
Smilax lékařský se do Evropy dostal poprvé v 15. století. Od té doby se i na starém kontinentě používá k doplňkovým léčebným účelům kořen smilaxu, který v sobě má vysoký obsah saponinových látek, ale i vysokou koncentraci živin a organických sloučenin.
Smilax lékařský v praxi: Jak využít jeho kořen?
Ze smilaxu si můžete připravit v prvé řadě odvar, který má nasládlou chuť s lehce vanilkovou vůní. Jak na jeho přípravu? Jednu polévkovou lžíci sušeného kořene smilaxu přelijte 750 mililitry studené vody a přiveďte k varu. Následně vařte pět minut na mírném plameni. Odvar nechte odstát a poté jej zceďte. Smilax lékařský v této formě rozdělte do tří dávek, které pijte v průběhu dne. Tradiční medicína doporučuje odvar ze smilaxu užívat tři týdny a poté si dát jeden týden pauzu.
Smilax lékařský přitom nemusíte užívat pouze jako odvar. Sušený kořen této rostliny použijte jako přísadu do jiných čajových směsích. Příjemná chuť smilaxu totiž překryje například hořkou chuť čaje. Mletý prášek z kořene smilaxu můžete rovněž přidat do polévek, nápojů nebo dezertů.
Zdravotní benefity smilaxu lékařského
Sušený kořen smilaxu lékařského má spoustu pozitivních účinků na lidské zdraví. Zejména díky tomu, že obsahuje saponiny, glykosidy, vápník, měď, železo, jód, mangan, draslík, sodík či křemík. Dále je bohatý na vitaminy A, C a D a vitaminy skupiny B. Jaké konkrétní zdravotní benefity tedy smilax lékařský zahrnuje?
Smilax lékařský podporuje fungování imunitního systému
Kořen smilaxu má antivirové, antibakteriální, antimykotické i protizánětlivé vlastnosti. Díky tomu podporuje fungování imunity i léčbu zánětů. Obecně rovněž přispívá k lepší rekonvalescenci po prodělání bakteriálních či virových onemocnění.
Léčí trávicí obtíže
Nejvýznamnější využití má smilax lékařský v rámci harmonizace trávicího ústrojí. Kořen této bylinky napomáhá lepšímu trávení a léčí zažívací potíže. Pravidelné užívání kořene smilaxu dokáže rovněž potlačit chuť k jídlu. Jde tedy o bylinku, která je vhodná i při redukční dietě.
Podporuje detoxikaci organismu a působí jako diuretikum
Smilax lékařský rovněž podporuje detoxikaci organismu. S jeho přispěním tedy dochází k očistě a k významnému vylučování odpadních a toxických látek pryč z těla. Smilax totiž působí jako diuretikum, díky čemuž také očišťuje krev, odplavuje z těla těžké kovy, podporuje vylučování odpadních solí, předchází vzniku ledvinových a močových kamenů a také přináší úlevu při zánětech močových cest.
Američtí indiáni používají smilax lékařský ke zvýšení libida
V léčebné praxi jihoamerických indiánů nacházel smilax užití také coby afrodiziakum. Tato bylinka totiž podporuje tvorbu testosteronu a progesteronu a harmonizuje především mužský hormonální systém. Indiáni smilax využívali nejen ke zvýšení libida či ženské a mužské plodnosti. Smilax v rámci jejich tradiční medicíny nacházel využití ke snížení potíží vzniklých kapavkou, syfilitidou nebo genitálními bradavicemi způsobenými papilomaviry.
Smilax jako bylinka proti artritidě
Jestli patříte k lidem, které trápí zánětlivá onemocnění jako artróza, revmatoidní artritida, dna či bolestivé svaly a klouby, smilax lékařský vám může ulevit od bolesti. Díky obsahu saponinů a dalších látek totiž potlačuje zánět v těle, a zmírňuje tak bolest.
Odvar ze smilaxu lékařského pozitivně ovlivňuje stav kůže
Odvar ze smilaxu zlepšuje zdraví a vzhled pokožky. Snižuje viditelnost vrásek a eliminuje věkové skvrny. Smilax lékařský (konkrétně odvar z kořene této bylinky) můžete rovněž použít na alergické a kožní problémy. Smilax konkrétně zmírňuje projevy ekzému, lupénky nebo seborey.
Buďte první kdo přidá komentář