Kostival výborně zabírá na bolavé klouby

Kostival je kontroverzní bylina, kterou však mám vždy po ruce. Přestože byla využívána po staletí, začalo se o ní mluvit nedávno v souvislosti s vznikem onemocnění jater při vnitřním užití. Přesto mám za to, že je extrémně užitečná při zevním užití.

REKLAMA

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč


Kostival výborně zabírá na bolavé klouby.
Kostival výborně zabírá na bolavé klouby.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Podle Mountain Rose Herbs pramení kontroverze z historického užívání byliny a nedávných testů. Kostival se v tradiční čínské medicíně používá přes 2 000 let. Každá materia medica od středověku dále popisuje využití kostivalu.

Ve středověku byly běžné kostivalové koupele. Kostival je široce znám jako jedna z nejlepších léčivých bylin v přírodě a objevil se v lékopisu Spojených států, herbářích a kompendiích po celém světě.

V poslední době však kvůli zprávám o toxických účincích pyrrolizidinových alkaloidů (PA) nedoporučují někteří bylinkáři užívat kostival vnitřně. Vystavení extrémně vysokým dávkám PA po delší dobu může mít za následek fatální poškození jater. Mnoho předních bylinkářů a tradičních léčitelů však pochybuje o tomto varování. Poukazují tak na laboratorní testy, které prokázaly pouze minimální množství PA v náhodných vzorcích přípravků z kostivalu.

REKLAMA
kostival gel - Kostival výborně zabírá na bolavé klouby

I když jen velmi zřídka zvažuji užít kostival vnitřně, tak pro vnější užití kostival využívám a nebála bych se jej z následujícího důvodu použít v případě potřeby i vnitřně:

„S ohledem na varování, že kostival může způsobit rakovinu a onemocnění jater, upozorňují lékaři, kteří upřednostňují tradiční léčbu, na skutečnost, že výsledky pocházejí ze studií izolovaných pyrrolizidinových alkaloidů, které byly podány zvířatům injekčně nebo v potravě v daleko větším množství, než jaké se běžně nachází v listech kostivalu a že tyto listy pravidelně konzumují tisíce lidí po celém světe a přitom nebyly hlášeny žádné negativní účinky.“

Kostival a jeho využití

Používám listy kostivalu zevně k léčení ran a zlomenin. Má vysoký obsah vápníku a vitaminu C a stimuluje hojení. V lidovém léčitelství se někdy označuje jako „knitbone“ pro svou schopnost urychlit hojení ran.

Při vnějším použití má také údajně protizánětlivé účinky díky přirozené koncentraci allantoinu.

Jednou jsem si zlomila malíček (popravdě se to stalo vícekrát kvůli nočním procházkám po domě, kdy jsem nosila dětem vodu, apod.) a bylo mi řečeno, že s tím doktoři moc nenadělají a že se to musí zahojit samo.

- Kostival výborně zabírá na bolavé kloubyTo se stalo na začátku mé cesty k propojení života a zdraví s přírodou, ale rozhodla jsem se vyhledat přírodní možnosti jak utišit bolest a během toho jsem narazila na kostival. Po dalším výzkumu jsem se rozhodla udělat obklad z listů kostivalu a jitrocele a přikládat jej na malíček několikrát denně.

Protože jsem se už takto předtím zranila, věděla jsem, že bolest a léčba bude trvat nejméně několik týdnů. S obkladem jsem si však všimla, že se bolest zmírnila už za pár dní a po týdnu byla skoro úplně pryč! Po druhém týdnu jsem zas nosila boty, které jsem chtěla a začala věřit v účinky kostivalu!

Poznámky a upozornění o kostivalu

Kostival není doporučován pro vnitřní použití. U těhotných žen se nedoporučuje ani zevní užívání. Jako vždy se před použitím jakékoliv bylinky poraďte s lékařem nebo odborníkem na bylinné přípravky.

zdrojový článek: www.wellnessmama.com

překlad: Siw

REKLAMA

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*