Z plastových lahví se staví ekologické domy

Centrum Toronta je rušné a pulzuje životem v každou denní dobu. Ve dne ťukají o chodník podpatky podnikatelek, které vychrlí do telefonu tisíc slov za minutu. Studenti spěchají do školy, jejich batohy se houpou ze strany na strany a muži s kravatami a kufříky zaplavují metro. Je těžké postřehnout něco jiného než záblesky barev, které na okrajích splývají.

REKLAMA

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

DÝŇOVÁ SEMENA 500 g

dobrá nálada

169 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

2 House made of plastic bottles - Z plastových lahví se staví ekologické domy V noci jsou ulice klidnější. Lidé chodí pomaleji a vše je ve středu zájmu. Okraje ulic jsou lemovány pytli s odpadky, které jsou plné kelímků od kávy a plastových lahví. Čekají na své vyzvednutí a odvoz na skládku. Mezi nimi leží bezdomovci – zabalení do spacáků, krabic a dalších věcí, které vyžebrali, aby se zahřáli.

Je jasné, že bezdomovectví je problémem v každém koutě světa. Způsobuje ho mnoho faktorů, ale nejvýznamnějším z nich je nedostatek cenově dostupného bydlení. V Nigérii, nejpočetnější africké zemi, je k nápravě tohoto problému potřeba 16 milionů obytných jednotek, což by vyžadovalo obrovské náklady.

energiezivota Banner3 - Z plastových lahví se staví ekologické domy Nigérie však naštěstí přišla s vynalézavým řešením, jak tento problém vyřešit, snížit náklady a pomoci životnímu prostředí. Staví domy z plastových lahví.

Dvoupokojové domy z plastových lahví se staví tak, že se lahve naplní pískem a poté se spojí bahnem a cementem. Vznikne tak pevná zeď silnější než pálené tvárnice.

Tyto domy jsou navíc neprůstřelné, nehořlavé a odolají zemětřesení. K tomu celoročně udržují příjemnou teplotu. Tyto domy mohou být až třípatrové, ale kvůli hmotnosti pískem naplněných lahví nemohou být vyšší. Ze zdí vyčnívají různobarevná víčka lahví a dávají tak domům unikátní a originální vzhled.

Podle serveru Phys.org byl projekt poprvé spuštěn sdružením NGO Development Association for Renewable Energies (DARE) se sídlem v Kaduně s pomocí NGO Africa Community Trust se sídlem v Londýně.

Tento projekt řeší dva problémy naráz: pomáhá bezdomovcům i přírodnímu prostředí. Nejen, že bude na skládkách méně plastů, ale domy jsou navrženy tak, aby nevytvářely žádné uhlíkové zplodiny. Jejich energetické potřeby pokrývají solárními panely a metan z recyklovaných lidského a zvířecího odpadu.

6 House made of plastic bottles - Z plastových lahví se staví ekologické domy Plastová láhev se na skládce rozloží až za stovky let a v Nigerii se jich denně vyhodí tři miliony. K výstavbě dvoupokojového domu je potřeba pouze 14 000 lahví, stavebního materiálu je tedy dostatek. Plastové domy je také levné postavit. Přijde to na čtvrtinu nákladů potřebných k výstavbě běžného domu.

Ulice centra jakéhokoliv města by se s vymizením bezdomovectví a plastových odpadkových pytlů zaplavujících ulice, chodníky a kanály zcela proměnily.

Domy z lahví jsou pozitivním krokem, který zbavuje společnost obou problémů. Tato myšlenka již uspěla v Nigérii a vzhledem k tomu, že představuje skvělý způsob recyklace, mohla by uspět i na dalších místech.

zdroj: www.theplaidzebra.com

překlad: ScoreV

 

REKLAMA

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč

MACA 100 tob.

vyladí hormony

429 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

KLOUB eso 100 kapslí

regenerace kloubů

1099 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*