Z plastových lahví se staví ekologické domy

Centrum Toronta je rušné a pulzuje životem v každou denní dobu. Ve dne ťukají o chodník podpatky podnikatelek, které vychrlí do telefonu tisíc slov za minutu. Studenti spěchají do školy, jejich batohy se houpou ze strany na strany a muži s kravatami a kufříky zaplavují metro. Je těžké postřehnout něco jiného než záblesky barev, které na okrajích splývají.

eshop energie života nabízí


ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

149 Kč

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

GUARANA 100 g

energie do života

139 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

2 House made of plastic bottles - Z plastových lahví se staví ekologické domyV noci jsou ulice klidnější. Lidé chodí pomaleji a vše je ve středu zájmu. Okraje ulic jsou lemovány pytli s odpadky, které jsou plné kelímků od kávy a plastových lahví. Čekají na své vyzvednutí a odvoz na skládku. Mezi nimi leží bezdomovci – zabalení do spacáků, krabic a dalších věcí, které vyžebrali, aby se zahřáli.

Je jasné, že bezdomovectví je problémem v každém koutě světa. Způsobuje ho mnoho faktorů, ale nejvýznamnějším z nich je nedostatek cenově dostupného bydlení. V Nigérii, nejpočetnější africké zemi, je k nápravě tohoto problému potřeba 16 milionů obytných jednotek, což by vyžadovalo obrovské náklady.

energiezivota Banner3 - Z plastových lahví se staví ekologické domyNigérie však naštěstí přišla s vynalézavým řešením, jak tento problém vyřešit, snížit náklady a pomoci životnímu prostředí. Staví domy z plastových lahví.

Dvoupokojové domy z plastových lahví se staví tak, že se lahve naplní pískem a poté se spojí bahnem a cementem. Vznikne tak pevná zeď silnější než pálené tvárnice.

Tyto domy jsou navíc neprůstřelné, nehořlavé a odolají zemětřesení. K tomu celoročně udržují příjemnou teplotu. Tyto domy mohou být až třípatrové, ale kvůli hmotnosti pískem naplněných lahví nemohou být vyšší. Ze zdí vyčnívají různobarevná víčka lahví a dávají tak domům unikátní a originální vzhled.

Podle serveru Phys.org byl projekt poprvé spuštěn sdružením NGO Development Association for Renewable Energies (DARE) se sídlem v Kaduně s pomocí NGO Africa Community Trust se sídlem v Londýně.

Tento projekt řeší dva problémy naráz: pomáhá bezdomovcům i přírodnímu prostředí. Nejen, že bude na skládkách méně plastů, ale domy jsou navrženy tak, aby nevytvářely žádné uhlíkové zplodiny. Jejich energetické potřeby pokrývají solárními panely a metan z recyklovaných lidského a zvířecího odpadu.

6 House made of plastic bottles - Z plastových lahví se staví ekologické domyPlastová láhev se na skládce rozloží až za stovky let a v Nigerii se jich denně vyhodí tři miliony. K výstavbě dvoupokojového domu je potřeba pouze 14 000 lahví, stavebního materiálu je tedy dostatek. Plastové domy je také levné postavit. Přijde to na čtvrtinu nákladů potřebných k výstavbě běžného domu.

Ulice centra jakéhokoliv města by se s vymizením bezdomovectví a plastových odpadkových pytlů zaplavujících ulice, chodníky a kanály zcela proměnily.

Domy z lahví jsou pozitivním krokem, který zbavuje společnost obou problémů. Tato myšlenka již uspěla v Nigérii a vzhledem k tomu, že představuje skvělý způsob recyklace, mohla by uspět i na dalších místech.

zdroj: www.theplaidzebra.com

překlad: ScoreV

 


GOTU KOLA 10:1 20g

zpomalí stárnutí

199 Kč

REISHI FORTE

rakovina ustupuje

799 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

349 Kč

MACIBULUS 100 kapslí

nakopne hormony

349 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*