V noci jsou ulice klidnější. Lidé chodí pomaleji a vše je ve středu zájmu. Okraje ulic jsou lemovány pytli s odpadky, které jsou plné kelímků od kávy a plastových lahví. Čekají na své vyzvednutí a odvoz na skládku. Mezi nimi leží bezdomovci – zabalení do spacáků, krabic a dalších věcí, které vyžebrali, aby se zahřáli.
Je jasné, že bezdomovectví je problémem v každém koutě světa. Způsobuje ho mnoho faktorů, ale nejvýznamnějším z nich je nedostatek cenově dostupného bydlení. V Nigérii, nejpočetnější africké zemi, je k nápravě tohoto problému potřeba 16 milionů obytných jednotek, což by vyžadovalo obrovské náklady.
Nigérie však naštěstí přišla s vynalézavým řešením, jak tento problém vyřešit, snížit náklady a pomoci životnímu prostředí. Staví domy z plastových lahví.
Dvoupokojové domy z plastových lahví se staví tak, že se lahve naplní pískem a poté se spojí bahnem a cementem. Vznikne tak pevná zeď silnější než pálené tvárnice.
Tyto domy jsou navíc neprůstřelné, nehořlavé a odolají zemětřesení. K tomu celoročně udržují příjemnou teplotu. Tyto domy mohou být až třípatrové, ale kvůli hmotnosti pískem naplněných lahví nemohou být vyšší. Ze zdí vyčnívají různobarevná víčka lahví a dávají tak domům unikátní a originální vzhled.
Podle serveru Phys.org byl projekt poprvé spuštěn sdružením NGO Development Association for Renewable Energies (DARE) se sídlem v Kaduně s pomocí NGO Africa Community Trust se sídlem v Londýně.
Tento projekt řeší dva problémy naráz: pomáhá bezdomovcům i přírodnímu prostředí. Nejen, že bude na skládkách méně plastů, ale domy jsou navrženy tak, aby nevytvářely žádné uhlíkové zplodiny. Jejich energetické potřeby pokrývají solárními panely a metan z recyklovaných lidského a zvířecího odpadu.
Plastová láhev se na skládce rozloží až za stovky let a v Nigerii se jich denně vyhodí tři miliony. K výstavbě dvoupokojového domu je potřeba pouze 14 000 lahví, stavebního materiálu je tedy dostatek. Plastové domy je také levné postavit. Přijde to na čtvrtinu nákladů potřebných k výstavbě běžného domu.
Ulice centra jakéhokoliv města by se s vymizením bezdomovectví a plastových odpadkových pytlů zaplavujících ulice, chodníky a kanály zcela proměnily.
Domy z lahví jsou pozitivním krokem, který zbavuje společnost obou problémů. Tato myšlenka již uspěla v Nigérii a vzhledem k tomu, že představuje skvělý způsob recyklace, mohla by uspět i na dalších místech.
zdroj: www.theplaidzebra.com
překlad: ScoreV
Buďte první kdo přidá komentář