
Naše tepová frekvence je považována za normální okolo 60-70 tepů za minutu. Není to však pravidlem. Může to být výše i méně. Tepová frekvence vyjadřuje počet stahů našeho srdce za minutu. Udává jeho výkonnost. Pokud mozek zaznamenává, že tělo má mnoho aktivit, které musí zabezpečit, tak srdce zvyšuje svůj výkon a puls. Příležitostně srdce svůj tep může razantně zvýšit, ale pak se vrací do jeho běžného fungování. Jak ale snížit srdeční tep, když je vysoký dlouhodobě?
Puls vždy reaguje na potřeby těla. Když se zvyšují nároky těla, tak se zvyšuje i puls. Nervové impulsy jsou spouštěče zvýšení tepu. Pokud tedy dochází ke stimulaci, tak tep na ni reaguje. Nejznámější je v tomto stimulace ve formě stresu či strachu.
Nervové impulsy jsou propojené s emočním stavem a psychikou člověka a tomuto mechanismu pak podléhá i funkčnost celého těla.
Tělo ale nereaguje jen na vnější podněty, ale i na to, co vše do těla přijímáme, na změnu dýchání, klimatické změny, když přestaneme kouřit, apod. Jídlo, doplňky stravy, léky, hormonální antikoncepce mohou rozladit řadu jemných mechanismů v těle a tím způsobit vysoký tep.
Vysoký tep vede k srdečním problémům
Puls je tedy ukazatel celkového stavu člověka. Pokud máme klidový srdeční tep ve vyšších hodnotách (u mužů je průměrný tep 75, u žen 82), tak naše tělo pracuje v klidu na vyšší výkon. Jsou zde vyšší nároky na prokrvení. To poznamenává srdce, které se tím rychleji vyčerpává a můžou se pak objevit problémy se srdcem a arytmie.
Zrychlený tep se pojí se sníženým okysličením těla a jeho nedostatečnou výživou. Tím dochází i ke zkracování života. Vysoký tep hned neohrožuje život, ale hlásí nějaký problém v těle. Kvůli němu pak může dojít k postupnému zkracování života a jeho znehodnocení.
Jak snížit tep přirozeně
Na druhou stranu přirozeně nízký tep se spojuje se srdcem, které se méně opotřebovává a tím déle vydrží. Spotřebovává méně kyslíku a dochází k rovnoměrnému zásobení těla. Tělo má navíc stále prostor pro neustálou regeneraci. Pokud si chceme benefity nízkého tepu užívat, tak potřebujeme zvýšit uvolnění těla.
Náš mozek zaznamenává všechny aktivity těla. Na jakékoliv vzruchy reaguje pohotově stažením. Je to způsob obrany a přípravy k akci, útoku. Pokud tedy reagujeme velice citlivě na vjemy z okolí, tak se často můžeme dostávat do stavu sevření a zrychlení nejen tepu. Procesy v těle jsou propojené a tělo funguje i reaguje jako celek.
Často ale reagujeme na spoustu věcí, které reálně neexistují. Okolí nás často udržuje ve strachu a stresu. Tím však stoupá i náš tep a my jsme stále připraveni k reakci na neexistující situaci. Tyto stavy nás z dlouhodobého hlediska rychle likvidují.
Dochází k deficitu tělotvorných látek, dýchaní je mělké a tělo křečovité. Když nedochází k výživě, tak nedochází ani k regeneraci. Vnitřní napětí stimuluje produkci stresového hormonu. Dochází ke zvýšené aktivitě na úkor reálných možností těla. V krátkodobém horizontu je to v pořádku, ale ne pokud stále nutíme tělo a srdce ke zvýšené aktivitě. Jak tedy snížit vysoký tep?
Jak snížit puls rovná se buďte v klidu
Cesta k nízkému tepu jde tedy skrz nižší reaktivnost na podněty, které by stimulovaly tělo k akci. A zároveň je důležité podpořit uvolnění organismu. To jde nejlépe skrze dech, protože tělo je sestrojeno přesně tak, že správným zapojením a uvolněním svých svalů si umí navodit pocit uvolnění. Důležité je jenom tohle v sobě pěstovat a pravidelně cvičit.
Vhodným a přirozeným dýcháním, kdy necháváme pracovat bránici, dýcháme nosem, máme uvolněný obličej, můžeme získat více než jen nízký tep. Správné dýchání podpoří uvolnění od bolesti, podpoří regeneraci, zklidní mysl, zlepší trávení, zesílí dobrou náladu, aj. Umění uvolnění je totiž základem u všech sportovců, meditačních technik, i přirozeného porodu. Uvolněním necháváte v těle pracovat jen ty procesy, které mají. A správným prováděním dechu, jeho zpomalením apod. můžete určité procesy v těle zdárně podpořit.
Pokud se vám to zpočátku nedaří, můžete si pomoci rovněž přírodními prostředky. Vynikající je v tomto směru polynéská bylina jménem Kava Kava.
Jak si změřit svůj srdeční tep
Pokud chcete vědět, jak na tom jste, tak si změřte svou klidovou tepovou frekvenci. Zajistěte si čas a místo, kde budete mít opravdu klid. To znamená nic nekonzumovat, nepovzbuzovat se, být někde, kde máme pohodu a nic nás neruší. Netlačí nás čas ani jiné povinnosti. Nezvoní telefon, nehraje televize, apod.
Než začnete měřit, tak si sedněte, lehněte a nic nedělejte po dobu přibližně 5 minut. Nedělejte nic, jako byste neexistovali. Puls měřte na zápěstí a měřte ho celou minutu. Zapněte si tedy stopky a počítejte. Stačí měřit i patnáct vteřin a poté výsledek vynásobit 4. Tak jak jste dopadli, potřebujete snížit tep?
Dobrý den chtěl jsem se zeptat je me 39 let stihli a prodělal jsem před čtyřmi roky ablaci srdce každého pul roku chodím na kontrolu a krev vse prej v pořádku i srdíčko a ze prej je to panicka ataka tak jsem byl u psychiatra a dal me léky ale me proste porad není tak dobre jako dříve muze to bejt opravdu jen ten stres kdyz všechny možné vyšetření jsem podstoupil a jsou v pořádku?moc děkuji za vas čas.
Dobrý den, osobně bychom Vám doporučili kombinaci Ašvaganda forte a L-tryprofan.
Dobrý den ,
Mohu se zeptat jaké množství užívat a denně dávkovat produkt KAVA KAVA ?
https://www.energiezivota.eu/produkt/superfoods/mozek/177-kava-kava-70-5-g
Předem děkuji za odpověd , zdraví MŠ
Ideálně na špičku mocca lžičky a zapít vodou.
Mám problémy s tepem mívám často 104 až 106 a bývá mě v tu dobu i špatně poslední dobou se mě to stává často je mě 58 let