Quinoa je pro bezlepkáře nejvýživnější

Výzkumníci naznačují, že přidáním quinoy nebo pohanky do bezlepkových produktů značně zvýšíte obsah polyfenolů v porovnání s typickými bezlepkovými produkty vyráběnými z rýže, kukuřice a bramborové moučky. Výrobky s přídavkem quinoy nebo pohanky obsahují více antioxidantů jak v porovnání s pšeničnými produkty, tak s bezlepkovými. Je také dobré vědět, že aktivita antioxidantů roste, pokud je quinoa naklíčená a klesá, když se z ní peče chléb.

eshop energie života nabízí


QUINOA 500g

doplní bílkoviny

89 Kč

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

169 Kč

SPIRULINA tbl.

vyčistí krev

199 Kč

ZLATÉ KAPKY

přetaktuje váš mozek

1491 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Lillian Abugochová Jamesová z University of Chile vypracovala zprávu o skladbě, chemickém složení a nutričních a funkčních vlastnostech quinoy. Chválila „pozoruhodné nutriční vlastnosti“ této pseudoobiloviny, obzvláště vysoký obsah proteinů (15 %), „vyvážený poměr aminokyselin“ a „významný obsah vitamínu E“.

Abugochová doporučuje quinou potravinářskému průmyslu nejen pro její nutriční profil, ale také pro užitečné funkční vlastnosti jako je viskozita a stabilita při zmražení.

Quinoa obsahuje více proteinů, minerálů a vlákniny

Anne Lee a její kolegové z Celiatického centra Columbijské univerzity zjistili, že nutriční profil bezlepkových diet lze zlepšit přidáním ovsa nebo quinoy do jídel.

Nejvýznamnější nárůst zaznamenali u proteinů (20,6 g oproti původním 11 g), železa (18,4 mg oproti 1,4 mg), vápníku (182 mg oproti 0 mg) a vlákniny (12,7 g oproti 5 g).

Quinoa může pomáhat při diabetu

Vědci na Universidade de São Paulo v Brazílii studovali deset tradičních peruánských obilovin a luštěnin z hlediska jejich potenciálu udržovat pod kontrolou raná stádia diabetu druhého typu. Zjistili, že quinoa je obzvláště bohatá na antioxidant kvercetin, a že má nejvyšší celkovou antioxidační aktivitu ze všech zkoumaných potravin (86 %).

V těsném závěsu co do antioxidační aktivity skončila blízká příbuzná quinoy kañiwa. V této in vitro studii dospěli výzkumníci k závěru, že quinoa, kañiwa a další tradiční plodiny Peruánských And mají potenciál pro vývoj efektivních dietních strategií pro zvládání diabetu 2 typu a s ním spojené hypertenze.

Quinoa, oves a pohanka více zasytí

Studie University of Milan zkoumala, zda pohanka, oves či quinoa mohou potlačovat chuť na jídlo. Ve třech experimentech – jeden s každou plodinou – se porovnávalo množství kalorií přijatých konzumací zkoumaných plodin a s ním související pocit uspokojení v porovnání s rýží a pšenicí. Všechny tři zkoumané plodiny měly vyšší index efektivity nasycení (Satiating Efficiency Index, SEI) než pšenice nebo rýže.

Nejhůře v tomto ohledu dopadl bílý chléb. Bohužel ani přesto, že se zkoumané subjekty cítily po konzumaci studovaných plodin sytější, při dalším jídle svůj kalorický příjem nesnížily!

Tuky v quinoa mají vyšší účinnost

Vědci z Milánské univerzity porovnávali stravitelnost různých bezlepkových potravin v laboratoři (in vitro) a poté na skupině zdravých dobrovolníků (in vivo). Jejich cílem bylo posoudit vliv různých potravin na inzulinovou a glukózovou odezvu a změřit úrovně triglyceridů a volných mastných kyselin po jídle.

Quinoa v této studii vynikla produkcí nižších úrovní volných mastých kyselin a koncentrací triglyceridů v porovnání s ostatními bezlepkovými těstovinami a chleby. (zdroj: wholegrainscouncil.org)


QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

169 Kč

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

89 Kč

GOTU KOLA 100 kapslí

posílí cévy

449 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

139 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*