Erythritol jako nové přírodní sladidlo, které chutná jako cukr

Erythritol je označení pro cukerný alkohol, který se přirozeně vyskytuje v některém ovoci a fermentovaných potravinách. Je řazen mezi přírodní sladidla, která nám můžou ve stravě nahradit bílý rafinovaný cukr. Erythritol však má idalší kvality, které ocení nejen příznivci zdravého stravování.

eshop energie života nabízí


KONOPNÉ SEMÍNKO 100 g

dodá zdravé tuky

59 Kč

ERYTHRITOL 1000 g

nahradí bílý cukr

249 Kč

MONOATOM PLATINA

probudí vyšší energii

1851 Kč

KRATOM 5 g

odstraní depresi

99 Kč


Erythritol jako nové přírodní sladidlo, které chutná jako cukr.
Erythritol jako nové přírodní sladidlo, které chutná jako cukr.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Erythritol je látka, která se přirozeně vyskytuje v ovoci. Najdeme ho například v hruškách, hroznech, melounech či v potravinách jako jsou sýry, víno či pivo. Jeho přítomnost najdeme však i v lidském těle. Pro slazení a potravinářské účely se vyrábí přirozenou fermentací glukózy za přítomnosti specifických nepatogenních kvasinek. Poté probíhá filtrace, krystalizace a sušení erythritolu.

ERYTHRITOL 150 g

Vzniklé sladidlo se prodává v podobě prášku, granulí či v kapalné formě. Je bez zápachu, pachuti a má čistou sladkou chuť. Při rozpuštění v ústech navíc způsobuje silný chladící účinek.

V potravinářském průmyslu se používá samostatně nebo v kombinaci s jinými sladidly. Najdeme ho například ve žvýkačkách, nízkokalorických nápojích, bonbónech a jiných pochutinách. Jeho přítomnost v potravinách poznáte podle toho, že na obalu najdete ve složení značku E968.

Erythritol je sladidlo s téměř nulovým obsahem kalorií a se sladivostí až 70%

Erythritol má řadu výhod pro mnoho skupin lidí. Především pro lidi, co preferují zdravé stravování, trpí cukrovkou a pro ty, co chtějí zhubnout. Jeho velká výhoda je v tom, že má téměř nulový obsah kalorií a přitom jeho sladivost je až 70% ve srovnání s klasickým bílým cukrem.

Svou podstatou a působením nezpůsobuje v těle zvýšení hladiny krevního cukru ani změny hladiny inzulínu.

Erythritol nezpůsobuje plynatost, a tak je vhodný i pro jedince se syndromem dráždivého tračníku. Další výhodou je, že není fermentován ústními bakteriemi, a tak podobně jako sladidlo xylitol nepřispívá svým působením k případnému vzniku zubního kazu.

Tato pozitiva erythritolu jsou způsobena především tím, že projde organismem téměř beze změny. Jeho většina se absorbuje v tenkém střevě a většina se i v nezměněné podobě vyloučí s močí.

Při větší konzumaci se může i část tohoto sladidla vyloučit s výkaly. Svou přítomností v těle však neovlivňuje metabolismus a nenarušuje trávení.

Erythritol jako bezpečný doplněk stravy

ERYTHRITOL 150 g
Celkově se při testech neprokázaly žádné nežádoucí účinky. Erythritol je tak považován za bezpečný doplněk stravy, a tak by se k němu i mělo přistupovat.

Navíc sami výrobci nedoporučují erythritol používat jako 100% náhražku za cukr. Je totiž potřeba si hlídat, tak jako u většiny doplňků stravy, jeho množství.

Většinou se maximální dávka u dospělých osob odhaduje do 50 g. Záleží však i na pohlaví a hmotnosti konkrétního jedince. U dětí je dávka nižší. Nadměrná spotřeba erythritolu může vyvolat průjem, a to kvůli přitahování vody ze střevní stěny.

Riziko vzniku průjmu navíc zvyšuje kombinace erythritolu s fruktózou. Může pak způsobovat i bolesti břicha, bolesti hlavy a u citlivých osob může vyvolat alergickou reakci.

Erythritol tedy nabízí možnost, jak si při případné chuti na sladké, zvolit tu nejšetrnější variantu a vyvarovat se zbytečnému příjmu rafinovaného cukru.

Darina


GOJI 1 kg premium

zrychlí metabolismus

399 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

199 Kč

SCHIZANDRA 100 g

posílí imunitu

249 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

799 Kč


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*