Sušení jako nadčasový způsob uchování potravin. 3 tipy

Sušení je jedním z nejpřirozenějších způsobů, jak si uchovat potraviny. Tato metoda je velice efektivní a v mnoha směrech nepřekonatelná. Je ale dobré vědět pár tipů, které vám sušení usnadní.

REKLAMA

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč


Sušení jako nadčasový způsob uchování potravin. 3 tipy jak na to.
Sušení jako nadčasový způsob uchování potravin. 3 tipy jak na to.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Sušení se totiž na první pohled jeví jako naprostá banalita. Ano, je to jednoduchá metoda, jak uchovat potraviny pro období, kdy máme nedostatek čerstvých potravin. Ale aby sušení probíhalo přesně podle našich představ, tak je fajn mít po ruce pár odzkoušených tipů.

V jednoduchosti je krása

Vždy je potřeba k sušení používat kvalitní potraviny. Především nezkažené a dobře vyzrálé ovoce a zeleninu. Pro zavařovaní se nám nebudou hodit příliš přezrálé plodiny, ale pro sušení je to značka ideál.

Přezrálé ovoce má totiž v sobě maximální koncentraci přirozeně se vyskytujících cukrů. Když se toto ovoce pak usuší, tak je nepřekonatelně sladké a poslouží nám jako skvělá náhrada za konzumní sladkosti.

Takový doma usušený banán či ananas je potom s tím z klasického obchodu chuťově nesrovnatelný a dá se skvěle kombinovat s nepříliš sladkými brusinkami či třeba červeným rybízem. Navíc v kombinaci s různými druhy vloček si pak můžeme vytvořit vlastní domácí cereální směs na snídani.

Krása spočívá i v barvách

Barvu sušeným dobrotám dodávají výrobci pomocí síření. Ovoce totiž pak nezhnědne a zachová si jasné a zářivé barvy. Ale jsou i jiné způsoby, jak vyzrát u sušeného ovoce na krásnou barvu a přitom se k síření nepřiklonit. Někteří jedinci můžou být totiž na přítomnost siřičitanů citliví a nemusí jim dělat dobře. Navíc jsou opravdu postradatelné.

Tak vezměme si třeba takové meruňky. Stačí je pouze nakrájet na tenčí plátky a usušit. Barva zůstane krásně oranžová a není potřeba je ani předem namáčet do citrónové šťávy. Díky tomuto postupu si navíc razantně zkrátíme dobu sušení, což šetří i peníze.

Třetí tip pro dokonalé sušení

Není nic jiného než kombinace. Využijte své fantazie, rozmanitosti chutí a připravte si například neodolatelné sušené placky z čerstvě rozmixovaného ovoce či zeleniny. Nezapomeňte je ale před sušením dochutit vhodným přirozeným sladidlem a kořením. Usušené placky pak stačí smotat do ruliček a uchovat v obyčejné uzavíratelné sklenici.

Míchat a kombinovat lze ale taky až po usušení. Můžete si tak například z usušené zeleniny  připravit domácí směs pro dochucení polévky. K takovému sušení ani nepotřebujete žádnou sušičku. Stačí zeleninu jako je cibule, pórek, petržel či mrkev nakrájet na tenké plátky či nudličky a rozložit na síto.

A to není zdaleka všechno. Sušenou zeleninu jako jsou například rajčata můžete nakombinovat se sušeným oregánem, bazalkou, česnekem a nerafinovanou solí. Vše pak vložíte do čisté sklenice, zalijete kvalitním extra panenským olivovým olejem a uzavřete.

Směs necháte alespoň měsíc ve tmě odpočinout. Takto naložená sušená rajčata jsou ve srovnání s těmi kupovanými naprosto nepřekonatelná. Jsou bez zbytečných konzervantů, barviv a přehnaného množství soli. K jídlu pak využijete vše včetně oleje, který získá příjemně kořeněnou chuť.

REKLAMA

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

189 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*