Para ořechy jsou významným zdrojem selenu

Amazonské husté pralesy jsou domovem některých jedinečných druhů rostlin. Mimo jiných k nim patří například juvie ztepilá, která plodí nám dobře známé Para ořechy. Domorodci si jich odjakživa cenili, protože jim dodávala tolik potřebné bílkoviny, tuky a další důležité živiny. V místních dialektech se jim říká castanha-do-pará, castania, para-nut, cream-nut nebo Castaña-de-Brazil (brazilské ořechy).

eshop energie života nabízí


KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

299 Kč

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

399 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

999 Kč

CHIA semínka 0,5 kg

zrychlí metabolismus

79 Kč


Para ořechy jsou významným zdrojem selenu
Para ořechy jsou významným zdrojem selenu.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Para ořechy jsou velmi kalorické, obsahují vysoké množství vitamínů, antioxidantů a minerálů. Jádra para ořechů jsou pro domorodce dodnes hlavním zdrojem energie.

100 g para ořechů má přibližně 656 kalorií. Ty pochází hlavně z tuků, které jsou však převážně mononenasycené mastné kyseliny (MUFA), jako jsou kyselina palmitolejová (16:1) a kyselina olejová (18:1), které pomáhají snižovat hladinu LDL neboli „špatného cholesterolu“ a zvyšovat hladinu „dobrého cholesterolu“ HDL v krvi. Výzkumné studie naznačují, že středomořská strava bohatá na mononenasycené mastné kyseliny chrání před mrtvicí a ischemickou chorobou srdeční tím, že příznivě ovlivňují profil krevních lipidů.

PARA ořechy 250 g

Para ořechy jsou velmi dobrým zdrojem vitamínu E s obsahem 7,87 mg na 100 g (přibližně 52 % DDD). Vitamin E je silný antioxidant rozpustný v tucích. Je důležitý pro zachování integrity buněčné membrány sliznic a kůže, protože ji chrání před volnými radikály.

Para ořechy mají mimořádně vysoký obsah selenu. 100 g ořechů obsahuje přibližně 1917 µg neboli 3 485 % doporučené denní dávky selenu, což z nich dělá největší přírodní zdroj tohoto minerálu. Selen je důležitý kofaktor pro antioxidační enzym – glutathion peroxidáza. Jen 1–2 ořechy denně vám poskytne dostatek tohoto stopového prvku. Dostatek selenu v potravě pomáhá předcházet ischemické chorobě srdeční, cirhóze jater a rakovině.

Para ořechy navíc, stejně jako mandle nebo piniové oříšky, neobsahují lepek, a jsou proto populární přísadou při přípravě bezlepkových pokrmů, coby zdravých alternativ pro lidi s alergií na pšenici a s celiakií.

Jsou rovněž vynikajícím zdrojem vitamínů skupiny B-komplex, jako thiamin (51 % DDD na 100 g), riboflavin, niacin, kyselina pantothenová, vitamín B6 (pyridoxin) a foláty. Dohromady tyto vitamíny fungují jako kofaktor pro enzymy při přeměně substrátů během buněčného metabolismu v těle.

Kromě selenu obsahují para ořechy také další minerály, jako jsou měď, hořčík, mangan, draslík, vápník, železo, fosfor a zinek. Měď pomáhá předcházet anémii a osteoporóze. Mangan je důležitý kofaktor pro antioxidační enzym – superoxid dismutáza.

Olej z para ořechů má mnoho tradičních léčivých způsobů využití, jako změkčovadlo nebo masážní olej. Má jasnou žlutou barvu a příjemnou sladkou vůni a chuť. Jeho změkčující vlastnost pomáhá chránit pokožku před vysoušením. Také je používán ve vaření nebo jako „nosič či základní olej“ v aromaterapii a farmaceutickém a kosmetickém průmyslu.


692d6448a6724dd52c2810e72b5d7733 0 - Para ořechy jsou významným zdrojem selenu

ERYTHRITOL 150 g

nahradí bílý cukr

49 Kč

8913b3e4fc51d1ccad9953794fc555cf 0 - Para ořechy jsou významným zdrojem selenu

HROZNOVÉ JÁDRO 20 g

zkrásní pokožku

299 Kč

c6edfcf0d3ce37b39670fdf06d199f79 0 - Para ořechy jsou významným zdrojem selenu

SAMOLEPKA 1 ks

ochrání vaši duši

89 Kč

6dbd74ec4bad3d1de3c09153bcb1d8e5 0 - Para ořechy jsou významným zdrojem selenu

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

999 Kč


Využití para v kuchyni

Syrové ořechy se většinou rozlouskávají strojově. Doma si však vystačíte s louskáčkem.

Zde je pár rad pro servírování:

Para ořechy lze jíst samotné. Můžete si je vychutnat i pražené, solené nebo slazené.

Přidávají se také do fudge, pudinků, pesta a čokoládových tyčinek.

Nahrubo namletými para ořechy můžete posypat ovocné a zeleninové saláty.

Používají se také v dezertech, zejména v biskupském chlebíčku.

Lze je přidat do polévek i do masových a zeleninových pokrmů.

Olej z para ořechů se používá v zálivkách i k vaření.

Juvie ztepilá je nápaditý strom

Nachází se v nezaplavených lesích Brazílie, Bolívie a Peru. V tropických deštných pralesech jde opravdu o jeden z nejvyšších a nejdéle žijících stromů. Dorůstá výšky až 50 metrů, má silný rovný kmen a v horní třetině výšky širokou korunu, která tvarem připomíná deštník. Odhaduje se, že se dožívá 500 až 700 let.

Za sezónu se na dospělém stromě může objevit až 300 tobolek, každá o hmotnosti až 2,5 kg, s tlustou skořápkou připomínající kokosový ořech. Po opylení plod zraje asi 14 měsíců. Poté ze stromu spadne obvykle za doprovodu zadunění. I přes pád z takové výšky může tobolka zůstat neporušená. V přirozeném prostředí je rozšiřování semen pro klíčení a obnovu porostů juvie závislé na živočiších, jako je například hlodavec aguti, který dokáže tvrdé tobolky para ořechů prokousat.

PARA ořechy 250 g
Uvnitř každé tobolky se nachází 10–25 semen (jader) uspořádaných v segmentech. Každé jádro je pak obaleno vlastní tvrdou tmavě hnědou skořápkou. Bílé jedlé jádro má trojúhelníkovou základnu, šikmé strany, sladkou ořechovou příchuť a váží asi 5 g.

Upozornění

U citlivých jedinců se může objevit alergie na para ořechy. Ta se může projevit v různých formách od obyčejného svědění kůže (kopřivky) až po těžké anafylaktické reakce včetně dýchacích potíží, bolesti břicha, zvracení a průjmu. Může se rovněž vyskytnout křížová alergická reakce na některé další ořechy a ovoce, zvláště z čeledi ledvinovníkovité, jako jsou mango, kešu, pistácie, atd. Lidé, u kterých je známa alergická reakce na některé z těchto ořechů, by měli být opatrní.

Nadměrná konzumace para ořechů může mít za následek otravu selenem. Často mohou být příznaky poměrně vážné, jako nevolnost, zvracení, dech zapáchající po česneku či emoční poruchy. Další projevy mohou zahrnovat vznik zubního kazu, alopecii (ztrátu vlasů), neuropatické bolesti, dermatitidu, atd. Proto je doporučováno jíst pouze několik ořechů (2–4) denně (jeden ořech váží přibližně 5 g). (zdroj: nutrition-and-you.com)


SAMOLEPKA 1 ks

ochrání vaši duši

89 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

posílí zevnitř

499 Kč

OSTROPESTŘ. OLEJ 500 ml

vyčistí játra

199 Kč

ERYTHRITOL 1000 g

nahradí bílý cukr

249 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*