Algoritmus umí předpovědět váš budoucí vzhled

Přestože dnes již existují aplikace, které na základě fotografie určí váš vzhled ve stáří, na policejní algoritmus mít určitě nebudou.

REKLAMA

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

KLOUB eso 100 kapslí

regenerace kloubů

1099 Kč


Algoritmus umí předpovědět váš budoucí vzhled.
Algoritmus umí předpovědět váš budoucí vzhled. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Policejním pátrání po dlouho pohřešované osobě nebo uprchlíkovi se někdy musí opírat i o něco dalšího, než jen o starou fotografii. Umělci nebo počítačový algoritmus se mohou pokusit předpovědět, jak tito lidé vypadají v současnosti. Avšak oba přístupy mají svá úskalí.

Nyní vědci využili pokročilé umělé inteligence ke ztvárnění umělého stárnutí. Je realističtější (a více deprimující), než kdykoliv předtím.

Algoritmus vs. algoritmus

Systém využívá dvoufázový algoritmus umělé inteligence zvaný generativní oponentní síť (GAN). V první fázi vezme algoritmus obrázek obličeje a vytvoří obrázek obličeje stejného jedince v cílovém věku.

Během tréninku druhá část algoritmu porovnává tento obrázek s reálným obrázkem člověka ve stejném věku a s původním obrázkem. Poskytuje odezvu, vybízející první část algoritmu k vylepšení svých schopností.

Ostatní algoritmy stárnutí také využívaly GAN. Tento se liší tím, že se nesoustředí pouze na získání správného věku, ale zároveň na zachování identity daného jedince.

Na rozdíl od ostatních řeší také oblast čela a (úbytek) vlasů, jak můžeme vidět na fotografiích Justina Timberlaka a Kirsten Dunst.

Výzkumníci vytrénovali svou umělou inteligenci na více než 100 000 obrázcích ze dvou databází zahrnující policejní fotografie a celebrity v různém věku.

Celebrity vypadají mladší

Jiný počítačový algoritmus pak posuzoval, jak si umělá inteligence vedla s novou sadou obrázků.

Když umělá inteligence vytvořila verze fotografií lidí starších o 20 let (takže například lidé ve věku do 30 let měli vypadat na 50-60 let), počítačový program je viděl jako 60 leté (u policejních fotografií) a jako 52 leté (u celebrit).

Tato analýza při předchozí práci neprobíhala. Lidští účastníci studie, kteří měli rozhodnout, zda se původní předloze více blíží výsledky předchozí práce, nebo té aktuální, si v 70 % případů vybrali aktuální práci. Oproti 9 %, kteří vybrali předchozí pokusy.

Výzkumníci výsledky své práce prezentovali na konferenci počítačového vidění a rekognice vzorů v Salt Lake City. (zdroj: sciencemag.org)

REKLAMA

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

369 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*