Quinoa se může konzumovat obyčejně s trochou koření nebo v kombinaci s masem, zeleninou, ovocem, sladkým nebo jinými typy koření může tvořit snídani, oběd či svačinky mezi nimi. Má velmi vysoký obsah bílkovin a obsahuje všech devět esenciálních aminokyselin. Quinoa neobsahuje ani gluten ani lepek, a mohou ji tedy používat i lidé se speciálními dietami, jako jsou pacienti s celiakií, cukrovkou či vysokým cholesterolem.
Ačkoliv byla Severní Americe představena až v roce 1980, už po staletí tvoří základ výživy mnoha Jihoameričanů. Quinoa obsahuje také komplexní sacharidy, minerály jako je fosfor, hořčík, mangan, měď, zinek a železo. Dále obsahuje několik vitaminů a má vysoký obsah rozpustné vlákniny.
Postup při posilování
Kulturistika vyžaduje dodržování určitých kroků. Prvním z nich je konzumovat zdravou stravu, což je považováno za nejdůležitější aspekt kulturistiky. Dobrá kulturistická strava musí obsahovat alespoň 30 % bílkovin a tuků a 40 % sacharidů. Vyznat se v dobré stravě může být obtížné, protože je dobré konzultovat vyškoleného odborníka na výživu nebo lékaře. Pro občasné fanoušky posilování ve fitku je přísný stravovací režim obtížný, pro serióznější příznivce posilování je však zásadní.
Místo 3 velkých jídel denně se doporučuje jíst 5–6 jídel v průběhu dne. Jídlo se tak může efektivně vstřebat a využijeme maximálně všechny živiny. Před cvičením tělo vždy potřebuje bílkoviny ke zvýšení energie. Je velmi důležité, aby se člověk vyhnul zpracovanému, nezdravému jídlu. Potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků a cukru budou v metabolismu vytvářet nerovnováhu. Kulturisté musí počítat kalorie obsažené v každém jídle, což je závislé na prováděných cvicích, hmotnosti, výšce atd. Místo módních stravovacích výstřelků je lepší stravovat se zdravě a vyváženě.
Tělo musí mít dostatečný přísun vody, minimálně by to mělo činit asi 8 sklenic denně. Pokud máte na programu kardiovaskulární cvičení, musíme pít ještě více. Dalším krokem je samotné vzpírání, které se skládá z rozcvičky a poté buď složených nebo izolačních cviků, zvedání závaží a podobně. Postupně procvičujte všechny svaly, aby vás opakované cviky nenudily. Po cvičení je velmi důležité si odpočinou a nechat tělo, svaly a tkáně zotavit. Cvičení i stravu pravidelně kontrolujte, abyste zjistili, co vám nejlépe vyhovuje.
Když se do posilovací rutiny dostanete, je nutné jíst vyváženou a vysoce výživnou stravu. Kvalitní strava podporuje růst svalové hmoty a pomůže vám zachovat si energii i po cvičení. Pestrou stravu si člověk více užije, a není to tak nudné a monotónní. Quinoa obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, které tělo vyžaduje, a je tak považována za kompletní bílkovinu. Ty potřebujeme všichni, ale kulturisté ještě více, protože tělo si aminokyseliny samo vytvořit nedokáže.
Quinoa může být vynikajícím doplňkem stravy pro ty, kteří na sobě rádi pracují a zároveň by rádi jedli přísně vegetariánsky, protože quinoa obsahuje stejné bílkoviny jako kvalitní masová strava. 1/3 šálku vařené quinoy nám dodá 6 g bílkovin, 2,5 g tuků a celkem 160 kalorií. Kulturistům tedy quinoa dodává všechny požadované aminokyseliny. Sacharidy cvičení vyžaduje, neboť tělu poskytují palivo. Quinoa obsahuje 21 g sacharidů ve 100g porci a žádný cukr. Dodává tak dostatečné množství komplexních sacharidů, které se pomalu spalují a dodávají energii.
Minerály kulturisté potřebují na ochranu svalů před opotřebením, k jejich obnově a ke snížení stresu, který nevyhnutelně přichází po namáhavém cvičení. Quinoa je bohatým zdrojem lysinu a železa, které jsou zapotřebí pro tkáně a obnovu svalů. Kulturisté vegetariáni mohou získat požadované vitamíny z quinoy, která obsahuje vitaminy thiamin, kyselinu listovou a vitamin B6. Zkuste quinou zahrnout do své stravy a užít si tak chutná a výživná jídla.
Preventivní opatření
Vnější vrstva semen quinoy obsahuje hořkou a mírně toxickou chemickou sloučeninu zvanou saponin. Tu je potřeba odstranit, a proto je nutné před vařením semínka řádně propláchnout. Mnoho výrobců prodává quinou bez saponinů. Saponiny a semenné obaly odstraní chemicky nebo mechanicky, čímž dojde k zachování všech živin. Quinoa sice neobsahuje gluten, ale lidé trpící celiakií nebo alergií na gluten by však měli být opatrní při nákupu výrobků z quinoy, například mouky. Pokud byla mleta na stejných strojích jako pšenice či jiné na gluten bohaté obilniny, může obsahovat stopové množství glutenu. Ujistěte se, že na obalu mouky je uvedena absence glutenu.
Kulturisté by však quinoy neměli konzumovat příliš, protože může docházet k problémům se zažíváním, například nadýmání či bolesti žaludku. Quinoa nemá žádné významné vedlejší účinky, pokud denní dávka nepřesahuje požadované množství. Kulturisté mohou z quinoy dělat cereální snídaně, zapečené pokrmy, polévky, saláty nebo svačinky. (zdroj: thesuperfoods.net)
V článku se píše, že by se Quinoa neměla užívat příliš často bez bližšího upřesnění. Dotaz zní, co je to příliš často, 1 x za den, vícekrát za den , 3 x týdně ? děkuji za odpověď
Neměli bychom ji konzumovat každý den.