Jak snížit teplotu bezpečně bez léků

Zvýšená teplota a horečka je signál, že se v těle něco děje. Proto hned neužíváme léky na snížení, ale odpočíváme a necháváme tělo pracovat. Řešit hned pouze, jak snížit teplotu, je málo a může nám způsobit další problémy.

REKLAMA

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

469 Kč

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

469 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč


Jak snížit teplotu bezpečně bez léků.
Jak snížit teplotu bezpečně bez léků. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Jakoby zvýšená teplota (nad 37 °C) a horečka (přesáhne-li teplota těla 38°C) bylo něco nevhodného. Lidé se tohoto stavu děsí a hned řeší, jak teplotu snížit. Strach a spěch jim nedovolí vyčkat a nechat tělo fungovat. Hned sahají na léky na snížení teploty obzvláště s obsahem paracetamolu.

Snažit se zbavit teploty a použít léky na snížení teploty jen proto, že nás zdržuje, by se nemuselo vůbec vyplatit. Pokud totiž tělo vygeneruje teplotu, tak chce, aby člověk nemohl vyvíjet další aktivitu a činnost, a rozhodně to má svůj důvod. V takovou chvíli člověk nemá řešit, jak snížit teplotu, ale spíše, co se skrývá za tím.

Léky na snížení teploty neřeší příčinu, proč tělo horečku vygenerovalo. Léky na snížení teploty tělu pouze zabrání, aby teplotu zvýšilo. Pokud se v těle něco děje, nějaká infekce, zánět, tak tělo pomocí změn v krvi pošle tuto informaci do mozku. Ten spustí pohotový stav, a to tak, že zvýší teplotu těla. Je to přirozená první pomoc těla, aby pak mohlo pokračovat s likvidací nezvaných hostů.

Pokud ale tělu zabráníme, aby poslalo signál do mozku, že se v těle něco děje, tak si můžeme velice uškodit. Vznikající infekce může v těle pokračovat, může značně podlomit již narušené zdraví a způsobit dlouhodobější rekonvalescenci. Obrana spí a nepřítel směle útočí a proniká hlouběji do těla, kde se rozmnožuje a působí škodu. Snižovat teplotu, obzvláště za pomocí léků, je ve finále kontraproduktivní.

Zvýšená teplota a horečka slouží jako obrana

Zvýšená teplota a horečka je obrana číslo jedna proti infekcím a zánětům. Je to první poplach a signál pro rychlou aktivizaci řady obranných pochodů v těle. Vše v těle běží na plné obrátky, aby infekci zvládlo a mohlo zase normálně fungovat. Jakmile se zánět a vznikající infekce zvládne, tak mozek opět sníží teplotu k normálu. Tělo si horečkou nechce ublížit, a proto neřešme, jak teplotu srazit pomocí léků.

Pokud své tělo neposloucháme a dlouhodobě ho vyčerpáváme nevhodným životním stylem, stravou, přecházením a potlačováním nemocí, tak si koledujeme o problém. V případě léků na snížení teploty se může jednat o chronickou únavu. Tělo je totiž tak vyčerpané, že se po prodělané nemoci už není schopno rychle zotavit. Imunita je natolik oslabena, že se pak můžou objevit i další skryté problémy. A to jen díky tomu, že jsme pouze řešili, jak snížit teplotu. Místo toho, abychom se pořádně „vyleželi“.

S vyčerpáním i rychleji stárneme, zpomaluje se hojení, regenerace, obranyschopnost a další důležité procesy v těle. Proto je důležité, aby tělo mělo vždy dostatek antioxidantů, které nevhodným životním stylem a potlačováním symptomů pomocí léků rapidně v těle snižujeme. Nedostatek antioxidantů způsobuje naši nedostatečnou obranu. K problému můžeme přistoupit i jinak.

Jak snížit teplotu šetrně bez potlačení

Podstatou je především zmírnit subjektivní pocity zvýšené teploty a posílení obranyschopnosti těla. Tyhle kroky vedou i k opravdovému uzdravení a nikoliv k potlačení.  K lepšímu pocitu a zvládnutí teploty nám pomůže především odpočinek a spánek.

Dále jsou to vlažné zábaly. Záleží na stáří jedince, ale většinou začínáme pouze menšími lokálními zábaly např. na zápěstí. Důležitý je i tepelný komfort v místnosti a vhodné oblečení. Pokud se člověk hodně potí, tak je důležité si pravidelně oblečení převlékat, aby nás pot nestudil.

Lépe se budeme cítit, když budeme popíjet vlažné tekutiny. Je to základ, jak zvládnout nemoc a snížit teplotu. Vždy je důležité při zvýšené teplotě a horečce přijímat pravidelně dostatek tekutin. Vhodný je především čaj lipový a bezový, podpoří pocení (látkovou výměnu).Obzvláště u opravdu malých dětí musíme pitný režim hlídat z důvodu dehydratace.

Do stravy se nenutíme a dopřáváme si spíše lehké polévky, které podpoří práci těla. Polévky a vývary s cibulí či česnekem pomohou zvládnout boj s nežádoucími látkami v těle.  Tělo v jeho obranyschopnosti podpoříme, když si budeme dopřávat i vitamín C a betaglukany. Betaglukany jsou přirozené komplexní sacharidy, které umí zrychlit fungování imunitních buněk a fungují s vitamínem C synergicky.

Důležité je vždy pozorovat, co s horečkou ještě souvisí a provází ji. Je potřeba si uvědomit, že teplota se během dne mění. Tzn. i hodnota teploty bude v určitou chvíli kulminovat a pak klesne níže. Pokud by do 3 dnů horečka neklesla, tak vyhledáme lékařskou pomoc. Vyhledáme ji i tehdy, když se nám cokoliv nebude zdát, obzvláště pokud bude jedinec velice oslabený či bude mít poruchy srdce. Proto vždy sledujeme celkový stav jedince.

REKLAMA

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

469 Kč

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

469 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*