programu NASA (o osvětlení Země světlem v noci) a údajů ze Světové zdravotnické organizace (WHO) zjistil Kloogův tým, že u žen, které byly častěji vystaveny světlu v noci, vzrostla míra výskytu rakoviny prsu.

Izraelská studie zjistila, že změna z minimálního vystavení na průměrné vystavení světlu v noci měla za následek o 36 procent vyšší běžnou míru výskytu rakoviny prsu a změna z průměrného vystavení na maximální znamenala nárůst o dalších 26 procent.“

Technikou kernel smoothing pro vytvoření map hustoty expozice světla a míry výskytu rakoviny, zjistil Kloogův tým, že jedna z jejich dalších studií, která se týkala více než 20 000 světelných zdrojů podle výšky a intenzity, prokázala jasnou spojitost.

Pro jejich další dvě globální studie vyvinuli algoritmus pro přiřazení váženého průměru světelné expozice každému člověku v každém městě po celém světě (pomocí dat z WHO) a opět nalezli jasnou spojitost mezi rakovinou a světlem v noci.

„Při průměrném vystavení světlu na osobu, pokud bereme v potaz méně rozvinuté země, jako je Nepál, mluvíme o 0,02 nanowattech na centimetr čtvereční,“ vysvětluje Kloog. „Porovnejme to se Spojenými státy, kde je průměrná světelná expozice na osobu 57,5.

Do doby přibližně před 120 lety byli lidé vystaveni v podstatě průměrně 12 hodinám slunečního světla a 12 hodinám tmy, v závislosti na ročním období a zeměpisné šířce samozřejmě. Ale od vynálezu žárovky jsme uměle prodloužili den. Chodíme spát pozdě v noci, máme rozsvíceno, zatímco spíme, spíme kratší dobu. Mnoho faktorů ovlivňuje délku dnů v porovnání s tím, jak dlouhé byly během milionů let naší evoluce.“

„Jedná se však o něco, co lze z rovnice snadno odstranit,“ řekl mi Kloog. „Běžte spát do temného pokoje. Používejte méně světla. Zatáhněte žaluzie. Cirkadiánní narušení je pro lidi karcinogenní.“

Okultní klasika

Nedá se však říct, že by pozdně noční pozorování nebylo prospěšné pro mysl, zvláště pokud jde o šišinku a třetí oko. Protože šišinka a třetí oko zůstávají singulárními složkami jinak binárního mozku s neobyčejnou minulostí a podnítily některá podivnější zkoumání duchovních a nadpřirozených možností.

Cirkadiánní dualismus šišinky dosáhl určité rezonance s vlivnými okultisty jako horor ovlivňující H. P. Lovecraft. Ten na oplátku dal vzniknout novým generacím spekulativních talentů, kteří ji využili jako poměrně flexibilní schránku pro obsáhlý význam.

„Poprvé jsem se se šišinkou setkal ve filmové adaptaci Lovecraftovy knihy Ze záhrobí od Stuarta Gordona,“ řekl magazínu AlterNet Javier Grillo-Marxuach, tvůrce kultovní sci-fi televizní klasiky The Middleman.

„Po pravdě řečeno vše, co vím o této endokrinní žláze, pravděpodobně pochází z této plodné zkušenosti, což vysvětluje, proč jsem televizní scenárista a ne neurochirurg.“

V knize Ze záhrobí změní nadpřirozeně aktivovaná šišinka šílené vědce v zombie požírající mozky. V nedávném novém vydání exploatačního filmu z roku 1957 She Devil vystupuje „ženské monstrum“, které nadměrná stimulace šišinky promění v „démona, ďábla, příšeru s pokřivenou duší!“

V obou filmech, a v mnoha dalších, funguje třetí oko jako sexualizovaný orgán, spíše než cirkadiánní regulátor. V dnešní době někteří lidé užívají melatonin ve formě doplňku stravy, dostupných od devadesátých let, pro léčbu sexuální dysfunkce. Široká mystická a vědecká historie šišinky má daleko širší aplikaci, pokud jde o folklór a zábavu.

V seriálu The middleman jsme rychle zjistili, že vzhledem k tomu, že o této nejzáhadnější žláze moc nevíme (i když její název konotuje určitou vědeckou přesnost a technické porozumění), můžeme ji použít pro vysvětlení jakékoliv nadpřirozené vlastnosti, kterou jsme potřebovali ospravedlnit,“ dodává Grillo-Marxuach.

„V průběhu 12 epizod se šišinka stala zdrojem psychické schopnosti, komunikace mezi paralelními dimenzemi, kouzelného vlivu sukub a inkub nad libidem obyčejných smrtelníků a, konečně, zdrojem moci pro zařízení na zničení světa našeho hlavního padoucha. Vzhledem k daru fantazijního pochopení mozkové anatomie, který mi v dospívání dali Stuart Gordon a H. P. Lovecraft, jsem si řekl, že bych tento dar předal dál, kolikrát to jen půjde.“ (zdroj: www.alternet.org www.cell.com www.bostonglobe.com www.medpagetoday.com)

REKLAMA

Monoatomické zlato rozšiřuje vědomí

Zlato ormus 576x700web final hot 247x300 - Co byste měli určitě vědět o šišince mozkové269b - Co byste měli určitě vědět o šišince mozkové MONOATOMICKÉ ZLATO AKTIVUJE DNA

Již spící prorok Edgar Cayce hovořil o léčivém použití zlaté vibrační energie jako o léčbě koordinací impulzů v nervovém systému. Doktor Richard Gerber, autor knihy „Vibrační medicína“, říká, že monatomické zlato je produktem, vhodným pro jednotlivce, kteří se chtějí rozvíjet směrem k vyššímu vědomí, samoléčení a jsou na cestě duchovní transformace.

2665 - Co byste měli určitě vědět o šišince mozkové OBJEDNEJTE SI ORMUS 27a1 - Co byste měli určitě vědět o šišince mozkové monoatomické zlato

POŠTOVNÉ nad 1500 Kč ZDARMA, DÁRKY: nad 2000 korun MACA BIO 100 g, nad 2500 Kč Kotvičník extrakt 50% 20 g, nad 2500 Kč Camu Camu BIO 100 g v hodnotě 349 Kč.

REKLAMA

SAMOLEPKA 1 ks

posílení duše

89 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

899 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

189 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*