Vývin mozku dítěte je ovlivňován mnoha faktory, např. vztahy s vrstevníky, zážitky a prostředím, ve kterém dítě vyrůstá.
V pozitivně naladěném prostředí mají nervové spoje a dráhy mozku větší šanci na vzájemné propojení. Tento jev známe jako tvorbu synapsí.
Zdravý a optimální vývin nervových spojů mozku se pak projevuje například bohatší slovní zásobou, bystrostí či schopností plánovat, a to hned v období dětství.
Jako rodiče můžeme podniknout řadu opatření, kterými zabezpečíme našim dětem do života dobrý start, zdravý a optimální vývin mozku a psychiky i tělesný vývin.
V článku uvádíme top deset způsobů, jak můžeme u dětí podpořit vývin mozku.
1. Během těhotenství přestaňme kouřit
Pokud chceme, aby naše dítě vstoupilo do života zdravé po fyzické stránce, ještě předtím, než se on či ona narodí, musíme (alespoň během těhotenství) bez výhrad skoncovat s kouřením.
Také si v období těhotenství dáváme pozor, abychom nebyly pasivními kuřačkami. Kouření je příčinou číslo 1 možných následných komplikací ve vývinu dítěte.
Kouř z cigaret obsahuje škodlivé chemické látky, které mohou mít na mozek nenarozeného dítěte zničující účinky.
Když v období těhotenství kouříte, směs těchto jedovatých látek vám jde přímo do krve, která je pro vaše dítě jediným zdrojem kyslíku a živin.
Ve výzkumu z roku 2015, který byl zveřejněn nadací Acta Paediatric, se uvádí, že kouření během těhotenství ovlivňuje negativně vývin mozku plodu dítěte.
U dětí, jejichž matky kouřily v prenatálním období, byly zjištěny změny ve stavbě a činnosti mozku. Tyto změny mohou u dětí vést k problémům s učením, problémovému chování a k relativně nízkému IQ.
2. Doporučuje se, aby matky své děti kojily
Mateřské mléko je pro novorozence velmi důležité. Kromě toho, že u dítěte posiluje imunitu, je také prospěšné pro mozek!
Mateřské mléko obsahuje tuk a cholesterol, které přispívají ke správnému vývinu mozku.
Výzkum z roku 2010, který byl zveřejněn v žurnálu Pediatric Research (Pediatrický výzkum), uvádí, že kojení vede k lepším kognitivním schopnostem, alespoň v případě mužského pohlaví.
Jiný výzkum z roku 2016, který byl zveřejněn v Journal of Pediatrics (Žurnál pediatrie), zjistil, že předčasně narozené děti, které byly více kojené mateřským mlékem během prvních 28 dní života, měly některé části mozku větší při srovnání s dětmi narozenými v řádném termínu a stejného věku.
Tyto děti měly i vyšší IQ, dosahovaly lepšího vzdělání, měly lepší krátkodobou paměť a motorické funkce.
Toto jsou tedy další dobré důvody, proč by matky měly své děti kojit. Kojení dítěte během prvních týdnů jeho života vede k výraznému a zdravému vývinu jeho inteligence (IQ) a motoriky.
3. Veďme dítě co nejdříve k poslechu hudby
Vývin mozku našeho dítěte můžeme podpořit i tak, že ho co nejdříve začneme vést k pravidelnému poslechu hudby.
Poslech hudby podporuje zdraví našeho mozku. Hudba způsobuje uvolňování dopaminu, který působí povzbudivě a jako pobídka, zejména při učení se.
Díky hudbě může být učení zábavnější, hudba pomáhá dětem věci lépe pochopit.
Začít se učit hrát na hudební nástroj v útlém věku může u dětí také vést k výrazným změnám ve vývinu mozku.
Výzkum z roku 2006, který byl zveřejněn v žurnálu Brain (Mozek), dokazuje přímou souvislost mezi hrou na hudební nástroj a vývinem mozku.
Vědci zjistili, že děti, které hrály na hudební nástroj, měly v průběhu jednoho roku lépe vyvinutý mozek a lepší paměť ve srovnání s dětmi, které nehrály na hudební nástroj.
Další výzkum z roku 2013, který byl zveřejněn v Journal of Neuroscience (Žurnál neurovědy), uvádí, že učit se hrát na hudební nástroj před dosažením 7 let také podporuje vývin mozku.
Děti, které začaly hrát na hudební nástroj v raném věku, měly lépe vyvinutý corpus callosum, což je mohutný svazek nervových vláken, který spojuje obě poloviny mozku.
4. Přísně omezme čas, který tráví naše dítě před obrazovkou
Jako rodiče můžeme být sice velmi zaneprázdněni, ale nemělo by to pro nás sloužit jako omluva toho, že naše dítě tráví před obrazovkou neúměrně mnoho času.
Americká akademie pediatrie (American Academy of Pediatrics – AAP) dokonce doporučuje, aby děti do 2 let před obrazovkou netrávily vůbec žádný čas.
Dokonce i starší děti by neměly sledovat televizi či sedět za počítačem více než dvě hodiny denně.
Příliš mnoho času prosezeného před obrazovkou má souvislost se slabými výsledky v učení se a ve škole, s nedostatkem času na tvořivé hry a vede k obezitě, k násilnému chování, celkově k problémům s chováním a problémům se spaním.
Více času stráveného před obrazovkou také znamená, že trávíme méně času komunikací s naším dítětem. Komunikace rodiče s dítětem má však na celkový zdravý vývoj dítěte zásadní význam.
Výzkum z roku 2009 zveřejněný v žurnálu Pediatrics (Pediatrie) uvádí, že pravidelné sledování televize ve věku od narození do 2 let nemělo žádné kladné, ale ani žádné škodlivé účinky na vývin mozku, IQ, jakož i řečových schopností dítěte do 3 let.
Avšak neupravené údaje analýzy ukázaly oslabení kognitivních schopností u dětí, které v prvních letech života strávily více hodin sledováním televize ve srovnání s dětmi, které trávily sledováním televize méně času.
V uvedených zjištěních však důležitou roli hrálo také chování matky, povahové vlastnosti dítěte a charakter domácnosti, v níž dítě vyrůstalo.
5. Čtěme našim dětem knihy
Jako rodiče bychom měli dohlédnout na to, aby naše dítě začalo číst knihy v poměrně raném věku.
Nejlepší způsob, jak toho docílit, je, že budeme dětem číst knihy každý den. Nejlepší je začít číst dítěti knihy, ještě dokud je batoletem.
Čtení knih dětem by se mělo stát rituálem na dobrou noc. Přečtěme jim něco zajímavého. Ačkoli miminko ještě nerozeznává slova, začne však chápat, že z knih, časopisů a novin čerpáme informace. Tak se nám podaří podnítit jeho zájem o knihy a čtení.
Výzkum z roku 2015, který zveřejnila Americká akademie pediatrie, uvádí, že když čteme našim dětem, vede to u nich ke změně činnosti mozku. Čtení našim dětem jim může pomoci osvojit si řeč a jazykové schopnosti.
Americká akademie pediatrie rodičům doporučuje, aby začali svým dětem číst hned od narození. Tím u dítěte podpoří schopnost učit se i vývin mozkových spojení, které odpovídají za vývin řeči.
6. Význam cvičení
Cvičení je velmi důležité pro každého, ať už se jedná o dospělé, o děti či o úplně nejmenší. Pravidelné tělesné cvičení je jednoduchou ale důležitou metodou, která u dítěte zajistí v prvních letech života lepší vývin mozku.
Cvičení pomáhá posílit paměť a zlepšuje schopnost učit se, také snižuje riziko poškození mozku či vzniku demence v pozdějších obdobích života.
Pomáhá také zlepšovat proudění krve a okysličovat mozek. Ty jsou základem pro optimální činnost nervové soustavy, která je předpokladem celkového tělesného a duševního zdraví.
Studie z roku 2008, která byla zveřejněna v Educational Psychology Review (Žurnál edukační psychologie), uvádí, že cvičení podle systematického cvičebního plánu může opravdu zlepšit vývin konkrétních psychických procesů, které jsou užitečné při zvládání nároků školy, ale i života mimo školy.
Dalším výzkumem, který byl zveřejněn v žurnálu Brain Research (Výzkum mozku), se zjistilo, že tělesně zdatnější děti měly ve srovnání s méně tělesně zdatnými vrstevníky vyvinutější hipokampus a dosahovaly lepších výsledků v testování paměti.
7. Zdravá výživa dítěte
Zvyk stravovat se zdravě bychom měli našemu dítěti začít vštěpovat hned od začátku. Kvalitní výživa je stejně důležitá pro zdravý tělesný i duševní vývin organismu.
Organismus našeho dítěte potřebuje pro svůj optimální vývin ty správné živiny.
Proto by strava dítěte měla sestávat zejména z potravin, jako jsou špenát, bobulové ovoce, jablka, ovesná kaše, brokolice, hořká čokoláda, pomeranče, kapusta, dýně, mléko, luštěniny a všechny druhy ořechů a semínek.
Rychlé občerstvení, mastná a sladká jídla, zpracované potraviny a slazené nápoje nemají ve stravě našeho dítěte co hledat.
Žádná z uvedených potravin není pro dítě zdrojem potřebných živin, dokonce mohou mít na zdraví dítěte velmi škodlivé účinky.
Také je důležité, abychom dovolili našemu dítěti jíst i rukama – nejprve se však ujistit, že jsme mu před jídlem ruce umyli.
Jedení rukama pomáhá dítěti rozvíjet jemnou motoriku. Jedení rukama umožňuje dítěti také zkoumat složení a konzistenci jídla, pochopit význam jídla, rozvíjet koordinaci mezi rukama a očima a je to pro dítě navíc i zábava.
Avšak za žádných okolností nemějme při krmení dítěte zapnutou televizi.
8. Vyhýbejme se kofeinu
Kofein se nachází v energetických nápojích, v nealkoholických nápojích a ve žvýkačkách, což jsou všechno produkty, které často kupují právě mladiství a děti.
Kofein má rušivý účinek na vývin důležitých mozkových spojení. Kofein navíc ovlivňuje chování a tím i stavbu mozku v období dospívání.
Výzkum z roku 2013, který byl publikován v žurnálu plošně ONE, zjistil, že myši, kterým byl při experimentech podáván kofein, měly narušený hluboký spánek a opožděný vývoj mozku.
Proto dávejme pozor na to, kolik kofeinu naše dítě konzumuje. Pokud chceme podpořit optimální vývin mozku našeho dítěte, snažme se u něj množství zkonzumovaného kofeinu co nejvíce omezovat.
9. Pořiďme našemu dítěti hračky rozvíjející tvořivost
Na trhu je dnes dostupné nepřeberné množství hraček. Abychom si však byli jisti, že u našeho dítěte podporujeme zdravý vývin jeho mozku, budeme muset při koupi hraček začít trochu rozlišovat a koupit mu i nějaké hračky určené k rozvíjení tvořivosti.
Když si dítě hraje s těmi správnými hračkami, pomáhá mu to rozvíjet zvládání situací, řeč a komunikaci, regulování emocí, schopnost rychle se přizpůsobovat novým situacím, zvyšuje IQ a sociální schopnosti.
Hračky určené k rozvíjení tvořivosti dítěte nemusí být nutně drahé. Předměty určené k hraní by měly být jednoduché a bezpečné, měly by podněcovat představivost, měly by umožňovat volný pohyb a měly by v sobě zahrnovat určitou všestrannost.
Pořiďme našemu dítěti jednoduché hračky, které však udrží jeho zájem a pomohou mu v rozvíjení tvořivosti a konstruktivního přístupu.
Ty bude dítě potřebovat později v období dospělosti. Hračky by měly určitě zapojovat do činnosti zejména ruce dítěte; malé děti se také nejlépe učí jednoduché hry, které v sobě zahrnují posloupnost.
10. Travme s našimi nejmenšími více času
Dalším, ale ne posledním doporučením je, abychom z našeho drahocenného času věnovali značnou část i našemu dítěti. Je to velmi důležité pro správný vývin jeho mozku.
Rozvoj řeči u dítěte začíná již od narození, takže když své dítě kojíte, vyprávějte mu něco nebo mu zpívejte. Když jste s ním na procházce, ukazujte na věci a pojmenovávejte je.
Užívejte si čas strávený s vaším dítětem v prvních letech jeho života. Mluvte s ním, choďte s ním na procházky, jděte se s ním projít do parku, jezte a čtěte si spolu.
Všechny tyto zdánlivě malé činnosti však přispívají k dobrému vývinu mozku vašeho dítěte, jakož i k jeho emocionálnímu a řečové vývinu.
Další doporučení:
- Veďte se svým dítětem smysluplné rozhovory.
- Věnujte pozornost tomu, na co vaše dítě ukazuje nebo co říká.
- Když dítěti věnujeme naši pozornost a zájem, budujeme tak u něj schopnost důvěřovat.
- Využívejme řeč těla na odbourání napětí u našeho dítěte. Řečí těla také můžeme u dítěte podpořit pocit pohodlí a emocionálního bezpečí.
Také se ujistěme, že prostředí, ve kterém se naše děťátko začíná plazit nebo se učí chodit, je bezpečné. (zpracovalo: vylectese.cz)
Buďte první kdo přidá komentář