Zdravé tuky a nezdravé tuky: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Rozhodli jste se, že začnete zdravě jíst, a tak ze svého jídelníčku vyřadíte všechny tuky? Jde o špatné rozhodnutí, protože tuky vedle bílkovin a sacharidů představují základní živinu, bez které lidské tělo nedokáže fungovat. Jediné, co můžete udělat, je vyhnout se konzumaci nezdravých tuků a začít přijímat tuky výhradně ve zdravé formě.

REKLAMA

PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

259 Kč

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

89 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč


Zdravé tuky a nezdravé tuky: Jaký je mezi nimi rozdíl?
Zdravé tuky a nezdravé tuky: Jaký je mezi nimi rozdíl? foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Zdravé tuky by měly tvořit podstatnou část našeho jídelníčku nejen tehdy, když chceme hubnout. Jestliže se zaměříme na jejich pravidelný příjem, uděláme tím i něco pro naše celkové zdraví. Pro správné fungování našeho těla jsou totiž zdravé tuky nezbytně důležité, jen se je musíme naučit vybírat.

Tuky zkrátka patří do vyváženého jídelníčku, ovšem v jakém poměru? Pestrá strava by se měla skládat ze 30 až 35 procent z tuků, 45 až 60 procent by pak měly tvořit sacharidy a 15 až 20 procent bílkoviny.

Zdravé tuky pozitivně ovlivňují většinu funkcí lidského těla

Mezi zdravými a nezdravými tuky je výrazný rozdíl. Zdravé tuky dodávají lidskému tělu obrovský koktejl prospěšných látek. Ať už jde o esenciální mastné kyseliny, nebo vitaminy A, D, E a K, které jsou v těchto esenciálních mastných kyselinách rozpustné. Ke zdravým tukům se řadí konkrétně mononasycené, polynasycené a omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.

Zdravé tuky patří ke zdravému životnímu stylu a pomohou vám rovněž při hubnutí či formování postavy. Nikdy ovšem nekonzumujte zdravé tuky pouze z jednoho zdroje. Vždy se snažte o tom, abyste každý den přijímali potraviny s obsahem mononasycených a polynasycených tuků i omega-3 mastných kyselin. Co vše mohou zdravé tuky vašemu tělu přinést? Regulují jeho veškeré biologické funkce, pozitivně ovlivňují činnost imunitního systému, nervového systému, kardiovaskulárního systému i pohlavních orgánů.

Nezdravé tuky škodí zejména kardiovaskulárnímu systému

Čím se nezdravé tuky liší od těch zdravých? Tyto tuky, které negativním způsobem ovlivňují zejména náš kardiovaskulární systém, se v zásadě nacházejí v průmyslově zpracovaných potravinách. Vznikají rovněž zahříváním za vysokých teplot. Jde například o přepalované oleje vzniklé smažením nebo ztužené tuky. Nezdravé tuky najdete rovněž v cukrovinkách, čokoládách, sušenkách či oplatcích.

Ve kterých zdrojích hledat zdravé tuky?

Zdravé tuky můžete do svého těla přijímat prostřednictvím široké škály potravin. Které z nich by se měly stát nedílnou součástí vašeho jídelníčku?

Rostlinné oleje: V hlavní roli olivový olej

Významný zdroj zdravých tuků představují především některé rostlinné oleje. O to především olej ze lněných semínek, olej ze sezamových semínek a také olivový olej. K nejzdravějším z nich patří extra panenský olivový olej lisovaný za studena, který je zásobárnou nenasyceným mastných kyselin, ale i vitaminů a minerálů.

Významný zdroj těchto látek představují přímo i zelené a černé olivy, které stejně jako olivový olej kromě nenasycených mastných kyselin obsahují také kyselinu olejovou, antioxidanty, vitaminy A, B, a C, bílkoviny, vlákninu, železo, vápník či draslík.

Nesolené a neslazené ořechy a semínka

Ke zdrojům zdravých tuků, a to zejména mononasycených tuků, patří také ořechy. Abyste udělali něco pro své zdraví, každý den si dopřejte alespoň jednu hrst nesolených vlašských ořechů, lískových ořechů, mandlí, kešu ořechů, pistácií nebo arašídů.

Nesolené arašídy můžete jíst nejen v celém stavu. Výborným zdrojem zdravých tuků je pro vás rovněž arašídové máslo. Konzumujte však arašídové máslo, které není doslazené či dosolené a které je vyrobené čistě z namletých arašídů.

Kromě ořechů zdravé tuky najdete také v semínkách. A to zejména v sezamovém semínku, lněném semínku nebo chia semínku. Kromě toho, že jsou zmíněné oříšky a semínka skvělým zdrojem zdravého tuku, jejich pravidelná konzumace přispívá ke snížení hladiny špatného cholesterolu a zlepšuje mozkovou aktivitu.

Tip: Cennou zásobárnou nenasycených mastných kyselin, které se řadí mezi zdravé tuky, je rovněž avokádo. Dopřejte si alespoň tento jeden plod denně. Výborná je například avokádová pomazánka, avokádo může přidat také do zeleninového salátu.

REKLAMA

PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

259 Kč

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*