Meruňky úspěšně likvidují volné radikály

Čerstvé meruňky mají nízký obsah kalorií – pouze 50 kalorií na 100 g. Jsou bohatým zdrojem vlákniny, antioxidantů, vitamínů a minerálů. Obsahují vysoký počet fotochemikálií, které pomáhají předcházet onemocněním srdce, snižují hladinu LDL („špatný cholesterol“) a poskytují ochranu proti rakovině.

eshop energie života nabízí


CHIA semínka 0,5 kg

zrychlí metabolismus

79 Kč

GARCINIA 100 kapslí

sníží hmotnost

299 Kč

GOTU KOLA 100 kapslí

sladí hemisféry

399 Kč

GOJI 250 g

zrychlí metabolismus

99 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Meruňky jsou výborným zdrojem vitamínu A a karotenů – 100 g čerstvých meruněk obsahuje 1 926 IU neboli 64 % doporučené denní dávky vitamínu A. Obě tyto látky jsou známy pro své antioxidační vlastnosti a jsou důležité pro zrak. Vitamín A je rovněž potřebný pro udržení zdravé sliznice a kůže. Konzumace ovoce bohatého na karoteny pomáhá chránit tělo před rakovinou plic a dutiny ústní.

Čerstvé plody obsahují vitamín C, další důležitý antioxidant. Vitamín C pomáhá tělu vyvinout si odolnost proti infekcím a bojovat proti volným radikálům.

Jsou také dobrým zdrojem minerálů, jako je draslík, železo, zinek, vápník a mangan. Draslík je zdravý pro srdce; je důležitou složkou buněčných a tělních tekutin, které pomáhají regulovat srdeční tep a krevní tlak.

ACAI BERRY 100 tob.

Hodnota kapacity ORAC (kapacita absorbovat volné radikály) syrových meruněk je 1 115 umol TE/100 g. Největší část z této hodnoty je tvořena důležitými polyfenolickými sloučeninami – flavonoidy, jako je lutein, zeaxantin a beta kryptoxantin. Společně tyto sloučeniny působí proti volným radikálům a reaktivním formám kyslíku (ROS), které hrají roli při stárnutí, rakovině a průběhu různých onemocnění.

Zeaxantin je navíc karotenoid, který je selektivně absorbován do žluté skvrny (makula lutea) na sítnici, kde plní funkci antioxidantu a ochrany při filtraci světla. Konzumace ovoce bohatého na zeaxantin, jako je například právě meruňka, tak pomáhá chránit oči před věkem podmíněnou makulární degenerací (AMRD), hlavně u starších lidí.

Výběr a skladování

Meruňková sezóna trvá od května do září. Kupujte čerstvé, zralé meruňky, které mají zlato-oranžovou barvu a bohaté aroma.

Vyvarujte se těch s bledou žlutou barvou, které byly sesbírány příliš brzo. Zralé meruňky jsou měkké a je s nimi třeba zacházet opatrně.

Skladujte je v ledničce při relativně vysoké vlhkosti. Konzumujte je co nejdříve.


7ba6b8bd9c53e0cc3a39ddb3021d688f 0 - Meruňky úspěšně likvidují volné radikály

AŠVAGANDA 50 g

uklídní a povzbudí

129 Kč

b430200b28fcb65a638abbd5783d921f 0 - Meruňky úspěšně likvidují volné radikály

TŘTINOVÝ CUKR 500 g

nahradí bílý cukr

45 Kč

1eee1681c43018f81cc26cfdd9df2306 0 - Meruňky úspěšně likvidují volné radikály

ŠKORNICE 10:1 20g

nahradí viagru

399 Kč

449f711dc2c4469b800fa34943f33f0c 0 - Meruňky úspěšně likvidují volné radikály

L-ARGININ 100 kapslí

zpevní svaly

399 Kč


Sluncem sušené meruňky jsou stejně tak oblíbené jako čerstvé a jsou snadno k dostání v obchodech po celém světě.

Příprava a podávání

Lehce omyjte čerstvé meruňky ve studené vodě a osušte měkkou utěrkou. Zralé můžete jíst celé včetně slupky pro co největší užitek.

Meruňka nakrájená na plátky se výborně hodí do salátů.

Také se z nich vyrábí džem, marmeláda, sirup a želé.

Sušené organické meruňky lze použít stejně jako rozinky a rybíz v sladkých/cukrářských výrobcích.

Pocházejí původně z Asie

Voňavé sladké zlato-oranžové meruňky jsou další letní pochoutkou původem z Asie. Toto vysoce ceněné ovoce přinesli poprvé do Evropy Řekové, kteří je nazvali „zlatými vejci slunce“.

Z botanického hlediska je toto ovoce blízké broskvi a nektarince, patří do čeledi růžovitých z rodu slivoň. Vědecký název: Prunus armeniaca. Mezi největší producenty dnes patří Turecko, Írán, Itálie, Francie, Španělsko, Sýrie, Řecko a Čína.

Meruňka je středně velký listnatý opadavý strom, který roste nejlépe v dobře odvodněných horských svazích. V létě je osazena spoustou krásných růžovo-bílých květů, které lákají včely. Plody mají velikost v průměru 4–5 cm a váží asi 35 g. Ovoce je peckovice skládající se ze semene obklopeného jedlou aromatickou dužinou. Semeno je obaleno tvrdým pláštěm.

Čerstvé, zralé meruňky mají sladkou chuť podobnou švestkám. Sluncem sušené organické meruňky mají vyšší výživovou hodnotu než čerstvé, ale mají nižší obsah vitamínu C. Jádro semene je rovněž jedlé a chutná jako mandle. Olej vylisovaný z těchto jader se používá i k vaření.

Upozornění

Trvanlivost sušených meruněk bývá prodlužována ošetřením siřičitany, které brání oxidaci a vyblednutí barvy. Podobně tomu je i u dalšího sušeného ovoce, jako jsou rozinky, fíky, atd. Jasně oranžové ovoce ošetřené siřičitanem může být u citlivých lidi s astmatem příčinou akutního bronchospasmu. Lidé citliví na siřičitany si tak mohou bezpečně dopřát suché plody neošetřené siřičitanem, které mají hnědou barvu.

zdrojový článek: www.nutrition-and-you.com

překlad: Siw


HROZNOVÉ JÁDRO 20 g

zkrásní pokožku

299 Kč

SAMOLEPKA 1 ks

ochrání vaši duši

89 Kč

GUARANA 100 kapslí

dodá energii

299 Kč

MONOATOM PLATINA

probudí vyšší energii

1851 Kč


2 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*