Kurkuma: Šest doložených zdravotních výhod

Kurkuma neboli indický šafrán se používá v kari koření, je příbuzná zázvoru a jde o jeden z nejzdravějších způsobů, jak do domácího jídla přidat chuť a barvu. Dokáže ulevit od řady problémů, počínaje potížemi s játry přes deprese až po kožní onemocnění.

eshop energie života nabízí


KOTVIČNÍK plody 250 g

nakopne vaše hormony

699 Kč

GOTU KOLA FORTE

sladí hemisféry

799 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikuje tělo

186 Kč

OSTROPESTŘ. OLEJ 500 ml

vyčistí játra

199 Kč


Kurkuma: Šest doložených zdravotních výhod.
Kurkuma: Šest doložených zdravotních výhod.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Níže uvádíme přehled zdokumentovaných zdravotních přínosů, které kurkuma může poskytnout.

KURKUMIN FORTE 100 tob.

Kurkuma dokáže zkrotit pálení žáhy a žaludeční nevolnost

Drobná studie z roku 1989 zjistila, že doplňky stravy z kurkumy dokázaly potlačit pálení žáhy a zažívací potíže účinněji než placebo. Pravděpodobně proto, že má protizánětlivé účinky, jak uvádí společnost Everyday Health.

Sloučenina v kurkumě může zabránit infarktům

Kurkumin je zodpovědný za světlou barvu kurkumy a je také nositelem celé řady zdraví prospěšných účinků, které jsou tomuto koření připisovány. Studie z roku 2012 se soustředila na jednu konkrétní vlastnost kurkuminu: schopnost výtažku zabránit infarktu u pacientů s bypassem. Studie sledovala 121 pacientů, kteří mezi lety 2009 a 2011 podstoupili operaci bypassu. Polovina pacientů užívala kurkuminové kapsle tři dny před operací a pět dní poté, zatímco druhé polovině bylo podáváno placebo.

Agentura Reuters uvádí, že během pooperačního pobytu v nemocnici postihl infarkt 30 % pacientů ze skupiny, které bylo podáváno placebo, zatímco ve skupině užívající kurkuminové kapsle to bylo jen 13 %. Vědci poukazují na skutečnost, že ačkoliv se nejedná o náhražku léků, mohou antioxidační a protizánětlivé účinky kurkuminu přispívat ke snížení výskytu infarktů u pacientů s bypassem až o 65 %.

Kurkuma může zpozdit rozvoj cukrovky

Studie z roku 2012 zjistila, že kapsle s kurkuminem zpomalily příchod cukrovky typu 2 u lidí s prediabetem. Účastníkům studie byly devět měsíců podávány kapsle s kurkuminem nebo placebo. Po ukončení studie byla u více než 16 % účastníků užívajících placebo diagnostikována cukrovka typu 2. Ve skupině, která užívala kurkumin, nebyla cukrovka zjištěna u nikoho. Vědci opět přisuzují tyto výsledky protizánětlivým a antioxidačním účinkům této sloučeniny.

Kurkuma může tělu pomoci v boji proti rakovině

KURKUMIN FORTE 100 tob.
Studie, které by zkoumaly tyto účinky u lidí, jsou pouze na samém počátku, avšak laboratorní studie a studie na zvířatech ukazují slibné účinky kurkuminu v boji proti rakovině. Kurkumin „ovlivňuje několik významných molekulárních drah, které jsou zapojeny do vývoje, růstu a šíření rakoviny,“ tvrdí Americká onkologická asociace. V laboratorním prostředí byl dokonce schopen ničit rakovinné buňky, zmenšovat nádory a posilovat účinky chemoterapie u zvířat.

Další sloučenina v kurkumě může chránit mozek

Účinky aromatického turmeronu či ar-turmeronu byly zkoumány podstatně méně než účinky kurkuminu, přesto je stejně důležitou složkou kurkumy. V nedávné studii vědci zjistili, že ar-turmeron podporuje regeneraci kmenových buněk v mozku. Studie zkoumala účinek sloučeniny u myší na druhu kmenových buněk, které se nacházejí i v mozku dospělých lidí. Tyto kmenové buňky pomáhají při zotavování po neurodegenerativních onemocněních, jako jsou mrtvice nebo Alzheimerova choroba. Výsledky studie tak naznačují, že by tato sloučenina v budoucnu mohla být používána k léčbě těchto onemocnění.

Novější studie navazující na sérii výzkumů naznačuje, že kurkumin může zlepšit paměť u pacientů s Alzheimerem, díky široké škále možných nervových drah, jak je psáno v přezkoumání z roku 2008.

Kurkuma může zmírnit bolest kloubů

Bylo jednoznačně prokázáno, že kurkuma má protizánětlivé účinky, ačkoliv jeho přesné dráhy nebyly zatím zcela zmapovány. Tyto poznatky však vedly k řadě studií, které zkoumaly zdravotní výhody kurkumy u lidí trpících bolestmi kloubů nebo artritidou. Jedno z nejslibnějších zjištění bylo, že doplňky stravy z kurkumy měly u pacientů s osteoartritidou kolene stejný účinek jako ibuprofen.

Malé upozornění

Různé doplňky stravy mohou obsahovat různá množství účinných látek. Některé doplňky, včetně těch z kurkumy, se mohou vzájemně ovlivňovat s léky. Kurkuma může zpomalovat srážlivost krve, proto by ji neměli užívat lidé, kterým jsou již předepsány léky s podobnými účinky, jako jsou antikoagulanty. Jako u všech doplňků stravy může být vhodné se o jejich užívání předem poradit s lékařem. (zdroj: huffingtonpost.com)

zdroje: ncbi.nlm.nih.govncbi.nlm.nih.govcancer.orglivescience.com, ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov


KOTVIČNÍK 90% 20g

nakopne hormony

299 Kč

SCHIZANDRA 100 cps

posílí imunitu

349 Kč

CAIGUA 100 tob.

vyčistí cévy

359 Kč

ERYTHRITOL 150 g

nahradí bílý cukr

49 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*