10 zjištění, která jsou v rozporu s lékařskou praxí

Výzkumníci našli téměř 400 běžných léčebných praktik a teorií, které jsou v rozporu s důkladnými studiemi. Přinášíme z nich ty nejpozoruhodnější.

REKLAMA

GOJI 0,5 kg premium

zrychlí metabolismus

399 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč

GUARANA 100 kapslí

energie do života

429 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč


10 zjištění, která jsou v rozporu s lékařskou praxí.
10 zjištění, která jsou v rozporu s lékařskou praxí. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Nejspíš se domníváte, že doporučení standardní medicíny se zakládají na velkém množství vědeckého výzkumu. Výzkumníci však nedávno zjistili, že téměř 400 běžných praktik je v příkrém rozporu se studiemi uveřejněnými v předních vědeckých časopisech.

Z více než 3000 studií uveřejněných v letech 2003-2017 v časopisech JAMA a Lancet a v letech 2011-2017 v časopise New England Journal of Medicine lze každou desátou označit za “lékařský zvrat”, tedy závěr, který je v rozporu s obecným povědomím lékařů.

“Odcházíte s pokorou”, říká Dr. Vinay Prasad z Oregonské lékařské a vědecké univerzity, který tuto studii představil. “Těchto praktik dlouhá léta v dobré víře využívali i velmi inteligentní lidé. Avšak byli na omylu.”

Některé z těchto myšlenek byly s jistotou vyvráceny, ne však všechny. Dr. Prasad a jeho kolegové nyní zkoušejí přijít na to, jak moc jsou zpochybněné praktiky a myšlenky rozšířené.

Následuje 10 zjištění, která jsou v rozporu s dříve rozšířenými teoriemi.

Alergie na buráky vznikne nezávisle na tom, zda je dítě burákům vystaveno před 3. rokem věku

Pediatři rodičům radili, aby kojence během prvních třech nevystavovali arašídům. Ukázalo se však, že děti vystavené arašídům dokonce před dovršením 1 roku nevykazovali o nic vyšší riziko vzniku alergií na buráky.

Rybí tuk nesnižuje riziko onemocnění srdce

Představa, že rybí tuk předchází srdečním potížím, se v jisté době zdála být logická. Vypadalo to, že lidé, jejichž strava obsahuje mnoho mastných ryb, mají nižší výskyt srdečních chorob. Mastné ryby obsahují omega-3 mastné kyseliny. Omega-3 snižuje hladinu triglyceridů, které mají spojitost se zvýšeným rizikem srdečních chorob. Omega-3 mastné kyseliny navíc zřejmě potlačují zánět, který je klíčovým znakem srdečních infarktů.

12500 lidí s rizikem srdečných potíží, kteří se účastnili studie, však doplňky stravy s obsahem omega-3 před srdečním onemocněním neochránily.

Panenka, která věrně napodobuje živé dítě, neodradí dospívající dívky od těhotenství

Tyto panenky brečí a musíte je přebalovat a utěšovat. Předpokladem bylo, že dívky zjistí, kolik práce představuje péče o kojence. Avšak randomizovaná studie zjistila, že dívky, které dostaly za úkol starat se o tyto “simulátory kojenců” měly vlastně lehce zvýšenou pravděpodobnost otěhotnění v porovnání s dívkami, které o tyto panenky nepečovaly.

Ginkgo biloba nechrání proti ztrátě paměti a demenci

Tento doplněk stravy pocházející z listů stromu ginkgo, se často využívá v čínské medicíně a stále se propaguje jako prostředek k uchování dobré paměti. Velká federální studie uveřejněná v roce 2008 definitivně ukázala, že tento doplněk tyto účinky nemá. Přesto ginkgo stále generuje tržby v hodnotě 249 milionů dolarů. Že by lidé tu zprávu nezachytili?

Při léčbě pacientů pohotovosti s akutní bolestí není jediná dávka perorálních opioidů o nic lepší, než léky jako aspirin a ibuprofen

Ano, opioidy jsou velmi silné léky. Klinické zkoušky však prokázaly, že mnohem bezpečnější léky uleví pacientům pohotovosti od bolesti stejně dobře. 

Léčba testosteronem nepomáhá starším mužům zlepšit paměť

Někteří muži mají nízkou hladinu testosteronu a problémy s pamětí a některé z dřívějších studií naznačovaly, že muži středního věku s vyšší úrovní testosteronu měli v určitých částech mozku lépe zachovalou tkáň. Zároveň se zdálo, že starší muži s vyšší úrovní testosteronu si vedli lépe v testech mentální kondice.

Důsledné klinické zkoušky však ukázaly, že testosteron nepomáhal starším mužům vyhnout se ztrátě paměti o nic lépe, než placebo s obsahem cukru.

Domov bez roztočů, myší a švábů vás před astmatickými záchvaty neochrání

Pokud vy nebo vaše dítě máte astma, přední zdravotnické organizace vám doporučovaly zbavit se těchto škůdců. Teorie byla taková, že alergie na ně mohou vyvolávat astmatické záchvaty. Intenzivní ochrana před škůdci v domácnostech s dětmi citlivými na alergeny myší však nevedla k omezení četnosti jejich astmatických záchvatů, uvedli vědci v roce 2017.

Krokoměry a měřiče kalorií vám nepomohou zhubnout

Dietáři si ve skutečnosti často vedou lépe bez digitální asistence. Mezi 470 dietáři sledovanými po dobu dvou let, zaznamenali menší váhové úbytky ti, kteří nosili krokoměry a sledovali spalování kalorií.

Utržený meniskus? Zkuste nejdříve rehabilitaci. Až pak operaci.

Asi 460 000 pacientů podstoupí každoročně ve Spojených státech operaci k nápravě utržené chrupavky kolene. Příčinou bývá často osteoartróza. Utržený meniskus je bolestivý a mnoho pacientů se obává, že bez operace bude bolest přetrvávat.

Když však byli pacienti s utrženým meniskem a středně pokročilou artritidou náhodně rozděleni do skupin, kde se podrobili buď operaci nebo rehabilitaci, došlo u obou skupin ke zlepšení ve stejném rozsahu.

Pokud těhotné ženě praskne plodová voda, nemusí hned rodit

Někdy se membrána obklopující plod protrhne už několik týdnů před termínem a plodová voda vyteče. Porodníci se obávali, že by pak bakterie mohly vniknout do sterilního prostředí plodu a způsobit infekci. Proto si mysleli, že je lepší přivést dítě na svět okamžitě.

Klinická studie však zjistila, že pokud porodníci plod pečlivě sledují a čekají na přirozený začátek porodu, riziko infekce se nezvýší. Donošení novorozenci byli zdravější, měli méně dýchacích potíží a nižší riziko úmrtí v porovnání s těmi, kteří byli přivedeni na svět ihned po protržení plodové vody. (zdroj: nytimes.com)

REKLAMA

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

369 Kč

MACIBULUS 100 kapslí

nakopne hormony

429 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*