Quinoa je pro bezlepkáře nejvýživnější

Výzkumníci naznačují, že přidáním quinoy nebo pohanky do bezlepkových produktů značně zvýšíte obsah polyfenolů v porovnání s typickými bezlepkovými produkty vyráběnými z rýže, kukuřice a bramborové moučky. Výrobky s přídavkem quinoy nebo pohanky obsahují více antioxidantů jak v porovnání s pšeničnými produkty, tak s bezlepkovými. Je také dobré vědět, že aktivita antioxidantů roste, pokud je quinoa naklíčená a klesá, když se z ní peče chléb.

REKLAMA

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

189 Kč

MACIBULUS 100 kapslí

nakopne hormony

429 Kč

DÝŇOVÁ SEMENA 500 g

dobrá nálada

169 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Lillian Abugochová Jamesová z University of Chile vypracovala zprávu o skladbě, chemickém složení a nutričních a funkčních vlastnostech quinoy. Chválila „pozoruhodné nutriční vlastnosti“ této pseudoobiloviny, obzvláště vysoký obsah proteinů (15 %), „vyvážený poměr aminokyselin“ a „významný obsah vitamínu E“.

Abugochová doporučuje quinou potravinářskému průmyslu nejen pro její nutriční profil, ale také pro užitečné funkční vlastnosti jako je viskozita a stabilita při zmražení.

Quinoa obsahuje více proteinů, minerálů a vlákniny

Anne Lee a její kolegové z Celiatického centra Columbijské univerzity zjistili, že nutriční profil bezlepkových diet lze zlepšit přidáním ovsa nebo quinoy do jídel.

Nejvýznamnější nárůst zaznamenali u proteinů (20,6 g oproti původním 11 g), železa (18,4 mg oproti 1,4 mg), vápníku (182 mg oproti 0 mg) a vlákniny (12,7 g oproti 5 g).

Quinoa může pomáhat při diabetu

Vědci na Universidade de São Paulo v Brazílii studovali deset tradičních peruánských obilovin a luštěnin z hlediska jejich potenciálu udržovat pod kontrolou raná stádia diabetu druhého typu. Zjistili, že quinoa je obzvláště bohatá na antioxidant kvercetin, a že má nejvyšší celkovou antioxidační aktivitu ze všech zkoumaných potravin (86 %).

V těsném závěsu co do antioxidační aktivity skončila blízká příbuzná quinoy kañiwa. V této in vitro studii dospěli výzkumníci k závěru, že quinoa, kañiwa a další tradiční plodiny Peruánských And mají potenciál pro vývoj efektivních dietních strategií pro zvládání diabetu 2 typu a s ním spojené hypertenze.

Quinoa, oves a pohanka více zasytí

Studie University of Milan zkoumala, zda pohanka, oves či quinoa mohou potlačovat chuť na jídlo. Ve třech experimentech – jeden s každou plodinou – se porovnávalo množství kalorií přijatých konzumací zkoumaných plodin a s ním související pocit uspokojení v porovnání s rýží a pšenicí. Všechny tři zkoumané plodiny měly vyšší index efektivity nasycení (Satiating Efficiency Index, SEI) než pšenice nebo rýže.

Nejhůře v tomto ohledu dopadl bílý chléb. Bohužel ani přesto, že se zkoumané subjekty cítily po konzumaci studovaných plodin sytější, při dalším jídle svůj kalorický příjem nesnížily!

Tuky v quinoa mají vyšší účinnost

Vědci z Milánské univerzity porovnávali stravitelnost různých bezlepkových potravin v laboratoři (in vitro) a poté na skupině zdravých dobrovolníků (in vivo). Jejich cílem bylo posoudit vliv různých potravin na inzulinovou a glukózovou odezvu a změřit úrovně triglyceridů a volných mastných kyselin po jídle.

Quinoa v této studii vynikla produkcí nižších úrovní volných mastých kyselin a koncentrací triglyceridů v porovnání s ostatními bezlepkovými těstovinami a chleby. (zdroj: wholegrainscouncil.org)

REKLAMA

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

189 Kč

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

319 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*