Ochrana před sluncem zevnitř: Jak na ni?

Sluneční paprsky nabírají na intenzitě a vy přemýšlíte, jak se před nimi co nejlépe ochránit? Během horkých letních dnů sáhněte nejen po opalovacím krému s dostatečným UV faktorem. Před ostrým sluníčkem vaše tělo ochrání také některé potraviny a bylinky. Jaká ochrana před sluncem je ta nejúčinnější?

REKLAMA

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

MACIBULUS 100 kapslí

nakopne hormony

429 Kč

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

299 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč


Ochrana před sluncem zevnitř: Jak na ni?
Ochrana před sluncem zevnitř: Jak na ni? foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Proč je ochrana před sluncem tak důležitá? V letních měsících bývá ultrafialové (UV) záření nejintenzivnější a může negativně ovlivnit celkové zdraví vaší pokožky. Proto není od věci, když se budete před slunečními paprsky dostatečně chránit. Základem je nepobývat na přímém slunci v době od 11 do 15 hodin, používat ochranné krémy s UV faktorem, nosit lehké a vzdušné oblečení, nezapomenout ani na klobouk a sluneční brýle a dostatečně pít. To ale není vše.

Ochranu před sluncem vám zajistí také některé potraviny a bylinky, které pozitivně ovlivní obranyschopnost vaší kůže při účincích UV záření. Na které z nich byste se měli zaměřit?

Ta nejlepší ochrana před sluncem: Plody s betakarotenem

Betakaroten patří bezkonkurenčně k nejlepší přirozené ochraně před sluncem. Víte, že vaši pokožku čeká během léta opravdu vysoká zátěž, třeba ve formě dovolené u moře? Pak není od věci, když do svého jídelníčku zařadíte ovoce a zeleninu obsahující betakaroten, který lidské tělo využívá jako provitamím vitamínu A.

V kterých plodech betakaroten najdete nejčastěji? Sáhněte po ovoci a zelenině, které mají červenou, oranžovou a žlutou barvu. Betakarotenem je doslova nadupaná také některá zelenina zelené barvy. Ochrana před sluncem se tedy skrývá i v tom, co jíte. Které plody byste měli během letních měsíců konzumovat nejčastěji?

  • mrkevshutterstock 230518906opal final 450x300 - Ochrana před sluncem zevnitř: Jak na ni?
  • dýni
  • papriky
  • rajčata
  • červenou řepu
  • jablka
  • mango
  • listovou zeleninu (kapustu, špenát)
  • brokolici

Hlavní přínosy betakarotenu

Betakaroten hraje v rámci ochrany před sluncem velmi důležitou roli. V zásadě funguje jako antioxidant, který vaše tělo chrání před působením volných radikálů. Zpomaluje tak proces stárnutí buněk a ochrání vaši kůži před poškozením nadměrným UV zářením. Betakaroten navíc podporuje přirozené opálení a zajistí, že se opálíte rovnoměrněji.

Doporučený denní příjem betakarotenu je 6 mg. Pokud jej ovšem svému tělu plně nedodáte prostřednictvím ovoce a zeleniny, které můžete konzumovat i ve formě smoothies, zkuste betakaroten užívat také coby doplněk stravy.

Vitamíny E a C: Ochrana před sluncem doplňující betakaroten

Betakaroten je ve stravě coby vnitřní ochrana před sluncem tou nejdůležitější složkou. Nezapomeňte však svému tělu dodávat také potraviny s vysokým obsahem vitamínů E a C. Tyto vitamíny ve spolupráci s betakarotenem vaši kůži v létě přirozeně ochrání před částí UV záření. Vitamíny E a C společně s betakarotenem také zajistí, že vaše pokožka bude mít zvýšenou schopnost udržet vlhkost.

V tomto směru je jako vnitřní ochrana před sluncem vynikající kustovnice čínská neboli goji, ve které najdete jak betakaroten, tak vitamín C. Sáhněte také po loupaných slunečnicových semínkách, která jsou velmi bohatá právě na vitamín E. Takových 57 gramů těchto semínek obsahuje dokonce 90 procent doporučené denní dávky vitamínu E.

Vnitřní ochranu před sluncem zajistí i zelený čaj a aloe vera

Během horkých letních dnů je velmi důležitý dostatečný příjem tekutin. V průběhu dne vypijte ideálně dva litry čisté neperlivé vody. Zapomeňte na sycené a slazené nápoje, kávu a alkohol. Naopak v rámci svého pitného režimu denně vypijte tři šálky kvalitního zeleného čaje. Proč funguje jako ochrana před sluncem? Zelený čaj obsahuje látky zvané polyfenoly, které pokožku vašeho těla ochrání právě před škodlivým UV zářením.

Během léta se vám vyplatí popíjet také šťávu z aloe vera, která působí příznivě na kvalitu kůže. Ochrání vás před UV zářením a navíc vám pomůže zacelit špatně se hojící ranky či spáleniny.

REKLAMA

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč

ACAI BERRY BIO 100 g

zpomalí stárnutí

229 Kč

GOTU KOLA 100 kapslí

sladí hemisféry

469 Kč

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

319 Kč


1 Comment

  1. zásadně se nenatírám proti slunci chemickými přípravky s uv filtrem ,které jsou velmi škodlivé*používám jen přírodní*olivový olej,kokosový olej a nemám problémy*

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*