Jak si doma vypěstovat citróny ze semínka

Všichni víme, že citrusové plody jsou bohaté na vitamíny, draslík, vápník fosfor a hořčík. Mají však také vysoký obsah cukru, takže pokud si chcete udržet vyvážený jídelníček, nejezte jich mnoho. Ne všechny citrusové plody lze snadno pěstovat. Naštěstí nejlepší dva druhy si můžete snadno vypěstovat i doma.

REKLAMA

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

274 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Když si své ovoce vypěstujete sami, budete mít příležitost ochutnat rozdíl v kvalitě a čerstvosti a vyhnout se jakékoliv chemické kontaminaci spojené s neorganickým pěstováním. Níže uvádíme návod, jak si vypěstovat vlastní citrusové ovoce.

Citrony

Nejlepších výsledků docílíte koupí malého stromku (2 – 3 roky starého). Kupte si keramický nebo plastový květináč (s děrovaným dnem), který je o něco větší, než kořenový bal vašeho citroníku (jak stromek roste, bude potřebovat květináč hluboký asi 30 – 40 cm a 40 až 50 cm v průměru). Vložte stromek do květináče a vyplňte drenážní nádobu kameny, abyste zajistili proudění vzduchu. Naplňte květináč zeminou, ale pamatujte, že některé zeminy jsou připravené speciálně pro citrusové plody a je pravděpodobné, že s nimi docílíte lepšího výsledku.

To jsou v podstatě všechny důležité přípravy. Váš stromek potřebuje kolem 8 – 10 hodin slunečního světla denně a pravidelnou zálivku (buďte opatrní, abyste rostlinu nepřelívali). Citrony obvykle dozrávají po 6-9 měsících, takže když dosáhnou syté barvy a jsou měkké, můžete sklízet.

Citrony lze vypěstovat i ze semínka.

K tomu budete potřebovat následující:

 • organický citron, protože neorganické citrony často obsahují neplodná semena
 • úrodnou květináčovou zeminu obsahující pokud možno vermikulit, rašelinu, perlit a přírodní hnojiva
 • pěstební květináč (15 centimetrů široký a 15 centimetrů hluboký)
 • sazeničkový květináč (60 centimetrů a široký a 30 centimetrů hluboký)
 • slunné místo v domě a možná i pěstební lampu

Postupujte podle následujícího návodu:

 • zavlažte květináčovou zeminu tak, aby byla vlhká skrz na skrz, ale ne mokrá.
 • zaplňte menší květináč zeminou 3 cm pod jeho okraj.
 • vyjměte semínka z citronu a zbavte jej veškeré dužiny. Můžete jej cucat v ústech, dokud nebude čisté.
 • semínko je nutné ihned zasadit. Musí být ještě vlhké, když jej vkládáte do půdy. Zasaďte jej asi centimetr a půl hluboko do středu květináče.
 • zeminu nad semínkem zvlhčete vodou z rozprašovače
 • přikryjte květináč čistou plastovou fólií a upevněte její okraj gumovou páskou. Tužkou do ní propíchejte několik otvorů.
 • květináč umístěte na slunné a teplé místo
 • příležitostně zvlhčujte zeminu rozprašovačem s vodou, nenechte ji vyschnout. Zemina by měla zůstat po celou dobu lehce vlhká, ne však mokrá.
 • v průběhu dvou týdnů by semínko mělo vyklíčit. Až se tak stane, fólii sundejte. Pokud nemáte pro rostlinu dostatek světla, můžete použít pěstební lampu.
 • mladá rostlinka by měla být ve vlhké půdě a mít aspoň 8 hodin plného světla denně. K tomu byste ji měli mírně hnojit organickým hnojivem.
 • pozor na škůdce a nemoci. V případě potřeby chraňte svůj malý citroník odstraňováním hnědých mrtvých lístků a pokud je to naprosto nezbytné, použijte pesticidy.
 • když rostlinka povyroste z malého květináčku, vložte ji do větší květinové nádoby. Přesazovací procedura je velmi podobná sázení semínka. Mladší rostlinka potřebují více vody než starší, ale v každé fázi vývoje je nutná přiměřená zálivka. Nezapomeňte proto svou rostlinku zalévat.

Mandarinky

160201citrusy mand 200x300 - Jak si doma vypěstovat citróny ze semínkaPokud chcete svůj stromek pěstovat doma, je nejlepší volbou malá rostlinka, stejně jako u citroníku. Malé rostlinky prospívají lépe než ty ze semínek.

Připravte si květináč stejně jako pro citroník (prostorný s kameny a drenážními dírami na dně) a poskytněte rostlině pravidelný přísun slunečního světla.

Mandariníky obvykle nevyrostou vyšší než 180 cm a proto jsou vhodné k pěstování v domě.

Pravidelně rostlinku zalévejte, ale nepřelévejte a přesazujte ji vždy, když kořeny začnou růst zpět do sebe nebo vyčnívat z drenážních děr.

Trhejte plody hned, jak zoranžoví, jinak začnou ztrácet chuť.

Tip: Při trhání mandarinek ponechte stopku v ovoci.

Takto se bez velké námahy zásobíte delikátními citrusovými plody. (zdroj: healthylifetricks.com)

REKLAMA

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

799 Kč

GUARANA 100 kapslí

energie do života

429 Kč

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*