Černá ředkev – přírodní lék na žlučník a játra

Černá ředkev se po staletí užívá jako jídlo i jako lék. Pro kulinářské účely se nejdříve odstraní její matná černá slupka a bílá dužina se připravuje na páře, restuje, dusí nebo smaží. Černá ředkev se dá jíst i syrová, v tom případě se strouhá nebo krájí na plátky a přidává do salátů nebo se konzumuje jako zdravá svačinka. Pro léčivé účinky lze využít její šťávu nebo ji brát v podobě tablet jako doplněk stravy. Poživatelné jsou i její listy, ať už jako chutné jídlo nebo pro zdraví.

Monoatomické prvky.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem
MACA peruánská BIO 100 g - 50% SLEVA

Černá ředkev může mít buď kulatý nebo protáhlý tvar. Obě varianty však nabídnou pestré nutriční pohoštění. Tato zemitá a štiplavá zelenina je bohatá na vitamín C, dihydroerucin a spoustu dalších energiezivota Banner3 - Černá ředkev – přírodní lék na žlučník a játraochranných složek a je tak dalším aspirantem na označení „superpotravina“. Pojďme se podívat na její další prospěšné vlastnosti.

V Číně a Evropě se černá ředkev užívala v lidové medicíně stovky let jako žlučníkové tonikum a jako přírodní lék na oslabenou žlučovou funkci a zažívací potíže. V Indii je černá ředkev – nebo black mooli, jak se jí zde někdy říká – oblíbeným jaterním lékem.

Játra i žlučník se podílejí na zažívání, přičemž játra jsou zodpovědná za tvorbu žluči a žlučník tuto hořkou tekutinu skladuje a zvyšuje její účinnost. Když tučná potrava vstupuje do vašeho tenkého střeva, žlučník uvolňuje žluč, aby napomohla vstřebávání tuků (a proteinů).

Černé ředkvi se díky svému tradičnímu a širokému využití jako tradičního léku na oslabené zažívání dostalo mnoho pozornosti vědců zaměřených na moderní medicínu a nutriční studie. Studie z roku 2012 publikovaná v časopise Journal of Biomedicine and Biotechnology zkoumala účinky šťávy z kořene černé ředkve na cholesterolové žlučové kameny a krevní tuky u myší krmených stravou působící vznik žlučových kamenů a zvýšenou úroveň cholesterolu a triglyceridů. Po 6 denní léčbě šťávou z kořene černé ředkve měly myši významně méně cholesterolových žlučových kamenů a hladiny cholesterolu a triglyceridů se také snížily. Navíc došlo k růstu hladiny HDL (dobrého) cholesterolu.

Zajímavé však je, že lidem, kteří již žlučové kameny mají, se často radí, aby nejedli mnoho ředkve, možná proto, že mohou způsobit jejich uvolnění a uvíznutí ve žlučníkových cestách.

Jiná studie se soustředila na možné detoxikační účinky extraktu z kořene černé ředkve. Výzkumníci přišli na to, že tento extrakt efektivně aktivuje detoxikační enzymy v testovaných jaterních nádorových buňkách. K tomuto protirakovinnému účinku z velké části přispěl 4-metylthio-3-butenyl isothiokyanát (MIBITC) a jeho metabolit dihydroerucin. Tato studie byla zveřejněna v srpnovém vydání časopisu Journal of Agricultural and Food Chemistry.

Důležitá poznámka: Pokud máte žlučové kameny nebo máte vážné potíže s ledvinami nebo játry, poraďte se před užíváním černé ředkve jako léku (tzn. ve velkém množství nebo ve formě koncentrovaných doplňků) nejdříve s lékařem. Také těhotné a kojící ženy by neměly konzumovat více než běžné množství.

Listy ředkví jsou také jedlé a zdraví prospěšné

V roce 2009 zveřejnil tým výzkumníků studii v časopise Journal of Functional Foods, která prokázala, že detoxikační enzymy v lidské jaterní rakovinné tkáni HepG3 nespouští pouze kořen ředkve, ale že podobný detoxikační účinek mají na játra i její listy. Výzkumníci navíc přišli na to, že listy ředkve mají mnohem vyšší antioxidační potenciál než kořen (nezávisle na tom, zda byl obsah antioxidantů měřen metodou FRAP nebo ORAC). Takže až si příště koupíte svazek černé ředkve s mladými, netknutými listy, nevyhazujte je na kompost. Místo toho je orestujte na pánvi a připravte z nich chutnou přílohu.

Černá ředkev jako prevence a léčba běžného nachlazení

Pokud se budeme bavit o chuti, je černá ředkev mnohem silnější a štiplavější než její bílá sestra. Ale právě tato štiplavost je důvodem, proč je černá ředkev ideálním pokrmem pro chladné zimní dny. Neoficiální důkazy naznačují, že štiplavá jídla jako je španělská ředkev mohou ochránit před nachlazením a chřipkou stimulací sliznic a odváděním hlenu.

Když přijde na chřipku, není štiplavá chuť španělské ředkve jedinou prospěšnou vlastností této opomíjené superpotraviny. Díky schopnosti posilovat imunitní systém může obsažený vitamín C také skýtat určitou ochranu proti nachlazení a chřipce.

zdroj: www.healwithfood.org

překlad: Honzoid

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*