Jak se odvodnit a zbavit se nejen nepříjemných otoků

Pokud trpíme otoky na těle, nepříjemným pocením, tak je načase přehodnotit svou látkovou výměnu. S látkovou výměnou totiž máme něco v nepořádku. Nastolit opětovnou rovnováhu nám pomůžou nejen masáže a změna stravování. Ale i čerstvé byliny, zelené potraviny či řasy.

REKLAMA

PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

259 Kč

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

89 Kč


Jak se odvodnit a zbavit se nejen nepříjemných otoků. Která diuretika a bylinky na odvodnění fungují?
Jak se odvodnit a zbavit se nejen nepříjemných otoků.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Masáže, diuretika, bylinky a čaje na odvodnění řešíme tehdy, když naše tělo příliš zadržuje vodu. To že ji tělo zadržuje, je opět obranný mechanismus těla, aby nedošlo k závažnějším potížím. Pokud ale tento varovný signál budeme přehlížet, tak na komplikace rozhodně dojde. Odvodnění organismu je tedy pouze začátek.

Nejčastějším varováním, že v těle něco není v pořádku se zavodněním, poznáme na změnách kůže (celulitida) a otocích (převážně dolních končetin). Může se zvýšit i pocení a pocity a únavy, těžkosti a nafouknutí. Podstatou je, že se v těle usazuje něco, co tam nepatří a voda to pomáhá stabilizovat. A to třeba i proto, že je náš pitný režim nedostatečný.

Okamžitě tedy musíme pitný režim zkvalitnit. Pokud pijeme málo, tak je důležité zvýšit množství. Pokud se jedná především o slazené a stimulující nápoje, tak je vyloučit a nahradit variantami bohatými na vitamíny, minerály a probiotika. Díky tomuto kroku podpoříme ledviny, močové cesty v jejich práci a snížíme zatížení dalších orgánů.

Jak se odvodnit pomocí stimulace látkové výměny

Spolu s pitným režimem musíme upravit stravu, aby taktéž podpořila příjem vitamínů, minerálů, enzymů a dalších složek, které dokáží eliminovat nevhodné látky v těle. Tzn. umí podpořit látkovou výměnu na úrovni všech buněk v těle. Kromě snížení příjmu cukrů je důležité také snížit příjem soli.

Omezením konzumace masa snížíte nároky těla na tvorbu kyseliny chlorovodíkové, která toto trávení zajišťuje. Takto snížíte i nároky na sůl, protože přispívá k tvorbě kyseliny chlorovodíkové. Snížení soli vám pomůže také, pokud zároveň trpíte na vysoký tlak. Sůl lze nahradit v pokrmech bylinami jako je bazalka, oregáno či tymián. Případně lze její přiměřené množství ve stravě zajistit formou nerafinované soli, která je zdrojem řady stopových prvků.

Přesolená strava typická pro průmyslově zpracované výrobky narušuje vyvážený stav draslíku a sodíku v těle. Draslík a sodík v těle fungují synergicky. Vnitřní buněčné tekutiny obsahují hodně draslíku a vnější zase hodně sodíku. Oba prvky jsou tak velice důležité pro řadu chemických reakcí buněk.

Lymfatický systém v tom hraje taky

Konzumujte tedy dostatek ovoce a zeleniny, abyste si hladinu draslíku a sodíku v těle vyrovnali. Dopřávejte si kořenovou a listovou zeleninu, která je dostupná celoročně. Na jaře podlehněte boomu s chřestem, který vám s těmito minerály taktéž pomůže. Těmito kroky snížíte celkové množství nevhodných látek v těle a výrazně podpoříte proces, jak se odvodnit.

Lymfatický systém složený z cév a uzlin zajišťuje kolování mízy v těle. Ta se tvoří z krve a zajišťuje výživu buněk. Vodu a bílkoviny cévy odvádějí z těla, aby nevznikaly otoky. Pokud nám lymfatický systém funguje správně, tak je zajištěno pravidelné čištění těla od nečistot a jeho odvodnění. Podporou tohoto systému a vyměšování si zvýšíme odvodnění těla. Látkovou výměnu může bojkotovat také hormonální antikoncepce. Obojí pak může u žen narušovat menstruační cyklus, dochází k zatěžování jater, atd.

Bylinky na odvodnění organismu

Není nad bylinky všeho druhu, které pomáhají s tím, jak se odvodnit. Nejedná se jen o jejich sušené varianty na diuretický čaj či na dochucovací koření. Ale i o čerstvé zelené natě a listy, které lze přidat do běžných pokrmů.

Při výběru volme takové, které mají na organismus účinek především močopudný, a tedy podporují funkce močových cest a ledvin. Díky tomu pak dochází ke zmírnění nepříjemných pocitů, které zavodnění doprovází. Dále je při odvodnění těla důležité podpořit již zmíněný cévní a lymfatický systém.

Bohatě si tedy dopřávejte čerstvou petržel a libeček. Celkově bylinky používané v kuchyni jsou zdrojem řady minerálních látek. Do vařených pokrmů je přidávejte až na konec popřípadě až na talíři. U řady z nich by se totiž vařením zničila jejich chuť.

Z jarních pokladů se zaměřte na mladé lístky kopřivy dvoudomé a listy smetánky lékařské, tedy pampelišky. Jsou to vynikající bylinky na odvodnění. Čerstvé listy smetánky lze přidat do salátu. Mladé lístky kopřivy můžete nakombinovat se špenátem, který je také skvělý pro případy, jak se odvodnit. Ale můžete je také rozmixovat s filtrovanou vodou a připravit si po dobu několika dnů skvělou detoxikační vzpruhu.

Odvodnění těla pomocí řas či sinic

Pokud nemáte přístup k čerstvým neznečištěným listům kopřivy, tak vyzkoušejte kopřiva šťávu. Kopřiva čistí krev, pomáhá s látkovou výměnou a jako pampeliška přispívá ke zdravému vylučování. Proto ji skoro každý diuretický čaj obsahuje. Ovlivňuje funkce srdce, cév a dodává tělu energii a vitalitu.

Svízel, chmel či vřes nám zase pomohou stimulovat lymfatický systém. Nemusíte si lámat hlavu s tím, jak byliny kombinovat. Dopřejte si již připravený odvodňovací či diuretický čaj, který tělo v jeho vylučovací a čistící funkci hezky podpoří.

Čaje lze doplnit i vhodnou tinkturou. Rovněž nezapomínejme na pohyb, kterého máme spíše nedostatek. Kromě bylin lze vyzkoušet i zelené potraviny jako jsou mořské i sladkovodní řasy, sinice spirulina či mladý ječmen. Mořské řasy lze jednoduše zakomponovat do každodenního vaření v podobě jednoduchých polévek například miso polévky s řasou wakame.

REKLAMA

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

ACAI BERRY BIO 100 g

zpomalí stárnutí

229 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*