Pocení se dá zmírnit – máme pro vás 7 tipů

I když je pocení naprosto běžnou fyziologickou záležitostí, když se potíme příliš, je to krajně nepříjemné. Naštěstí se pocení dá velmi jednoduše zmírnit.

REKLAMA

GOJI 0,5 kg premium

zrychlí metabolismus

399 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč

CBD olej 5% 10 ml

klid a spánek

599 Kč


Nadměrné pocení je nepříjemný problém. Zbavíte se jej i pomocí bylinek. Foto: Shutterstock
Nadměrné pocení je nepříjemný problém. Zbavíte se jej i pomocí bylinek. Foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Zamysleli jste se někdy nad tím, že za vaše sklony k pocení může zejména složení vašeho jídelníčku? Jestli chcete snížit pocení, začněte se více soustředit na to, co jíte. Vyhněte se těžkým, tučným a kořeněným jídlům, které by váš problém jenom zhoršovaly. Vhodné pro vás není ani červené maso, zelí, kapusta nebo chřest, které způsobují silnější zápach potu.

Naordinujte si naopak lehký a vyvážený jídelníček plný ovoce a zeleniny, celozrnných obilovin, oříšků, semínek. Zvláště v letních měsících zkuste své tělo pravidelně zásobovat některými druhy ovoce a zeleniny, díky kterým se budete potit méně. Každý den si dopřávejte zejména melouny, jahody, okurka a rajčata.

Tyto plody konzumujte výhradně v čerstvém stavu. Okurky a rajčata, kterými omezíte vaše sklony k pocení, můžete případně odšťavnit nebo je přidat do smoothie. Chcete-li navíc, aby aroma vašeho potu nebylo tak výrazné, ale spíš jemnější, ve zvýšené míře jezte také mátu, petržel, citrusové plody a listovou zeleninu.

Zvyšte příjem vitaminu C

Účinným pomocníkem v boji proti nadměrnému pocení je zvýšený příjem vitaminu C. Tento vitamin si dopřávejte nejlépe v přírodní formě. Jako nejsilnější přírodní zdroj vitaminu C vyzkoušejte nenápadné ovoce camu camu. V těchto drobných plodech najdete mnohonásobně vyšší koncentraci vitaminu C nežli v pomerančích, nebo dokonce tolik ceněné acerole.

Zvýšenému pocení předejdete i díky vhodným tekutinám

Abyste předešli nadměrnému pocení, vypijte v průběhu dne alespoň dva litry čisté neperlivé vody. Možná to zní jako paradox, ale je to tak. Čím více vody vypijete, tím své tělo ochladíte a budete se méně potit.

Spousta lidí však omezuje pití vody, aby se tolik nepotilo. A to je špatně. Pravidelný pitný režim je zkrátka základ. Kromě klasické vody ideálně ze studánky pijte také minerální vody. Zapomeňte ovšem na popíjení kávy a alkoholu, které naopak podporují zvýšenou tvorbu potu.

Zelený čaj: To pravé ke zmírnění pocení

Pocení zmírníte i dalším způsobem. Každý den si dopřejte dva až tři šálky neslazeného zeleného čaje. Proč proti pocení pomáhá zvláště zelený čaj? V tomto druhu čaje totiž najdete třísloviny, které stahují póry na povrchu kůže. Látky obsažené v zeleném čaji rovněž neutralizují toxiny, které způsobují výrazný zápach potu.

shutterstock 710348989 450x300 - Pocení se dá zmírnit - máme pro vás 7 tipů
Šalvěj lékařská snižuje činnost potních žláz na minimum. Jedná se o nejúčinnější bylinku proti pocení. Foto: Shutterstock

Šalvěj lékařská: Osvědčená bylinka proti pocení

Jestli chcete nadměrné pocení řešit pomocí bylinek, sáhněte po šalvěji lékařské, která dokáže snížit činnost potních žláz na minimum. Tato oblíbená bylinka vám pomůže od denního i nočního pocení. Zbavíte se díky ní také nadměrné tvorbě potu, která je nervového původu. Šalvěj však nedoporučujeme užívat dlouhodobě.

Pokud se chcete zbavit pocení, celý jeden týden popíjejte šalvějový čaj. Tento čaj si dopřávejte dvakrát až třikrát denně, a to vždy před jídlem. Šalvějový čaj přitom popíjejte vlažný po doušcích.

Tip: Kromě šalvěje lékařské proti pocení skvěle účinkuje také yzop lékařský. Tyto původem středomořské bylinky můžete používat také společně. A to v poměru 1:1.

Bylinkové koupele a oplachy: Pomohou vám od problému

Sílu bylinek můžete využívat také jinak. Svému tělu, které se nadměrně potí, dopřávejte pravidelné bylinkové koupele či oplachy. Účinné jsou koupele z listů ořešáku, vrbové či dubové kůry nebo také smrkových výhonků.

Zkuste také svařit jablečný ocet se šalvějí nebo levandulí. Výslednou směsí si průběžně omývejte potivá místa.

Odvar z libečku: Zeslabí nepříjemný zápach potu

Při nadměrném pocení vám může rovněž vadit nepříjemný odér potu. Svůj tělesné pach zeslabíte zejména díky libečku. Připravte si z této bylinky odvar, který popíjejte každé ráno a večer. Tuto libečkovou kúru se snažte dodržovat po celý jeden týden.

REKLAMA

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

799 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč

GOJI 1 kg premium

zrychlí metabolismus

729 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*